Současnou třípatrovou dřevěnou rozhlednu o výšce 10 m postavila obec Skuhrov nad Bělou v místě zříceniny zdejšího středověkého hradu v roce 2011 k podpoře turistického ruchu. Rozhledna je snadno přístupná z parkoviště u kostela a po naučné stezce. Na vrchol vede 38 schodů.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Skuhrov nad Bělou
© Vlastimil Vozka 04/2014
Obec Skuhrov nad Bělou pochází ze 13. stol. a nyní má s připojenými osadami přes 1100 obyvatel. Leží na silnici II/321 spojující Častolovice a Deštné v Orlických horách. Severovýchodním směrem tudy prochází dálková modrá turistická značka z Rychnova nad Kněžnou rovněž do Deštného v Orlických horách. Místní naučná stezka Vápenka Skuhrov vede mimo jiné ke zbytkům zdejšího hradu a k rozhledně. Z centra obce je to po ní asi 0,5 km. V obci se také nachází v budově obecního úřadu Turistické informační centrum. Ještě snadnější je přístup pro motoristy, kteří se vydají z obce po silnici na Hraštici. U hřbitova se skuhrovským kostelem sv. Jakuba staršího je vybudováno lesní parkoviště. Pěšky je odtud nutno přejít po mostě hradní příkop na nádvoří bývalého hradu, pokračovat přes další most a po schodech k rozhledně, celkem jen asi 100 m. Třípatrová rozhledna je volně přístupná a na její nejvyšší vyhlídkovou plošinu ve výši 8 m vede 38 schodů. Rozhled je však omezen stromy na sever a severovýchod.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 11.8. 2021
historie

Původní rozhledna stála v místech, kde se ve 13. století nacházel strážní hrad. Byla postavena v roce 2001, kdy se obec rozhodla místo s torzem hradu oživit. Jednoduchá konstrukce měla co nejvíce vypovídat o původní funkci strážního hradu a proto i její tvar je podobný strážní věži. Stavba věže byla podpořena brigádníky během letních prázdnin, kteří vykopali základy, a místní firma postavila konstrukci. Na konci listopadu téhož roku již byla rozhledna, která byla inspirována podobnou stavbou v Modré u moravského Velehradu, zpřístupněna veřejnosti. Sloužila až do roku 2011, kdy musela být z důvodu špatného stavu dřevěné konstrukce stržena, avšak její místo záhy zaujala další rozhledna, zvýšená oproti původním dvěma o jedno patro. K výstupu do jednotlivých pater nyní slouží pohodlnější dřevěná přístupová schodiště. Dřevěná rozhledna se vypíná do výše asi deseti metrů a výhled umožňují tři vyhlídkové plošiny. Je odtud pěkný…  číst dále

Jiří Čížek, 11.3. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Skuhrov nad Bělou

Místa v okolí

 Skuhrov
 Kvasiny
 Nový hrad
 Solnice
 kostel sv. Vavřince
 Villa Nova Uhřínov
 Rychmberk
 Hlodný
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
 sousoší Piety
 pomník Rampepurdy
 socha sv. Marka
 Skalka
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Černíkovice
 kaple na rozcestí
 radnice
 Černíkovice
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Hluky
 Chábory
 Uhřínovice
 Lično
 Dobřany
 kostel sv. Mikuláše
 Pěčín
 Peklo
 Na Velké Deštné
 kostel sv. Ducha
 Hoděčín
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Osičina
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 židovský hřbitov
 Muzeum krajky
 Vamberk
 Hříště
 kamenný most
 kostel sv. Prokopa
 socha Panny Marie
 Šerlišský mlýn
 Kostelec nad Orlicí
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jiří
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 socha sv. Prokopa
 Kostelec nad Orlicí
 Doudleby nad Orlicí
 Opočno
 kostel Panny Marie
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 pivovar
 úřední dům
 Přepychy
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 sousoší sv. Floriana
 letohrádek
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 kaple sv. Anny
 kašna
 mariánský sloup
 fara
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Antonína
 Bolehošťská Lhota
 Frymburk
 židovský hřbitov
 Vrbice
 Šibeník
 Výrov
 městské opevnění
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 Helvíkovice
 kaple sv. Antonína
 Černčice
 Borohrádek
 pivovar
Základní informace místa
ID místa: 15457
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama