Současnou třípatrovou dřevěnou rozhlednu o výšce 10 m postavila obec Skuhrov nad Bělou v místě zříceniny zdejšího středověkého hradu v roce 2011 k podpoře turistického ruchu. Rozhledna je snadno přístupná z parkoviště u kostela a po naučné stezce. Na vrchol vede 38 schodů.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Skuhrov nad Bělou
© Vlastimil Vozka 04/2014
Obec Skuhrov nad Bělou pochází ze 13. stol. a nyní má s připojenými osadami přes 1100 obyvatel. Leží na silnici II/321 spojující Častolovice a Deštné v Orlických horách. Severovýchodním směrem tudy prochází dálková modrá turistická značka z Rychnova nad Kněžnou rovněž do Deštného v Orlických horách. Místní naučná stezka Vápenka Skuhrov vede mimo jiné ke zbytkům zdejšího hradu a k rozhledně. Z centra obce je to po ní asi 0,5 km. V obci se také nachází v budově obecního úřadu Turistické informační centrum. Ještě snadnější je přístup pro motoristy, kteří se vydají z obce po silnici na Hraštici. U hřbitova se skuhrovským kostelem sv. Jakuba staršího je vybudováno lesní parkoviště. Pěšky je odtud nutno přejít po mostě hradní příkop na nádvoří bývalého hradu, pokračovat přes další most a po schodech k rozhledně, celkem jen asi 100 m. Třípatrová rozhledna je volně přístupná a na její nejvyšší vyhlídkovou plošinu ve výši 8 m vede 38 schodů. Rozhled je však omezen stromy na sever a severovýchod.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 11.8. 2021
historie

Původní rozhledna stála v místech, kde se ve 13. století nacházel strážní hrad. Byla postavena v roce 2001, kdy se obec rozhodla místo s torzem hradu oživit. Jednoduchá konstrukce měla co nejvíce vypovídat o původní funkci strážního hradu a proto i její tvar je podobný strážní věži. Stavba věže byla podpořena brigádníky během letních prázdnin, kteří vykopali základy, a místní firma postavila konstrukci. Na konci listopadu téhož roku již byla rozhledna, která byla inspirována podobnou stavbou v Modré u moravského Velehradu, zpřístupněna veřejnosti. Sloužila až do roku 2011, kdy musela být z důvodu špatného stavu dřevěné konstrukce stržena, avšak její místo záhy zaujala další rozhledna, zvýšená oproti původním dvěma o jedno patro. K výstupu do jednotlivých pater nyní slouží pohodlnější dřevěná přístupová schodiště. Dřevěná rozhledna se vypíná do výše asi deseti metrů a výhled umožňují tři vyhlídkové plošiny. Je odtud pěkný…  číst dále

Jiří Čížek, 11.3. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Skuhrov nad Bělou

Místa v okolí

 Skuhrov
 Kvasiny
 Nový hrad
 Solnice
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Hlodný
 Rychmberk
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
 sousoší Piety
 pomník Rampepurdy
 socha sv. Marka
 Skalka
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Černíkovice
 kaple na rozcestí
 radnice
 kostel sv. Havla
 Černíkovice
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Hluky
 Chábory
 Uhřínovice
 Lično
 Dobřany
 kostel sv. Mikuláše
 Pěčín
 Na Velké Deštné
 Peklo
 kostel sv. Ducha
 Hoděčín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Osičina
 mariánský sloup
 radnice
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 Vamberk
 židovský hřbitov
 Muzeum krajky
 kamenný most
 kostel sv. Prokopa
 Hříště
 socha Panny Marie
 kostel Všech svatých
 Šerlišský mlýn
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 socha sv. Prokopa
 Trčkov
 kostel Panny Marie
 Kostelec nad Orlicí
 Doudleby nad Orlicí
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 pivovar
 úřední dům
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 sousoší sv. Floriana
 Přepychy
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 letohrádek
 Bukačka
 kaple sv. Anny
 kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Antonína
 fara
 kostel Všech svatých
 Frymburk
 Bolehošťská Lhota
 židovský hřbitov
 Vrbice
 Šibeník
 Suchá
 Výrov
 městské opevnění
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 Helvíkovice
 kaple sv. Antonína
 Černčice
 pivovar
 Borohrádek
Základní informace místa
ID místa: 15457
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama