Jednolodní raně gotický kostel s odsazeným polygonálním závěrem a hranolovou věží v průčelí z přel. 13. a 14. stol., přest. po požáru koncem 16. stol. V 17. stol upraven barokně (přistavěny sakristie, Mravínská kaple a předsíň), další opravy v 18. stol. (přistavěna zvonice) a 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice v Jenišovicích
© Pavel Vítek 102/2014
Obec Jenišovice najdeme 21 km východně od Chrudimi a 13 km západně od Vysokého Mýta. Okolo obce prochází silnice II. třídy, spojující Luže s Chrudimí. Kostel Nejsvětější Trojice nalezneme v centru obce nad silnicí na malé vyvýšenině.
Pavel Vítek, 10.2. 2015
popis

Kostel Nejsvětější Trojice v Jenišovicích je jednolodní podélná stavba. V západním průčelí je vyzdvižena věž. Před ní je přistavěna nízká hranolovitá zvonice pocházející z roku 1852, jejíž patro je dřevěné. Obdélná kostelní loď (10,9 x 7,7 m) je zakončena odsazeným pětibokým presbytářem s "Mravínskou" kaplí a sakristií po stranách. Koncem 16. století kostel vyhořel a při jeho rekonstrukci v 17. století byla loď sklenuta valenou klenbou s lunetami. V roce 1893 byla tato klenba nahrazena rovným stropem. V západní části lodi je na dvou pilířích vyzvednuta zděná kruchta, hlavní vstup od jihu je chráněn obdélnou předsíní. Dvoupatrová západní věž je postavena na čtvercovém půdorysu o straně 5,3 m, přízemí je od západu přístupné hrotitým profilovaným portálem. Obdélný presbytář je zakončen pěti stranami osmiúhelníku vzepřenými opěráky, zaklenut je jedním polem křížové žebrové klenby s šestipaprsčitým závěrem, žebra hruškového…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 10.2. 2015

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1088. Kostel Nejsvětější Trojice v Jenišovicích je připomínán až v polovině 14. století. Fara v tomto místě je však doložena již v roce 1349. Ta zanikla počátkem 19. století, ale již v roce 1855 byla obnovena. Původní dispozice kostela je jasně gotická. Koncem 16. století kostel vyhořel a při jeho rekonstrukci v 17. století byla loď sklenuta valenou klenbou s lunetami. V roce 1893 byla tato klenba nahrazena rovným stropem.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 10.2. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 16 Politický okres vysokomýtský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902
Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Jenišovice

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Štěnec
 kostel sv. Jiří
 Pěšice
 Popovec
 Chroustovice
 Jahůdka
 Domoradice
 Ostrov
 pivovar
 Košumberk
 Zdislav
 Bílý Kůň
 Březovice
 Rosice
 Rosice
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Radhošť
 Chrast
 Přestavlky
 smírčí kříž
 Neulust
 židovský hřbitov
 Slepotice
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Bořice
 Šemberovo divadlo
 kostel sv. Vavřince
 Borůvka
 Pražská brána
 Husův sbor
 kostel sv. Martina
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 městské opevnění
 Zámrsk
 Choceňská brána
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Havla opata
 hřbitov
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Nabočany
 Pivnická rokle
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Kapalice
 křížová cesta
 Nový hrad
 barokní špýchar
 Betlém
 Nové Hrady
 kostel sv. Anny
 Vejvanovice
 Úhřetice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 Dašice
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Václava
 kostel Všech svatých
 Zaháj
 Růžový palouček
 Ležáky
 Žumberk
 kostel sv. Víta
 vila Josefa Vosáhla
 Toulovcovy maštale
 Zítkov
 Lukavice
 Jarošov
 Topol
 Hlavačov
 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 Toulovcova rozhledna
 Choceň
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Malý akvadukt
 Těšnov
 Velký akvadukt
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Jenišovice
Komenského 137
538 54 Luže
Tel: 469 671 110, 469 671 438
http://www.chlumek.net
farar@chlumek.net
Základní informace místa
ID místa: 12014
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama