Počátky kostela spadají do 2. poloviny 16. století, vysvěcen r. 1581. Na jeho místě na počátku 17. století vybudován raně barokní kostelík. Stávající podoba je výsledkem stavebních úprav provedených r. 1914 (arch. Václav Roštlapil). Památkově chráněn.
Hlavní obrázek místa
pohled na kostel od jihozápadu
© Marcela Váňová 07/2021
Město Kostelec nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, zhruba 29 km od Hradce Králové. První zmínka o Kostelci je z r. 1316 ve Zbraslavské kronice (opevněný kostel a ohrazená kostelní osada). Pamětihodnosti: starý zámek; nový zámek s krajinářským parkem; kostel sv. Jiří; hřbitovní kostel sv. Anny; kostel J.A.Komenského (původně sv. Václava); fara; stará radnice; na náměstí - kašna, sloup se sochou Panny Marie a pilíř se sousoším Nejsvětější Trojice; kaple sv. Kříže; sv. Floriána a Navštívení Panny Marie; a další řádka sochařských děl s náboženskou tématikou. Přes město vede železniční trať a silnice I/11 a od r. 2015 zde funguje městská hromadná doprava. Křižuje zde několik cyklistických tras a turistické stezky spojují blízké okolí se spoustou památek (Častolovice, Doudleby nad Orlicí, Potštejn, Litice nad Orlicí a další).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 25.8. 2021
popis

Obdélný jednolodní kostel je zakončen půlválcovým presbytářem. Hlavní západní průčelí je trojosé, se soustavou třech lizénových rámců pojednávajících fasádu. Na střední ose je proražen hlavní vchod, vymezený kamenným portálem s obloukovým záklenkem. Uzavřen je dvoukřídlými dřevěnými dveřmi. Vchod je zavětrán otevřenou konstrukcí na dvou kamenných neomítnutých sloupech s valbovou stříškou, krytou taškami. Nad vchodem je obdélné okno se segmentovým záklenkem. Přibližně v jeho ose jsou po obou stranách krajních os průčelí niky s konchou sklenutým výklenkem. V obou nikách jsou umístěny kamenné kalichy. Obdélná loď je na jižní a severní straně prolomena vždy dvěma obdélnými okenními otvory s půlkruhovým záklenkem, které jsou rámovány šambránou a vyplněny proskleným kovovým rámem. Velikost oken i jejich dělení se shodují s okny v presbytáři na jižní, severní a východní straně. V jižní stěně presbytáře v okenní ose je…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 25.8. 2021

historie

Počátky kostela spadají do 2. poloviny 16. století, r. 1581 byl vysvěcen jako českobratrský. V průběhu staletí byl kostel několikrát zničen a znovu pak obnoven. Stavební podstata pochází až z konce 17. století, upraven se stavebními změnami byl r. 1839 po vyhoření a dnešní podoba je až z r. 1914, kdy zde byly provedeny poslední úpravy dle návrhu architekta Václava Roštlapila. Od r. 2002 kostel slouží Českobratrské církvi evangelické a Církvi čs. husitské.

Památkový katalog NPÚ; Jaroslav Špiroch., 25.8. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Kostelec nad Orlicí

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Hříště
 socha sv. Prokopa
 Doudleby nad Orlicí
 Vrbice
 kamenný most
 Vamberk
 Hoděčín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 synagoga
 Lično
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 Těšnov
 Černíkovice
 Černíkovice
 Peklo
 Velešov
 Uhřínovice
 Dřel
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 pivovar
 Borohrádek
 Potštejn
 Solnice
 Kvasiny
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Koldín
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 Chlumek
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 kostel sv. Jiří
 fara
 Horní Jelení
 Hlavačov
 Sudličkova Lhota
 Rychmberk
 Veliny
 Osičina
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 kostel sv. Mikuláše
 Bolehošťská Lhota
 Zítkov
 Mostek
 Choceň
 kaple sv. Anny
 Hradníky
 Hradce
 Pěčín
 sokolovna
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 kaple Panny Marie
 Přepychy
 pomník Rampepurdy
 Orlík
 hřbitov
 Helvíkovice
 kaple na rozcestí
 České Libchavy
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Nový hrad
 Očelice
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Villa Nova Uhřínov
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Radhošť
 Horní Libchavy
 Neulust
 kostel sv. Jakuba
 Vranov
 Dolní Libchavy
Základní informace místa
ID místa: 15836
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 25.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama