Současnou třípatrovou dřevěnou rozhlednu o výšce 10 m postavila obec Skuhrov nad Bělou v místě zříceniny zdejšího středověkého hradu v roce 2011 k podpoře turistického ruchu. Rozhledna je snadno přístupná z parkoviště u kostela a po naučné stezce. Na vrchol vede 38 schodů.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Skuhrov nad Bělou
© Vlastimil Vozka 04/2014
Obec Skuhrov nad Bělou pochází ze 13. stol. a nyní má s připojenými osadami přes 1100 obyvatel. Leží na silnici II/321 spojující Častolovice a Deštné v Orlických horách. Severovýchodním směrem tudy prochází dálková modrá turistická značka z Rychnova nad Kněžnou rovněž do Deštného v Orlických horách. Místní naučná stezka Vápenka Skuhrov vede mimo jiné ke zbytkům zdejšího hradu a k rozhledně. Z centra obce je to po ní asi 0,5 km. V obci se také nachází v budově obecního úřadu Turistické informační centrum. Ještě snadnější je přístup pro motoristy, kteří se vydají z obce po silnici na Hraštici. U hřbitova se skuhrovským kostelem sv. Jakuba staršího je vybudováno lesní parkoviště. Pěšky je odtud nutno přejít po mostě hradní příkop na nádvoří bývalého hradu, pokračovat přes další most a po schodech k rozhledně, celkem jen asi 100 m. Třípatrová rozhledna je volně přístupná a na její nejvyšší vyhlídkovou plošinu ve výši 8 m vede 38 schodů. Rozhled je však omezen stromy na sever a severovýchod.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 11.8. 2021
historie

Původní rozhledna stála v místech, kde se ve 13. století nacházel strážní hrad. Byla postavena v roce 2001, kdy se obec rozhodla místo s torzem hradu oživit. Jednoduchá konstrukce měla co nejvíce vypovídat o původní funkci strážního hradu a proto i její tvar je podobný strážní věži. Stavba věže byla podpořena brigádníky během letních prázdnin, kteří vykopali základy, a místní firma postavila konstrukci. Na konci listopadu téhož roku již byla rozhledna, která byla inspirována podobnou stavbou v Modré u moravského Velehradu, zpřístupněna veřejnosti. Sloužila až do roku 2011, kdy musela být z důvodu špatného stavu dřevěné konstrukce stržena, avšak její místo záhy zaujala další rozhledna, zvýšená oproti původním dvěma o jedno patro. K výstupu do jednotlivých pater nyní slouží pohodlnější dřevěná přístupová schodiště. Dřevěná rozhledna se vypíná do výše asi deseti metrů a výhled umožňují tři vyhlídkové plošiny. Je odtud pěkný…  číst dále

Jiří Čížek, 11.3. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Skuhrov nad Bělou

Místa v okolí

 Skuhrov
 Kvasiny
 Nový hrad
 Solnice
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Rychmberk
 Hlodný
 kostel sv. Kateřiny
 kaple Panny Marie
 sousoší Piety
 pomník Rampepurdy
 socha sv. Marka
 Skalka
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Černíkovice
 kaple na rozcestí
 radnice
 kostel sv. Havla
 Černíkovice
 kašna
 synagoga
 kostel sv. Jiří
 kaple sv. Anny
 Hluky
 Chábory
 Uhřínovice
 Lično
 kostel sv. Mikuláše
 Dobřany
 Pěčín
 Na Velké Deštné
 Peklo
 kostel sv. Ducha
 Hoděčín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Osičina
 mariánský sloup
 radnice
 pivovar
 Vlastivědné muzeum
 Vamberk
 židovský hřbitov
 Muzeum krajky
 kamenný most
 kostel sv. Prokopa
 Hříště
 socha Panny Marie
 kostel Všech svatých
 Šerlišský mlýn
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Častolovice
 socha sv. Prokopa
 Trčkov
 kostel Panny Marie
 Kostelec nad Orlicí
 Doudleby nad Orlicí
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 pivovar
 úřední dům
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 sousoší sv. Floriana
 Přepychy
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 letohrádek
 Bukačka
 kaple sv. Anny
 kašna
 mariánský sloup
 kostel sv. Antonína
 fara
 kostel Všech svatých
 Bolehošťská Lhota
 Frymburk
 židovský hřbitov
 Vrbice
 Šibeník
 Výrov
 městské opevnění
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 Helvíkovice
 kaple sv. Antonína
 Černčice
 pivovar
 Borohrádek
Základní informace místa
ID místa: 15457
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama