Ocelová rozhledna (48 m, 484 m n. m.) byla postavena v červenci 1999 firmami Eurotel a Radiomobil. Stavba slouží jako telekomunikační stožár a jako rozhledna. R. 2007 uzavřena (vysoké náklady na údržbu), po pronájmu společnosti Klub přátel rozhleden je od r. 2010 opět v provozu.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 04/2004
Nejjednodušší přístup k rozhledně je ze silnice I. č. 27 na 51 km. Je to kousek za obcí Jesenice ve směru na Žatec. U silnice je ukazatel „K rozhledně“ a vede k ní modrá turistická značka. Mimo sezónu ve všední dny Vás rozhledna přivítá zavřenými dveřmi. Nikde ani zmínka o tom, zda je někdy přístupná pro veřejnost. Jedná se o klasickou novodobou rozhlednu, bez sebemenšího nápadu, jak je staví naši operátoři mobilních telefonů. Pouze z ukazatele na místě lze vyčíst, že plošina rozhledny je ve výšce 25,7 m.
23.4. 2004
turistické

Po několikaleté pauze se rozhledna na svahu Tobiášova vrchu mezi Hořovičkami a Jesenicí na Rakovnicku opět otevře turistům. Stane se tak poprvé v sobotu 22. května 2010 od 11.00 do 16.00. Novým provozovatelem bude občanské sdružení Klub přátel rozhleden. Rozhledna bude otevřena až do konce září každou SOBOTU od 11.00 do 16.00, v prázdninové měsíce do 17.00. V neděli a všední dny bude rozhledna i nadále uzavřena. Na turisty čekají kromě zajímavého výhledu turistické známky, pohlednice rozhledny ze "žluté" sběratelské série Rozhledny ČR a nové pamětní razítko.

Pavel Gejdoš, 13.5. 2010

historie

Ocelová rozhledna (48 m vysoká s vyhlídkovou plošinou ve výši 25,5 m) byla vystavěna v červenci r. 1999 v první řadě jako telekomunikační stožár. Jak si při schvalování stavby zadal jako podmínku OÚ, slouží věž také jako rozhledna. Stavbu provedly a jejími vlastníky jsou společnosti Eurotel a Radiomobil. R. 2007 byla rozhledna z důvodu vysokých nákladů na údržbu pro návštěvníky uzavřena. Po pronájmu společnosti Klub přátel rozhleden o.s. byla znovu otevřena dne 22. 5. 2010.

26.6. 2011

Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Hořovičky

Místa v okolí

 kaple
 Bílenec
 zatopený lom
 Šprymberk
 smírčí kříže
 boží muka
 Petrohrad
 Oráčov
 kaple Všech svatých
 Petrohrad
 židovský hřbitov
 Selský dub
 celní kolo
 kaple
 socha sv. Floriána
 Plaveč
 smírčí kříž
 Hasen-Marterl
 Baba
 Vrbice
 kostel sv. Vojtěcha
 Lom Soseň
 Trpasličí díra
 synagoga
 Francouzský kříž
 Viklan
 kostel sv. Vojtěcha
 Nouze
 Tlestky
 Svatý Hubert
 Schillerova rozhledna
 bývalý kříž
 bývalý lom
 Hůrky
 Pšovlky
 Mlýnský vrch
 Otěvěky
 kostel sv. Martina
 lovecký pomník
 pivovar
 kaple sv. Marka
 Smrk
 kostel sv. Anny
 Kolešovice
 Malměřice
 křížový kámen
 Podbořánky
 Václavy
 kostel sv. Martina
 Kapucín
 Vidhostice
 kostel sv. Jiří
 Vidhostice
 Schanigerův kříž
 Hluboký
 Zelený Důl
 Dub
 synagoga
 morový sloup
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Jakuba
 Žižkovo bojiště
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Štěpána
 smírčí kříž
 kostel sv. Blažeje
 Senomaty
 Strachovice
 Žihle
 kostel sv. Václava
 Želeč
 Dědek a Bába
 Hlubany
 kostel sv. Vavřince
 Vochlice
 boží muka
 smírčí kříž
 Mlýnce
 Libořice
 dvůr Hubenov
 kostel sv. Mikuláše
 Buškovice
 židovský hřbitov
 smírčí kříž
 kostel sv. Martina
 Rubín
 Dolánky
 židovský hřbitov
 Olešná
 železniční most
 kostel sv. Markéty
 kaple
 Nový Dvůr
 Angerbach
 kostel sv. Markéty
 Skytaly
 Odlezelské jezero
 kostel sv. Vavřince
 Dreherův pivovar
 Měcholupy
 kaple sv. Anny
 Kaštice
 kostel sv. Jiří
 Krakovec
 kostel sv. Víta
 Krásný Dvůr
 Zhoř
 kostel sv. Mikuláše
 Nepomyšl
 dvůr Kalec
 Kamenný Chlum
 silniční most
 Brody
 Loreta
 Černá Hať
 Rabštejn nad Střelou
 socha sv. Barbory
 Třeskonice
 Roviny, Na Rovinách
 Kotaneč
 židovský hřbitov
 sýpka
 kostel sv. Matouše
Kontaktní informace
Tel: 733211307
http://tobiasuvvrch.xf.cz/
info@kozinec.xf.cz
Základní informace místa
ID místa: 1060
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama