Neorenesanční vilu nechal postavit továrník J. Vosáhlo v l. 1900-01. Architektem byl vyhledávaný projektant Jan Vejrych. Vila byla po r. 1948 znárodněna, nevhodně využívána (v 80. l. 20. stol. opravna zemědělských strojů) a postupně zchátrala. Od r. 1958 patří mezi chráněné památky ČR. Špatný stav.
Hlavní obrázek místa
© Veronika Vaňková, 08/2008
Neorenesanční honosná vila francouzského stylu. Jednopatrová stavba obdélného půdorysu s výraznou nárožní věží, zakončenou zastřešeným dřevěným vyhlídkovým ochozem, střecha věžice oproti původní podobě výrazně snížena (80. l. 20. stol.). Fasády architekt rozčlenil kamenným bosovaným soklem, rustikovaným přízemím a hladkými omítkami I. patra. Z objemu stavby nechal vybíhat asymetricky posazený vstupní portikus, nesoucí střešní terasu a úzký rizalit, po boku doprovázený zahloubenou nárožní arkádovou lodžií. Průčelí je hladké, zdobené štuky. V interiéru je reprezentativní víceramenné schodiště s balustrádou, historizující gotická žebrová klenba. Interiér rozvržen prakticky jako obytný dům - v přízemí kuchyň, obývací pokoj, salon, pracovna, jídelna a pracovna pána domu, sousedící s lodžií. V patře byly odpočinkové pokoje a provozní místnosti. Z původního vybavení se nic nedochovalo, lze zde nalézt jen mozaikové teracové podlahy a několik uměleckořemeslně zpracovaných dveří.
E.H. podle http://www.slavnevily.cz; http://www.rozhlas.cz, 27.10. 2013
historie

Neorenesanční vilu francouzského stylu nechal postavit Josef Vosáhlo (1841-1918), úspěšný podnikatel, původně vyučený v řemenářském řemesle, který si po získání zkušeností ve světě otevřel v Dašicích úspěšnou firmu (dílnu), exportující do jihovýchodní Evropy. Roku 1898 postavil v Dašicích u řeky moderní továrnu na kožené výrobky (biče a hnací řemeny pro stroje). V letech 1900 - 1901 si nechal J. Vosáhlo v Dašicích nedaleko továrny postavit honosnou vilu, architektem byl úspěšný pražský projektant Jan Vejrych, který mimo jiné navrhl podobu pardubické radnice. Vila byla po r. 1948 znárodněna, poté byla různě nevhodně využívána a postupně zchátrala. K největší devastaci došlo v 80 letech 20. století, kdy zde byla opravna zemědělských strojů (v této době byla snesena lucerna věžice). Vila patří od r. 1958 mezi chráněné kulturní památky ČR. Památka zchátrala do té míry, že se zřítila střecha a do objektu zatékalo, z nedostatku…  číst dále

E.H. podle http://www.slavnevily.cz; http://monumnet.npu.cz; http://www.rozhlas.cz; http://www.dasice.cz, 27.10. 2013

Další texty historie
Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Dašice

Místa v okolí

 Dašice
 Malý akvadukt
 Velký akvadukt
 kostel sv. Václava
 Slepotice
 Bořice
 Úhřetice
 kostel sv. Martina
 Holice
 Vejvanovice
 Zámeček
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Martina
 akvadukt na Židově
 Hrochův Týnec
 Nemošice
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Jiljí
 Chvojenec
 Ráby
 Kunětická Hora
 Ráby
 Topol
 automatické mlýny
 Neulust
 židovský hřbitov
 kaple sv. Anny
 Březovice
 městské opevnění
 Zelená brána
 krematorium
 Pardubice
 Hradce
 židovský hřbitov
 Nabočany
 kostel sv. Václava
 Přestavlky
 Chroustovice
 kostel sv. Jiří
 Ostrov
 kostel sv. Mikuláše
 zvonice
 Veliny
 kostel sv. Jiří
 Medlešice
 městské opevnění
 Chrudim
 Mydlářovský dům
 Rosice
 Rosice
 fara
 Horní Jelení
 kostel sv. Václava
 Radhošť
 kostel sv. Marka
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Chrast
 Kozojedy
 Blatník
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 evangelický kostel
 kříž
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 Štěnec
 Borohrádek
 Kočičí hrádek
 restaurace Monaco
 Bára
 Popovec
 kaplička Panny Marie
 Jahůdka
 Stolany
 požární hláska
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 mlynářská vila
 kostel sv. Václava
 socha sv. Marka
 Pěšice
 Domoradice
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 Libišany
 vodárenská věž
 Rabštejnek
 kostel sv. Víta
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
Kontaktní informace
Městský úřad Dašice
Komenského 25
53303 Dašice
Tel: 466 799 411
mesto@dasice.cz
Základní informace místa
ID místa: 6618
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.10.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama