Počátky kostela spadají do 2. poloviny 16. století, vysvěcen r. 1581. Na jeho místě na počátku 17. století vybudován raně barokní kostelík. Stávající podoba je výsledkem stavebních úprav provedených r. 1914 (arch. Václav Roštlapil). Památkově chráněn.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihozápadu
© Marcela Váňová 07/2021
Město Kostelec nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, zhruba 29 km od Hradce Králové. První zmínka o Kostelci je z r. 1316 ve Zbraslavské kronice (opevněný kostel a ohrazená kostelní osada). Pamětihodnosti: starý zámek; nový zámek s krajinářským parkem; kostel sv. Jiří; hřbitovní kostel sv. Anny; kostel J.A.Komenského (původně sv. Václava); fara; stará radnice; na náměstí - kašna, sloup se sochou Panny Marie a pilíř se sousoším Nejsvětější Trojice; kaple sv. Kříže; sv. Floriána a Navštívení Panny Marie; a další řádka sochařských děl s náboženskou tématikou. Přes město vede železniční trať a silnice I/11 a od r. 2015 zde funguje městská hromadná doprava. Křižuje zde několik cyklistických tras a turistické stezky spojují blízké okolí se spoustou památek (Častolovice, Doudleby nad Orlicí, Potštejn, Litice nad Orlicí a další).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 25.8. 2021
popis

Obdélný jednolodní kostel je zakončen půlválcovým presbytářem. Hlavní západní průčelí je trojosé, se soustavou třech lizénových rámců pojednávajících fasádu. Na střední ose je proražen hlavní vchod, vymezený kamenným portálem s obloukovým záklenkem. Uzavřen je dvoukřídlými dřevěnými dveřmi. Vchod je zavětrán otevřenou konstrukcí na dvou kamenných neomítnutých sloupech s valbovou stříškou, krytou taškami. Nad vchodem je obdélné okno se segmentovým záklenkem. Přibližně v jeho ose jsou po obou stranách krajních os průčelí niky s konchou sklenutým výklenkem. V obou nikách jsou umístěny kamenné kalichy. Obdélná loď je na jižní a severní straně prolomena vždy dvěma obdélnými okenními otvory s půlkruhovým záklenkem, které jsou rámovány šambránou a vyplněny proskleným kovovým rámem. Velikost oken i jejich dělení se shodují s okny v presbytáři na jižní, severní a východní straně. V jižní stěně presbytáře v okenní ose je…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 25.8. 2021

historie

Počátky kostela spadají do 2. poloviny 16. století, r. 1581 byl vysvěcen jako českobratrský. V průběhu staletí byl kostel několikrát zničen a znovu pak obnoven. Stavební podstata pochází až z konce 17. století, upraven se stavebními změnami byl r. 1839 po vyhoření a dnešní podoba je až z r. 1914, kdy zde byly provedeny poslední úpravy dle návrhu architekta Václava Roštlapila. Od r. 2002 kostel slouží Českobratrské církvi evangelické a Církvi čs. husitské.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 25.8. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Kostelec nad Orlicí

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Hříště
 socha sv. Prokopa
 Doudleby nad Orlicí
 Vrbice
 kamenný most
 Vamberk
 Hoděčín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 synagoga
 Lično
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 Těšnov
 Černíkovice
 Černíkovice
 Peklo
 Velešov
 Uhřínovice
 Dřel
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 pivovar
 Borohrádek
 Potštejn
 Solnice
 Kvasiny
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Koldín
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Chlumek
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 kostel sv. Jiří
 fara
 Horní Jelení
 Hlavačov
 Sudličkova Lhota
 Rychmberk
 Veliny
 Osičina
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 kostel sv. Mikuláše
 Bolehošťská Lhota
 Zítkov
 Mostek
 Choceň
 kaple sv. Anny
 Hradníky
 Hradce
 Pěčín
 sokolovna
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 kaple Panny Marie
 Přepychy
 pomník Rampepurdy
 Orlík
 hřbitov
 Helvíkovice
 kaple na rozcestí
 České Libchavy
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Nový hrad
 Očelice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Villa Nova Uhřínov
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Radhošť
 Horní Libchavy
 Neulust
 kostel sv. Jakuba
 Vranov
 Dolní Libchavy
Základní informace místa
ID místa: 15836
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama