Rozhledna Amálka nemá podobu klasické rozhledny. Je to vlastně vyhlídková plošina jako nástavba na střeše dřevěného skibaru na horním okraji Sportareálu České Petrovice postavená v období od května do července 2020. Je volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
rozhledna Amálka
© M. Kosek 09/2020
Rozhledna Amálka nemá podobu klasické rozhledny, je to vlastně vyhlídková plošina jako nástavba na střeše skibaru na horním okraji Sportareálu České Petrovice. Obec České Petrovice leží při polské hranici, je doložena r. 1601 a žije tu asi 150 obyvatel. Do obce ležící v Orlických horách severovýchodně od Žamberka vede z tohoto města silnice III. třídy přes Klášterec nad Orlicí nebo silnice II/312 přes Mladkov a silnice II/311 z Jablonného nad Orlicí. Na severním svahu vrchu Adam (765 m n. m.) se rozkládá Sportareál se třemi vleky. U horní stanice nejdelšího z nich stojí skibar, na jehož střeše je vyhlídková plošina Amálka.
Jiří Špaček, 9.5. 2003
popis

Celková výška stavby činí 15 m včetně náspu, z toho 10 m konstrukce. Vyhlídková plošina je ve výši cca 7 m a vede na ni 34 schodů. Od svého dokončení je volně přístupná. Z otevřené plošiny lze obhlédnout celý severní obzor od západu k východu, tedy Orlické hory, Králický Sněžník, Jeseníky, Rychlebské hory, Žamberecko a Polsko. Jižním směrem však výhledu brání zalesněný vrchol kopce Adam, který je o 35 metrů vyšší.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 20.4. 2004

historie

Rozhledna Amálka je od července 2020 součástí Sportareálu v Českých Petrovicích. Základem je dřevostavba lyžařského baru, který je umístěn v horní části sjezdovky. Nad ní se vypíná kovová vyhlídková konstrukce. Její projekt připravil Ing. Miroslav Stejskal ze Žamberka. Stavbu nechal realizovat provozovatel Sportareálu Mgr. Baier, a to bez jakýchkoli dotací. Dodavatelem altánu s rozhlednou byla firma REKOS Ševčík, s.r.o. ze Žamberka a ocelovou konstrukci připravila společnost UNIKOVO Svoboda s.r.o. z Dlouhoňovic. Dřevěné konstrukce a interiér zhotovil Jiří Vicenc z Líšnice. Stavba vznikla v období od května do července 2020.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 9.5. 2003

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), České Petrovice

Místa v okolí

 Lusthaus
 Pašerácká lávka
 Zemská brána
 hrad u Nekoře
 Międzylesie
 Niemojów
 domek Na Sboru
 kostel sv. Mikuláše
 Szczerba
 Suchý vrch
 Žamberk
 radnice
 kostel sv. Václava
 Divišovo divadlo
 Kateřinský špitál
 židovský hřbitov
 Hotmarova kaplička
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 pevnost Hanička
 fara
 kostel Všech svatých
 Vojenské muzeum
 kašna
 mariánský sloup
 Orlice
 pomník Járy Cimrmana
 kostel sv. Václava
 Letohrad
 Bystřec
 kaple sv. Anny
 městské muzeum
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 kaple sv. Antonína
 Kyšperk
 Anenský vrch
 kostel sv. Matouše
 Rotnek
 Helvíkovice
 socha Panny Marie
 Křížová hora
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Aloise
 Žampach
 Žampach
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Pěčín
 Mlýnický dvůr
 vodopád Wilczki
 Horákova kaple
 Lanšperk
 Hrádek u Lanšperka
Základní informace místa
ID místa: 1507
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 10.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama