Kamenná rozhledna z r. 1938 v nadm. výšce 1066 m.n.m. Otcem myšlenky byl spisovatel K. Klostermann. Za války sloužila jako protiletecká pozorovatelna. Po r. 2001 byla navýšena - vyhlídka 30 m nad zemí.
Hlavní obrázek místa
Klostermannova rozhledna na Javorníku.
© Jiří Cukr 07/2004
Na vrcholu Javorníku stojí rozhledna v podobě symbolické obranné věže postavená již v roce 1938, na níž byla v roce 2003 vybudována nástavba. Rozhledna na šumavském Javorníku má po rekonstrukci 40 m.
25.5. 2004
turistické

Javorník je název známé rekreační obce a hory s rozhlednou v severní části Šumavy. Z obce vede na horu modrá a žlutá značka a trasa naučné stezky ( necelý 1,5 km ). Vyhlídka nacházející se 30 metrů ( 197 schodů ) nad zemí nabízí krásný kruhový rozhled jak na celé pásmo šumavských vrcholků ( Pancíř, Poledník, Svatobor, Libín, Boubín, Knížecí Stolec ), tak také do vnitrozemí ( Písek, Rabí, Temelín, Brdy ).

Jiří Cukr, 20.11. 2004

historie

Před rokem 2003

Tato 25 metrů vysoká kamenná rozhledna byla na Javorníku postavena v roce 1938 podle projektu arch. Karla Houry ze Sušice. Nachází se na žulovém vrcholu v nadmořské výšce 1066 m.n.m. Klíč od rozhledny si můžete vypůjčit v domku čp.10 v Javorníku. Výhled z rozhledny je však omezen přerůstajícím lesem.

25.5. 2004

Další texty historie
Jihočeský kraj,  Prachatice  (PT), Vacov

Místa v okolí

 Měsíční kámen
 Královský kámen
 Kohoutí kříž
 Větrný kámen
 Sluneční kámen
 Záluží
 kostel sv. Martina
 Hrad u Strašína
 rychta/fara/radnice
 kaple sv. Anny
 Maleč
 kostel sv. Mikuláše
 Obří hrad
 Přečín
 Zdíkov
 Pustý hrádek
 kostel sv. Markéty
 Kašperk
 radnice
 Dobrš
 pranýř
 Putkov
 Sedlo
 kostel sv. Mikuláše
 Žihobce
 kaple
 sýpka a kalvarie
 kostel sv. Václava
 Dřešínek
 Hoslovice
 Mačice
 kaple sv. Václava
 Dražovice
 Dražovice
 Vojnice
 hrobka rodiny Schmid
 Čestice
 Kalvarie
 kostel sv. Mořice
 Čestice
 Čestice
 židovský hřbitov
 synagoga
 švédské hroby
 smolná pec
 Němčice
 židovský hřbitov
 Vatětice
 Dlouhá Ves
 Skalice
 Haselburg
 Vimperk
 Ohrazenice
 dům U jelena
 měšťanský pivovar
 městské opevnění
 stará radnice
 kašny
 radnice
 Palvinov
 synagoga
 kamenný most
 Frymburk
 Tažovice
 Čkyně
 Doubravice u Volyně
 Smrčná
 židovský hřbitov
 Antýgl
 městský špitál
 Dolejší Krušec
 kostel sv. Václava
 Kundratice
 Boží kámen
 Kámen neštěstí
 Rozacínovský dům
 kašna
 městské opevnění
 Voprchovský dům
 kostel sv. Štěpána
 Žichovice
 Kraselov
 Volšovy
 Lčovice
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Chalupská slať
 kostel sv. Kateřiny
 Horská synagoga
 Rechle, hradlový most
 Hvížďalka
 Štěchovice
 Loučová
 kostel sv. Anny
 barokní kaple
 Hauswaldkapelle
 Nihošovice
 Svatobor
 Kojšice
 Kladruby
 Kbíl
 Kladruby
 Jiřičná
 kostel sv. Vavřince
 Hrad pod Hrnčířem
 Tedražice
 Hrádek u Sušice
 Svojšice
 Střela
 Střela
Kontaktní informace

Tel: +420 607 835 117
Základní informace místa
ID místa: 2366
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 20.11.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama