Rozhledna Maják-Šrotík je oplechovaná betonová věž v podobě přímořského majáku navazujícího na objekt v podobě pirátské lodi pojmenované Naděje. Byla postavena na přelomu let 2007- 2008.
Hlavní obrázek místa
Maják Šrotík
© Luděk Vláčil 08/2019
Rozhledna Maják-Šrotík se nachází na západním okraji města při Brněnské ulici (u její křižovatky s ulicí Tovární) v areálu společnosti REC Group (dříve Kovosteel) asi 400 m od nádraží Staré Město u Uherského Hradiště. Rozhledna v podobě přímořského majáku je dobrým orientačním bodem. Zajímavá je také navazující pirátská loď pojmenované Naděje. Maják stojí nedaleko vstupu do KOVOZOO. Na protější straně silnice vzniklo pro areál velké parkoviště. Vstup na Loď i maják je zdarma.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil, 18.9. 2019
historie

Betonová věž v podobě přímořského majáku, jejíž povrch je oplechován, byla budována od prosince 2007 do dubna 2008. Její celková výška je 27 metrů a na vyhlídkovou plošinu ve výši 23 metrů vede 96 schodů. Nechala ji postavit společnost, která se zabývá výkupem a zpracováním kovového odpadu a pro veřejnost byla zpřístupněna 26. dubna 2008. Rozhledna byla vybudována netradičně v podobě majáku a její okolí je postupně upravováno tak, aby vytvářelo dojem přístavní scenérie. Maják dostal ještě vtipné jméno Šrotík, které vymyslely děti z mateřské školy. Věž je tvořena betonovým podstavcem a sedmi díly, z nichž každý je 3 metry vysoký. V dolní části je zřízeno informační centrum navazující na objekt v podobě pirátské lodi pojmenované Naděje. Z vyhlídkové plošiny je hezký pohled na vrcholky Chřibů s Buchlovem i Bílých Karpat s Velkou Javořinou stejně jako na Uherské Hradiště v pozadí s rozhlednou Rovnina…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil- zdroj: http://rozhledny.webzdarma.cz a další, 18.9. 2019

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Staré Město

Místa v okolí

 Kovozoo
 Špitálky
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 archeoskanzen Modrá
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Panský dvůr
 kostel sv. Anny
 Kunovice
 Letecké muzeum
 Modrá
 kostel sv. Václava
 větrný mlýn
 Sušice
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 sekvojovec obrovský
 Smraďavka
 Mistřice
 kaple sv. Barbory
 smírčí kříž
 Buchlov
 Bílovice
 Spytihněv
 Uherský Ostroh
 Ořechov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Penkův dvůr
 Lhotka u Hradčovic
 Hluk
 kostel sv. Vavřince
 Napajedla
 Nedachlebice
 Napajedla
 Napajedla
 Březolupy
 Obora
 kostel sv. Havla
 Domanín
 Osvětimany
 Komínské skály
 Vlčnov
 Bunč
 vinné búdy
 Brdo
 Baťův kanál
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 sv. Antonín
 Veselí nad Moravou
 kostel sv. Jiljí
 Roštín I
 synagoga
 Pohořelice
 sloup Panny Marie
 Podhradí
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Roštín II
 Kazatelna
 Částkov
 Šarovy
 Žeravice
 Svárov
 Bzenec
 Střílky
 židovský hřbitov
 Včelíny
 Bzenec
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Zástřizly
 kostel sv. Anny
 Cetechovice
 Otrokovice
 Sochařská vyhlídka
 rozhledna Zdenička
 Vracov
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Hoštice
Základní informace místa
ID místa: 14349
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve středočeském kraji, v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les a z něj se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě vytesané do žuly.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

reklama