Počátky kostela spadají do 2. poloviny 16. století, vysvěcen r. 1581. Na jeho místě na počátku 17. století vybudován raně barokní kostelík. Stávající podoba je výsledkem stavebních úprav provedených r. 1914 (arch. Václav Roštlapil). Památkově chráněn.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihozápadu
© Marcela Váňová 07/2021
Město Kostelec nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, zhruba 29 km od Hradce Králové. První zmínka o Kostelci je z r. 1316 ve Zbraslavské kronice (opevněný kostel a ohrazená kostelní osada). Pamětihodnosti: starý zámek; nový zámek s krajinářským parkem; kostel sv. Jiří; hřbitovní kostel sv. Anny; kostel J.A.Komenského (původně sv. Václava); fara; stará radnice; na náměstí - kašna, sloup se sochou Panny Marie a pilíř se sousoším Nejsvětější Trojice; kaple sv. Kříže; sv. Floriána a Navštívení Panny Marie; a další řádka sochařských děl s náboženskou tématikou. Přes město vede železniční trať a silnice I/11 a od r. 2015 zde funguje městská hromadná doprava. Křižuje zde několik cyklistických tras a turistické stezky spojují blízké okolí se spoustou památek (Častolovice, Doudleby nad Orlicí, Potštejn, Litice nad Orlicí a další).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 25.8. 2021
popis

Obdélný jednolodní kostel je zakončen půlválcovým presbytářem. Hlavní západní průčelí je trojosé, se soustavou třech lizénových rámců pojednávajících fasádu. Na střední ose je proražen hlavní vchod, vymezený kamenným portálem s obloukovým záklenkem. Uzavřen je dvoukřídlými dřevěnými dveřmi. Vchod je zavětrán otevřenou konstrukcí na dvou kamenných neomítnutých sloupech s valbovou stříškou, krytou taškami. Nad vchodem je obdélné okno se segmentovým záklenkem. Přibližně v jeho ose jsou po obou stranách krajních os průčelí niky s konchou sklenutým výklenkem. V obou nikách jsou umístěny kamenné kalichy. Obdélná loď je na jižní a severní straně prolomena vždy dvěma obdélnými okenními otvory s půlkruhovým záklenkem, které jsou rámovány šambránou a vyplněny proskleným kovovým rámem. Velikost oken i jejich dělení se shodují s okny v presbytáři na jižní, severní a východní straně. V jižní stěně presbytáře v okenní ose je…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 25.8. 2021

historie

Počátky kostela spadají do 2. poloviny 16. století, r. 1581 byl vysvěcen jako českobratrský. V průběhu staletí byl kostel několikrát zničen a znovu pak obnoven. Stavební podstata pochází až z konce 17. století, upraven se stavebními změnami byl r. 1839 po vyhoření a dnešní podoba je až z r. 1914, kdy zde byly provedeny poslední úpravy dle návrhu architekta Václava Roštlapila. Od r. 2002 kostel slouží Českobratrské církvi evangelické a Církvi čs. husitské.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 25.8. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Kostelec nad Orlicí

Místa v okolí

 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Hříště
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Vrbice
 kamenný most
 Hoděčín
 Vamberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 kašna
 radnice
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 Lično
 socha sv. Marka
 Těšnov
 Černíkovice
 Černíkovice
 Peklo
 Velešov
 Uhřínovice
 Dřel
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 pivovar
 Borohrádek
 Potštejn
 Solnice
 Kvasiny
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Koldín
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 Chlumek
 socha sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 kostel sv. Jiří
 Hlavačov
 Horní Jelení
 Sudličkova Lhota
 Rychmberk
 Osičina
 Veliny
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 kostel sv. Mikuláše
 Bolehošťská Lhota
 Zítkov
 Mostek
 Choceň
 kaple sv. Anny
 Hradníky
 Hradce
 Pěčín
 sokolovna
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 kaple Panny Marie
 Přepychy
 pomník Rampepurdy
 Orlík
 hřbitov
 Helvíkovice
 kaple na rozcestí
 České Libchavy
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Nový hrad
 Očelice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Villa Nova Uhřínov
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Radhošť
 Horní Libchavy
 Neulust
 kostel sv. Jakuba
 Vranov
 Dolní Libchavy
Základní informace místa
ID místa: 15836
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama