Málo zřetelná terénní vlna po tvrzišti v místě domu č. p. 1, které zčásti zaniklo při stavbě silnice v 70. letech 19. století. O existenci tvrze nejsou žádné písemné zprávy.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 01/2019
Obec Veliny je prvně zmiňována r. 1366 a dnes má asi 480 obyvatel. Leží na silnici I/36 z Holic do Borohrádku. Na nejbližší železniční trati 016, která spojuje stejná místa, se nachází stanice zvaná zastávka Holice ve vzdálenosti asi 3 km. Nádraží Holice a Borohrádek jsou od Velin shodně vzdálena 5 km. Místem neprocházejí turisticky značené stezky kromě místní naučné stezky rytíře Velingera se základním rozcestníkem poblíž kostela.
22.4. 2019
popis

Tvrziště se nachází v okolí domu číslo popisné 1. Na severu bylo odděleno až 15 metrů širokým příkopem, který byl zasypán v 70. letech 19. století při stavbě silnice. Dodnes se v místě dochovala málo zřetelná terénní vlna. Z jihovýchodu a východu je ohraničeno prudkým svahem k vodoteči. Oddělení tvrziště z jihu není dochováno, ale za ním se nacházel dodnes dochovaný rybník, který je měl chránit.

Petr Nožička, čerpáno z Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 27.2. 2019

historie

O tvrzi ve Velinách neexistuje žádná písemná zmínka. Pozůstatkem tvrze byl pahorek, který byl na severu oddělen až 15 metrů širokým příkopem. Tvrziště bylo zčásti rozvezeno v 70. letech 19. století při stavbě silnice.

Petr Nožička, čerpáno z Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 27.2. 2019

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Veliny

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 pivovar
 Borohrádek
 Holice
 Neulust
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 Radhošť
 Těšnov
 Dobříkov
 Obchodní mlýn
 Chvojenec
 hřbitov
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Ostrov
 Slepotice
 Dašice
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 kostel sv. Víta
 vila Josefa Vosáhla
 Hlavačov
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 Kostelec nad Orlicí
 Přestavlky
 Hoděčín
 Zítkov
 Kostelec nad Orlicí
 Chroustovice
 Březovice
 smírčí kříž
 Bořice
 Vrbice
 Dřel
 Velký akvadukt
 Malý akvadukt
 Popovec
 Podorlický skanzen
 Husův sbor
 Lično
 Choceň
 Šemberovo divadlo
 městské opevnění
 Koldín
 Pražská brána
 Štěnec
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 Litomyšlská brána
 Domoradice
 kostel Božího Těla
 Uhřínovice
 Hříště
 Sudličkova Lhota
 Doudleby nad Orlicí
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hradníky
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Úhřetice
 Vejvanovice
 židovský hřbitov
 Černíkovice
 Přestavlky
 Černíkovice
 Zaháj
 Nabočany
 Vračovice
 Solnice
 Kvasiny
 České Heřmanice
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 13625
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama