Jednolodní raně gotický kostel s odsazeným polygonálním závěrem a hranolovou věží v průčelí z přel. 13. a 14. stol., přest. po požáru koncem 16. stol. V 17. stol upraven barokně (přistavěny sakristie, Mravínská kaple a předsíň), další opravy v 18. stol. (přistavěna zvonice) a 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice v Jenišovicích
© Pavel Vítek 102/2014
Obec Jenišovice najdeme 21 km východně od Chrudimi a 13 km západně od Vysokého Mýta. Okolo obce prochází silnice II. třídy, spojující Luže s Chrudimí. Kostel Nejsvětější Trojice nalezneme v centru obce nad silnicí na malé vyvýšenině.
Pavel Vítek, 10.2. 2015
popis

Kostel Nejsvětější Trojice v Jenišovicích je jednolodní podélná stavba. V západním průčelí je vyzdvižena věž. Před ní je přistavěna nízká hranolovitá zvonice pocházející z roku 1852, jejíž patro je dřevěné. Obdélná kostelní loď (10,9 x 7,7 m) je zakončena odsazeným pětibokým presbytářem s "Mravínskou" kaplí a sakristií po stranách. Koncem 16. století kostel vyhořel a při jeho rekonstrukci v 17. století byla loď sklenuta valenou klenbou s lunetami. V roce 1893 byla tato klenba nahrazena rovným stropem. V západní části lodi je na dvou pilířích vyzvednuta zděná kruchta, hlavní vstup od jihu je chráněn obdélnou předsíní. Dvoupatrová západní věž je postavena na čtvercovém půdorysu o straně 5,3 m, přízemí je od západu přístupné hrotitým profilovaným portálem. Obdélný presbytář je zakončen pěti stranami osmiúhelníku vzepřenými opěráky, zaklenut je jedním polem křížové žebrové klenby s šestipaprsčitým závěrem, žebra hruškového…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 10.2. 2015

historie

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1088. Kostel Nejsvětější Trojice v Jenišovicích je připomínán až v polovině 14. století. Fara v tomto místě je však doložena již v roce 1349. Ta zanikla počátkem 19. století, ale již v roce 1855 byla obnovena. Původní dispozice kostela je jasně gotická. Koncem 16. století kostel vyhořel a při jeho rekonstrukci v 17. století byla loď sklenuta valenou klenbou s lunetami. V roce 1893 byla tato klenba nahrazena rovným stropem.

Pavel Vítek – zdroj: Umělecké památky Čech 4 (A – J), Poche a kol., Academia Praha 1982, 10.2. 2015

Půdorys místa

půdorys kostela
© Zdeněk Wirth: Soupis památek historických a uměleckých v Království Českém, sv. 16 Politický okres vysokomýtský, Archaelogická komise při České akademii císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění, Praha 1902
Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Jenišovice

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Štěnec
 kostel sv. Jiří
 Pěšice
 Popovec
 Chroustovice
 Jahůdka
 Domoradice
 Ostrov
 Košumberk
 pivovar
 Zdislav
 Bílý Kůň
 Březovice
 Rosice
 Rosice
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Markéty
 Radhošť
 Chrast
 Přestavlky
 Neulust
 smírčí kříž
 židovský hřbitov
 Slepotice
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hrochův Týnec
 Bořice
 kostel sv. Vavřince
 Šemberovo divadlo
 Borůvka
 Pražská brána
 Litomyšlská brána
 Husův sbor
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 Stará radnice
 městské opevnění
 Choceňská brána
 kostel sv. Václava
 Rychmburk
 kostel sv. Havla opata
 hřbitov
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Nabočany
 Pivnická rokle
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Kapalice
 křížová cesta
 Nový hrad
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 Betlém
 kostel sv. Anny
 Vejvanovice
 Úhřetice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Prokopa
 Dašice
 fara
 Horní Jelení
 Kočičí hrádek
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Václava
 Zaháj
 Růžový palouček
 Ležáky
 Žumberk
 kostel sv. Víta
 vila Josefa Vosáhla
 Toulovcovy maštale
 Zítkov
 Lukavice
 Jarošov
 Topol
 Hlavačov
 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 Toulovcova rozhledna
 Choceň
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Malý akvadukt
 Těšnov
 Velký akvadukt
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Jenišovice
Komenského 137
538 54 Luže
Tel: 469 671 110, 469 671 438
http://www.chlumek.net
farar@chlumek.net
Základní informace místa
ID místa: 12014
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.2.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama