Současná fara vznikla v r. 1792 a nahradila starší objekt ze 17. století. Později v 19.-20. století došlo k neobarokním úpravám. Areál je dokladem farního hospodaření v prostředí venkovského městečka v 18. století a spolu s kostelem a souborem soch tvoří pozoruhodný a malebný urbanistický celek.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2021
Malé východočeské město Horní Jelení leží na východním okraji okresu Pardubice. K nejvýznamnějším památkám městečka patří římskokatolický kostel Nejsvětější Trojice a fara nacházející se na umělém návrší u silnice v ulici 5. května. Fara slouží svému původnímu účelu. Kolem prochází modrá a žlutá turistická trasa a cyklotrasy č. 181, 4158 a 4164.
Luděk Vláčil, 29.1. 2022
popis

Farní areál se skládá z přízemní budovy fary s mansardovou střechou a z obdélné hospodářské budovy severně od ní. Jižní strana fary je čtyřosá, severní pětiosá a kratší strany jsou pětiosé. Vchod do budovy je situován ve střední ose východní fasády. Vchod do dvora se nachází uprostřed severní strany. Jižní fasáda má plochý střední rizalit, vrcholící trojúhelným štítem s oválným oknem, kolem nějž jsou štukové rostlinné ornamenty. Nároží a okraje rizalitu zvýrazňuje štuková rustika. Fasády jsou prolomeny obdélnými okny s plochými šambránami, ze kterých vybíhají nahoře ploché pilastříky nesoucí zprohýbané nadokenní římsy. Na kratších stranách střech jsou barokní vikýře s oválným okénkem s volutami, pasy a klenákem.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 31.1. 2022

historie

Roku 1698 byla u kostela postavena dřevěná fara. Zřejmě v roce 1792 byla nahrazena zděnou stavbou. Později v 19.-20. století došlo k neobarokním úpravám. Farní areál je dokladem farního hospodaření v prostředí venkovského městečka v 18. století. Fara spolu s kostelem a souborem soch tvoří pozoruhodný a malebný urbanistický celek.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 29.1. 2022

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Horní Jelení

Místa v okolí

 Horní Jelení
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 pivovar
 Borohrádek
 Dobříkov
 Neulust
 Radhošť
 hřbitov
 Těšnov
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Holice
 Hlavačov
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Ostrov
 Zítkov
 Týniště nad Orlicí
 Přestavlky
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Slepotice
 smírčí kříž
 vodárenská věž
 Choceň
 Kostelec nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 Týniště nad Orlicí
 Husův sbor
 zámecký zvěřinec
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Choceňská brána
 Dřel
 Stará radnice
 Koldín
 Litomyšlská brána
 Popovec
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Chroustovice
 Dašice
 Vrbice
 Domoradice
 Štěnec
 Sudličkova Lhota
 Chvojenec
 vila Josefa Vosáhla
 Březovice
 Hradníky
 Hoděčín
 Chlumek
 Mostek
 Bořice
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Hříště
 Pěšice
 Zaháj
 evangelický kostel
 sokolovna
 Lično
 kostel sv. Jiří
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Orlík
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Vračovice
 kamenný most
 Vamberk
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 Muzeum krajky
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Přestavlky
 Rosice
 Rosice
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 židovský hřbitov
 kašna
 kostel sv. Havla
 radnice
 synagoga
 Nabočany
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
Základní informace místa
ID místa: 16210
Typ místa: sakrální památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 31.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama