Netradiční turistická rozhledna v podobě dvou do sebe zaklesnutých sedmiček vznikla r. 2015 nad obcí Salaš v sousedství Velehradu. Postavena nákladem soukromého investora v letech 2014-2015. Vyhlídková plošina ve výši 20 m volně přístupná po 112 schodech.
Hlavní obrázek místa
Salaš-rozhledna
© Vlastimil Vozka 02/2022
Obec Salaš se nachází v podhůří Chřibů, rozložená v údolí potoka Salašky. Leží v sousedství Velehradu, odkud sem vede vedlejší slepá silnička. Z obce k rozhledně vede zelená turistická značka. Cesta je dlouhá necelý 1 km s převýšením 100 m. Motoristé mohou zaparkovat pouze na vyhrazeném parkovišti u obecního úřadu; dále je na komunikaci nejprve zákaz zastavení a poté zákaz vjezdu. Rozhledna je volně přístupná a poskytuje daleké výhledy především jihovýchodním směrem, např. na Velehrad, Uherské Hradiště, Javořinu, Bílé Karpaty nebo Hostýn, v ostatních směrech pak na blízké vyšší vrcholky Chřibů.
Jiří Špaček, 18.2. 2014
popis

Před realizací došlo v projektu k některým změnám. Především se přistoupilo ke zvýšení celé rozhledny z původních 12 metrů na 15 metrů výšky spodní plošiny, dále nahradila původní zastřešení druhá vyhlídková plošina. Každá sedmička má tedy v dnešní podobě jednu vyhlídkovou plošinu ve výškách 15 a 20 metrů. Rozhodnutí o využití i druhé sedmičky se z dnešního pohledu jeví jako velice šťastné, protože výškový rozdíl 3 metrů se sice může zdát jako nepodstatný, ale pro výhled na kostelní věže Velehradu, který se nachází nedaleko odtud, se každý metr navíc ukázal jako klíčový. Původní návrh dvou do sebe zaklesnutých sedmiček musel být poněkud pozměněn. Bylo vymyšleno staticky čistější řešení, kdy jedna sedmička větší obepíná druhou podpůrnou sedmičku menší. Celá rozhledna je navržena jako ocelová pozinkovaná konstrukce spočívající na třech základových patkách. Ty byly společně se základem schodiště zhotoveny na místě, jednotlivé části ocelové…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 5.3. 2022

historie

Netradiční turistická rozhledna vznikla r. 2015 nad obcí Salaš v podhůří Chřibů. S iniciativou postavit nad obcí, a to v části Paseky na úpatí Jezuitského kopce, rozhlednu přišel r. 2012 místní obyvatel Petr Loucký. Na svém pozemku, kde rostly do té doby pouze náletové dřeviny, nechal za vlastní finanční prostředky vystavět rozhlednu připomínající instalatérský hasák nebo dvě protnuté sedmičky. Nevšední projekt připravili již v r. 2013 architekti Jan Smékal a Tomáš Hutyra z prostějovské firmy CAD Projekt Plus s.r.o. Ocelovou konstrukci připravila firma STEELINXpro spol. s r. o. z Jeseníku. Futuristicky vyhlížející stavba je železná a opláštěná modřínovým dřevem. Její váha dosahuje přibližně 54 tun. Po kolaudaci byla rozhledna oficiálně zpřístupněna od poloviny srpna 2015.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 30.12. 2005

Komentáře

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Salaš

Místa v okolí

 sekvojovec obrovský
 Na Salárně
 Bunč
 Brdo
 Roštín I
 kaple sv. Barbory
 Modrá
 Komínské skály
 Buchlov
 Roštín II
 Dolní Hrádek
 mariánský sloup
 kaple Zjevení Páně
 Horní Hrádek
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Budačina
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 smírčí kříž
 Smraďavka
 Cetechovice
 Sušice
 statek Světlá
 Zástřizly
 kostel sv. Václava
 Lebedov
 Střílky
 kostel sv. Anny
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Zdounky
 Špitálky
 Zdenička
 Chvalnov
 barokní hřbitov
 Zdounky
 Lísky
 Kazatelna
 kostel sv. Jiří
 Střílky
 Svárov
 Cimburk u Koryčan
 boží muka
 Zdislavice
 Hoštice
 Troubky
 Kozel
 Spytihněv
 synagoga
 Velké Těšany
 kostel sv. Klimenta
 Troubky
 hradisko sv. Klimenta
 Nětčice
 kostel sv. Havla
 Napajedla
 Osvětimany
 Napajedla
 Napajedla
 Litenčice
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Polešovické rybníky
 vila Friessů
 Zborovice
 Koryčanská kaple
 Nový Tábor
 zvonice
 Panský dvůr
 Kunovice
 větrný mlýn
 kaple sv. Floriána
 Pohořelice
 Vřesovice
 Těšnovice
 Letecké muzeum
 Kvasice
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
 Mistřice
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Otrokovice
 Bílovice
 Morkovice
 Žeravice
 Tlumačov
 Počenice
 Opatovice
 Súsedská
 Dolní Moštěnice
 Johanka
 Prasklice
 kostel svaté Anny
 Žádovice
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 Kostelec
 Osíčany
 kaple sv. Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 3667
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama