Dřevěná rozhledna Sosnová byly postavena r. 2018 na Anenském vrchu jihozápadně od obce Sosnová na Opavsku. Je 25 metrů vysoká a od svého dokončení volně přístupná veřejnosti. Doplňuje ji turistické odpočívadlo u staré obnovené studny.
Hlavní obrázek místa
Sosnová-rozhledna
© Jaromír Ibler 04/2020
Obec Sosnová se nachází na Opavsku severovýchodně od města Horní Benešov. Je doložena od r. 1377 a žije tu necelých 400 obyvatel. Rozhledna se nachází na zalesněném návrší Anenský vrch jihozápadně od Sosnové poblíž silnice do osady Lesní Domky, která je zároveň trasou cyklostezky č. 6160 do Horního Benešova. Z této silnice odbočuje pod návrším k rozhledně vlevo lesní cesta. Turisticky značené stezky tu nejsou. Rozhledna poskytuje výhled na Jeseníky s Pradědem, Beskydy, město Krnov s Cvilínem a přilehlou část Polska.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 26.9. 2012
historie

Dřevěná rozhledna na Anenském vrchu u obce Sosnová na Opavsku vznikla na podzim 2018. Vznikla z iniciativy zdejší obce, jejíž zastupitelstvo schválilo záměr výstavby rozhledny v červnu 2017. Zároveň byla výstavba rozhledny podmíněna získáním dotace, což se podařilo díky zapojení obce do projektu „Stezka rozhleden a vyhlídkových míst Euroregionu Silesia“. Dřevěná turistická rozhledna se sedmi vyhlídkovými plošinami a zastřešenou šestiúhelníkovou vrcholovou plošinou je ukotvena na čtyřech betonových pilířích obložených kamenem. Současně se stavbou rozhledny bylo v blízkosti vybudováno zastřešené odpočívadlo s posezením u stávající studny, která byla opravena. Na materiál a konstrukci obou staveb byl použit modřín. Rozhledna byla vybudována v období srpen až listopad 2018 firmou Temid Stavby s.r.o. z Krnova podle projektu ing. Vladimíra Šarmana. Jedná se o sedmipatrovou dřevostavbu se šestiúhelníkovou vrcholovou plošinou,…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 26.9. 2012

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Sosnová

Místa v okolí

 Sosnová
 Sosnová
 větrný mlýn
 zvonice
 Vartnov
 Velké Heraltice
 Staré Heřminovy
 Brantice
 větrný mlýn
 Zátor
 Jakartovice
 Hlavnice
 Loděnice
 Cvilín
 Štemplovec
 Šibenice
 Mladecko
 Branice
 kostel sv. Michala
 arboretum
 Nový Dvůr
 Neplachovice
 kostel sv. Michala
 Jakartovice-Deštné
 Cvilín
 Nový Dvůr
 Krnov
 evangelický kostel
 kostel sv. Martina
 radnice
 městské hradby
 Choltice
 kostel sv. Vavřince
 Holasovice
 Ježník
 Jezdkovice
 Litultovice
 Slezská Harta
 kostel Panny Marie
 Stěbořice
 Stará radnice
 Bruntál
 panský dům
 Gabrielův dům
 Hošťálkovy
 městské hradby
 evangelický kostel
 kaple sv. Michala
 Dolní Životice
 Držkovice
 Držkovice
 Dolní Životice
 Šternek
 Velký Roudný
 Široká Niva
 Medlice
 Kobylí
 Široká Niva
 kostel sv. Markéty
 Slavkov
 kostel sv. Anny
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Tekly
 Štáblovice
 kostel sv. Vavřince
 Tlustá Berta
 kosárna
 Hanuše
Kontaktní informace
Mikulovice 144
671 33 Mikulovice u Znojma
Tel: (+420) 722 904 156
http://www.mikulovice.eu
obec.mikulovice@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 10925
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama