Dochovaná část renesanční tvrze z poloviny 16. století, kterou zde postavil zřejmě Přibík Sekerka ze Sedčic stojí ve východní části vesnice. Později sýpka, pak obytný dům. V r. 1948 částečně zbořena.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na tvrz
© Petr Nožička, 06/2009
Z roku 1226 pochází první zmínka o místním statku, kdy se připomínají Otoslav z Radhoště a jeho syn Artleb. První zmínka o tvrzi je až z roku 1409. Připojením v druhé polovině 15. století k Vysokému Mýtu ztratila význam. Při konfiskaci městského majetku v roce 1547 ji získal Přibík Sekerka ze Sedčic a pravděpodobně zde vybudoval nové sídlo. Při prodeji Heřmanu Lukařskému z Lukavce a na Zámrsku roku 1567 se uvádí „dvůr poplužní v Radhošti i s domem při dvoře postaveným“. Jeho vdova prodala tvrz roku 1571 Slavatům z Chlumu, byla připojena k chroustovickému panství. V roce 1661 se připomíná statek Radhošť jako místo kde tvrz stávala. Obytná budova tvrze byla přestavěna na sýpku, poté rozšířena a v roce 1948 část zbořena. Budova opravdu nevypadá moc starobyle, vyjma dochovaného opěráku obloženého kusem plechu.
Petr Nožička, čerpáno z Encyklopedie českých tvrzí II., Argo 2000, 25.6. 2009

Půdorys místa

Situace středověkého zdiva bez dveřních a okenních otvorů, Křížkovaně vyznačeno zdivo renesanční, tečkovaně mladší přístavba z 19. stol. Zaměření a kresba Z. Fišera.
© Kol.: Encyklopedie českých tvrzí, II. díl., Argo, Praha 2000
Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Radhošť

Místa v okolí

 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Ostrov
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 hřbitov
 Neulust
 Dobříkov
 Popovec
 smírčí kříž
 Domoradice
 Štěnec
 Šemberovo divadlo
 Husův sbor
 Pražská brána
 fara
 Horní Jelení
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Stará radnice
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 Chroustovice
 Pěšice
 evangelický kostel
 Hlavačov
 Březovice
 Slepotice
 Zítkov
 Veliny
 Hradce
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Mikuláše
 Choceň
 kostel sv. Martina
 Jahůdka
 Zaháj
 Bílý Kůň
 Těšnov
 Rosice
 Holice
 Bořice
 Rosice
 pivovar
 Košumberk
 pivovar
 Zdislav
 Borohrádek
 Přestavlky
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 židovský hřbitov
 Hradníky
 Hrochův Týnec
 Dašice
 Hrochův Týnec
 Vračovice
 Sudličkova Lhota
 kostel sv. Martina
 vila Josefa Vosáhla
 Koldín
 kostel sv. Václava
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Mostek
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Markéty
 Chrast
 kostel sv. Václava
 Přestavlky
 Dřel
 Vejvanovice
 Nabočany
 Chlumek
 sokolovna
 křížová cesta
 Nový hrad
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 Růžový palouček
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Víta
 Chvojenec
 Vrbice
 kaple Panny Marie
 Kostelec nad Orlicí
 Sedlíšťka
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Anny
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Hříště
 kamenný most
 Vamberk
Základní informace místa
ID místa: 7952
Typ místa: tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 28.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama