Přes 36 m vysoká kovová rozhledna Dobrá Voda stojí od podzimu 2021 na vrchu stejného jména nad Horní Planou. Stojí na vrcholu ve Stifterově parku a doplňuje areál poutního kostela se zázračnou studánkou a Stifterovým pomníkem. Je trvale volně přístupná.
Hlavní obrázek místa
rozhledna Dobrá Voda
© info sumava-lipno 10/2021
Horní Planá (něm. Oberplan) je prvně doložena r. 1333, již od r. 1349 byla městečkem a v 15. stol. získala městská práva. Město nyní leží na severním břehu Lipenské vodní nádrže, avšak její rozlehlé katastrální území zahrnuje oba břehy až k rakouské hranici. Městem prochází silnice I/39 v úseku Český Krumlov-Volary. Stejná města spojuje i železniční trať 194, která tu má nádraží. Nad severním okrajem města se nachází vrch Dobrá Voda (862 m n. m.), dříve zvaný Křížový vrch. U jeho vrcholu byla r. 2021 vybudována stejnojmenná rozhledna, kolem níž se nachází Stifterův park.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 10.1. 2012
popis

Rozhledna Dobrá Voda nad městem Horní Planá je kovová stavba o celkové výšce 36,3 m. Vzhledem k nadmořské výšce a horské poloze byla zbudována z pozinkované ocele. Krytá vrcholová vyhlídková plošina ve výši 32,6 m je přístupná po točitém středovém schodišti. Stavba postavená v r. 2021 je trvale volně přístupná. Poskytuje krásný kruhový výhled na město Horní Planou, do vojenského újezdu Boletice, na vodní nádrž Lipno, Šumavu, Novohradské hory a při dobré viditelnosti i na Alpy.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 31.12. 2021

historie

Záměr města Horní Planá vystavět na jeho severním okraji na zalesněném kopci Dobrá Voda turistickou rozhlednu se poprvé objevuje na přelomu tisíciletí, a to v rámci obnovy tamějšího Stifterova parku. Ten se především díky úsilí Spolku Stifterův park podařilo postupně přeměnit v odpočinkový lesopark s upravenými cestami a pěšinami, zvířecím parkem, slunečními lázněmi a letním kinem. V areálu lze narazit také např. na pomník Adalberta Stiftera, barokní poutní kostel Panny Marie Bolestné z let 1777-1779, studánku zázračné vody, památeční kříž nebo skalní útvar „Selka s mlékem“. V minulosti se na vrcholu Dobré Vody nacházel i vyhlídkový altán, zvaný „paraplíčko“. Novodobé snahy Spolku obnovit tyto výhledy z vyhlídkové věže nabraly konkrétních obrysů v r. 2012, kdy architekt Martin Rajniš připravil pro město několik skic a nákresů budoucí rozhledny. Původně se mělo jednat o dřevostavbu, z důvodu místních…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 31.12. 2021

Jihočeský kraj,  Český Krumlov  (CK), Horní Planá

Místa v okolí

 kostel sv. Markéty
 Hausberk
 rybářská bašta
 vodní rozdělovač
 Knížecí stolec
 kaple Stini
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Anny
 Stifterův obelisk
 Trojaň
 Trojmezí
 kostel sv. Mikuláše
 Pasovary
 Trojmezná
 Vítkův kámen
 kostel Jména Ježíš
 kostel sv. Tomáše
 Svatý Tomáš
 Chvalšiny - MPZ
 Červený Dvůr
 domy alpského typu
Kontaktní informace
Park exotických zvířat o. p. s. Dvorec
Dvorec 17
373 12 Borovany
Tel: 603 482 445, 387 980 205, 732 212 159
http://www.zoodvorec.cz/
privatzoo@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 10658
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.12.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama