Málo zřetelná terénní vlna po tvrzišti v místě domu č. p. 1, které zčásti zaniklo při stavbě silnice v 70. letech 19. století. O existenci tvrze nejsou žádné písemné zprávy.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 01/2019
Obec Veliny je prvně zmiňována r. 1366 a dnes má asi 480 obyvatel. Leží na silnici I/36 z Holic do Borohrádku. Na nejbližší železniční trati 016, která spojuje stejná místa, se nachází stanice zvaná zastávka Holice ve vzdálenosti asi 3 km. Nádraží Holice a Borohrádek jsou od Velin shodně vzdálena 5 km. Místem neprocházejí turisticky značené stezky kromě místní naučné stezky rytíře Velingera se základním rozcestníkem poblíž kostela.
22.4. 2019
popis

Tvrziště se nachází v okolí domu číslo popisné 1. Na severu bylo odděleno až 15 metrů širokým příkopem, který byl zasypán v 70. letech 19. století při stavbě silnice. Dodnes se v místě dochovala málo zřetelná terénní vlna. Z jihovýchodu a východu je ohraničeno prudkým svahem k vodoteči. Oddělení tvrziště z jihu není dochováno, ale za ním se nacházel dodnes dochovaný rybník, který je měl chránit.

Petr Nožička, čerpáno z Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 27.2. 2019

historie

O tvrzi ve Velinách neexistuje žádná písemná zmínka. Pozůstatkem tvrze byl pahorek, který byl na severu oddělen až 15 metrů širokým příkopem. Tvrziště bylo zčásti rozvezeno v 70. letech 19. století při stavbě silnice.

Petr Nožička, čerpáno z Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 27.2. 2019

Komentáře

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Veliny

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 fara
 Horní Jelení
 pivovar
 Borohrádek
 kostel sv. Martina
 Holice
 Neulust
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 vodárenská věž
 Radhošť
 Těšnov
 Dobříkov
 Obchodní mlýn
 Chvojenec
 hřbitov
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Ostrov
 Slepotice
 Dašice
 Vraclav
 kostel sv. Víta
 vila Josefa Vosáhla
 hasičská zbrojnice
 Hlavačov
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Přestavlky
 kostel sv. Jiří
 Hoděčín
 Zítkov
 Kostelec nad Orlicí
 Chroustovice
 Březovice
 smírčí kříž
 Bořice
 Vrbice
 Dřel
 Velký akvadukt
 Malý akvadukt
 Popovec
 Podorlický skanzen
 Choceň
 Husův sbor
 Lično
 Šemberovo divadlo
 Koldín
 Pražská brána
 městské opevnění
 Štěnec
 kostel sv. Vavřince
 Stará radnice
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 Domoradice
 kostel Božího Těla
 Uhřínovice
 Hříště
 Sudličkova Lhota
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Hradníky
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Úhřetice
 Vejvanovice
 židovský hřbitov
 Černíkovice
 Přestavlky
 Černíkovice
 Zaháj
 Nabočany
 Vračovice
 Solnice
 Kvasiny
 České Heřmanice
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 13625
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.4.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama