Málo zřetelná terénní vlna po tvrzišti v místě domu č. p. 1, které zčásti zaniklo při stavbě silnice v 70. letech 19. století. O existenci tvrze nejsou žádné písemné zprávy.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 01/2019
Obec Veliny je prvně zmiňována r. 1366 a dnes má asi 480 obyvatel. Leží na silnici I/36 z Holic do Borohrádku. Na nejbližší železniční trati 016, která spojuje stejná místa, se nachází stanice zvaná zastávka Holice ve vzdálenosti asi 3 km. Nádraží Holice a Borohrádek jsou od Velin shodně vzdálena 5 km. Místem neprocházejí turisticky značené stezky kromě místní naučné stezky rytíře Velingera se základním rozcestníkem poblíž kostela.
22.4. 2019
popis

Tvrziště se nachází v okolí domu číslo popisné 1. Na severu bylo odděleno až 15 metrů širokým příkopem, který byl zasypán v 70. letech 19. století při stavbě silnice. Dodnes se v místě dochovala málo zřetelná terénní vlna. Z jihovýchodu a východu je ohraničeno prudkým svahem k vodoteči. Oddělení tvrziště z jihu není dochováno, ale za ním se nacházel dodnes dochovaný rybník, který je měl chránit.

Petr Nožička, čerpáno z Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 27.2. 2019

historie

O tvrzi ve Velinách neexistuje žádná písemná zmínka. Pozůstatkem tvrze byl pahorek, který byl na severu oddělen až 15 metrů širokým příkopem. Tvrziště bylo zčásti rozvezeno v 70. letech 19. století při stavbě silnice.

Petr Nožička, čerpáno z Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 27.2. 2019

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Veliny

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 fara
 Horní Jelení
 pivovar
 Borohrádek
 kostel sv. Martina
 Holice
 Neulust
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 Radhošť
 Těšnov
 Dobříkov
 Obchodní mlýn
 Chvojenec
 hřbitov
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Ostrov
 Slepotice
 Dašice
 Vraclav
 kostel sv. Víta
 vila Josefa Vosáhla
 hasičská zbrojnice
 Hlavačov
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Přestavlky
 kostel sv. Jiří
 Hoděčín
 Zítkov
 Kostelec nad Orlicí
 Chroustovice
 Březovice
 smírčí kříž
 Bořice
 Vrbice
 Dřel
 Velký akvadukt
 Malý akvadukt
 Popovec
 Podorlický skanzen
 Choceň
 Husův sbor
 Lično
 Šemberovo divadlo
 Koldín
 Pražská brána
 městské opevnění
 Štěnec
 kostel sv. Vavřince
 Stará radnice
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 Domoradice
 kostel Božího Těla
 Uhřínovice
 Hříště
 Sudličkova Lhota
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hradníky
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Úhřetice
 Vejvanovice
 židovský hřbitov
 Černíkovice
 Přestavlky
 Černíkovice
 Zaháj
 Nabočany
 Vračovice
 Solnice
 Kvasiny
 České Heřmanice
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 13625
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama