Netradiční turistická rozhledna v podobě dvou do sebe zaklesnutých sedmiček vznikla r. 2015 nad obcí Salaš v sousedství Velehradu. Postavena nákladem soukromého investora v letech 2014-2015. Vyhlídková plošina ve výši 20 m volně přístupná po 112 schodech.
Hlavní obrázek místa
Salaš-rozhledna
© Vlastimil Vozka 02/2022
Obec Salaš se nachází v podhůří Chřibů, rozložená v údolí potoka Salašky. Leží v sousedství Velehradu, odkud sem vede vedlejší slepá silnička. Z obce k rozhledně vede zelená turistická značka. Cesta je dlouhá necelý 1 km s převýšením 100 m. Motoristé mohou zaparkovat pouze na vyhrazeném parkovišti u obecního úřadu; dále je na komunikaci nejprve zákaz zastavení a poté zákaz vjezdu. Rozhledna je volně přístupná a poskytuje daleké výhledy především jihovýchodním směrem, např. na Velehrad, Uherské Hradiště, Javořinu, Bílé Karpaty nebo Hostýn, v ostatních směrech pak na blízké vyšší vrcholky Chřibů.
Jiří Špaček, 18.2. 2014
popis

Před realizací došlo v projektu k některým změnám. Především se přistoupilo ke zvýšení celé rozhledny z původních 12 metrů na 15 metrů výšky spodní plošiny, dále nahradila původní zastřešení druhá vyhlídková plošina. Každá sedmička má tedy v dnešní podobě jednu vyhlídkovou plošinu ve výškách 15 a 20 metrů. Rozhodnutí o využití i druhé sedmičky se z dnešního pohledu jeví jako velice šťastné, protože výškový rozdíl 3 metrů se sice může zdát jako nepodstatný, ale pro výhled na kostelní věže Velehradu, který se nachází nedaleko odtud, se každý metr navíc ukázal jako klíčový. Původní návrh dvou do sebe zaklesnutých sedmiček musel být poněkud pozměněn. Bylo vymyšleno staticky čistější řešení, kdy jedna sedmička větší obepíná druhou podpůrnou sedmičku menší. Celá rozhledna je navržena jako ocelová pozinkovaná konstrukce spočívající na třech základových patkách. Ty byly společně se základem schodiště zhotoveny na místě, jednotlivé části ocelové…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 5.3. 2022

historie

Netradiční turistická rozhledna vznikla r. 2015 nad obcí Salaš v podhůří Chřibů. S iniciativou postavit nad obcí, a to v části Paseky na úpatí Jezuitského kopce, rozhlednu přišel r. 2012 místní obyvatel Petr Loucký. Na svém pozemku, kde rostly do té doby pouze náletové dřeviny, nechal za vlastní finanční prostředky vystavět rozhlednu připomínající instalatérský hasák nebo dvě protnuté sedmičky. Nevšední projekt připravili již v r. 2013 architekti Jan Smékal a Tomáš Hutyra z prostějovské firmy CAD Projekt Plus s.r.o. Ocelovou konstrukci připravila firma STEELINXpro spol. s r. o. z Jeseníku. Futuristicky vyhlížející stavba je železná a opláštěná modřínovým dřevem. Její váha dosahuje přibližně 54 tun. Po kolaudaci byla rozhledna oficiálně zpřístupněna od poloviny srpna 2015.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 30.12. 2005

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Salaš

Místa v okolí

 sekvojovec obrovský
 Na Salárně
 Bunč
 Brdo
 Roštín I
 kaple sv. Barbory
 Modrá
 Komínské skály
 Buchlov
 Roštín II
 Dolní Hrádek
 kaple Zjevení Páně
 Horní Hrádek
 Díl u Božího syna
 archeoskanzen Modrá
 větrný mlýn
 kostel sv. Martina
 Buchlovice
 Budačina
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Jakuba
 smírčí kříž
 Smraďavka
 Cetechovice
 Sušice
 statek Světlá
 Zástřizly
 kostel sv. Václava
 Lebedov
 Střílky
 kostel sv. Anny
 Maják Šrotík
 Kovozoo
 Zdounky
 Špitálky
 Zdenička
 Chvalnov
 barokní hřbitov
 Zdounky
 Lísky
 Kazatelna
 kostel sv. Jiří
 Střílky
 Svárov
 Cimburk u Koryčan
 boží muka
 Zdislavice
 Hoštice
 Troubky
 Kozel
 Spytihněv
 synagoga
 Velké Těšany
 kostel sv. Klimenta
 Troubky
 hradisko sv. Klimenta
 Nětčice
 kostel sv. Havla
 Napajedla
 Osvětimany
 Napajedla
 Napajedla
 Litenčice
 církevní areál Sady
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 Ořechov
 Polešovické rybníky
 vila Friessů
 Zborovice
 Koryčanská kaple
 Nový Tábor
 zvonice
 Panský dvůr
 Kunovice
 větrný mlýn
 kaple sv. Floriána
 Pohořelice
 Vřesovice
 Těšnovice
 Letecké muzeum
 Kvasice
 kostel sv. Vavřince
 Koryčany
 Mistřice
 kostel sv. Jiljí
 Podhradí
 Otrokovice
 Bílovice
 Morkovice
 Žeravice
 Tlumačov
 Počenice
 Opatovice
 Dolní Moštěnice
 Súsedská
 Johanka
 Prasklice
 kostel svaté Anny
 Žádovice
 kostel sv. Martina
 Pačlavice
 Kostelec
 Osíčany
 kaple sv. Panny Marie
Základní informace místa
ID místa: 3667
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 5.3.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama