Rozhledna Maják-Šrotík je oplechovaná betonová věž v podobě přímořského majáku navazujícího na objekt v podobě pirátské lodi pojmenované Naděje. Byla postavena na přelomu let 2007- 2008.
Hlavní obrázek místa
Maják Šrotík
© Luděk Vláčil 08/2019
Rozhledna Maják-Šrotík se nachází na západním okraji města při Brněnské ulici (u její křižovatky s ulicí Tovární) v areálu společnosti REC Group (dříve Kovosteel) asi 400 m od nádraží Staré Město u Uherského Hradiště. Rozhledna v podobě přímořského majáku je dobrým orientačním bodem. Zajímavá je také navazující pirátská loď pojmenované Naděje. Maják stojí nedaleko vstupu do KOVOZOO. Na protější straně silnice vzniklo pro areál velké parkoviště. Vstup na Loď i maják je zdarma.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil, 18.9. 2019
historie

Betonová věž v podobě přímořského majáku, jejíž povrch je oplechován, byla budována od prosince 2007 do dubna 2008. Její celková výška je 27 metrů a na vyhlídkovou plošinu ve výši 23 metrů vede 96 schodů. Nechala ji postavit společnost, která se zabývá výkupem a zpracováním kovového odpadu a pro veřejnost byla zpřístupněna 26. dubna 2008. Rozhledna byla vybudována netradičně v podobě majáku a její okolí je postupně upravováno tak, aby vytvářelo dojem přístavní scenérie. Maják dostal ještě vtipné jméno Šrotík, které vymyslely děti z mateřské školy. Věž je tvořena betonovým podstavcem a sedmi díly, z nichž každý je 3 metry vysoký. V dolní části je zřízeno informační centrum navazující na objekt v podobě pirátské lodi pojmenované Naděje. Z vyhlídkové plošiny je hezký pohled na vrcholky Chřibů s Buchlovem i Bílých Karpat s Velkou Javořinou stejně jako na Uherské Hradiště v pozadí s rozhlednou Rovnina…  číst dále

Jiří Špaček a Luděk Vláčil- zdroj: http://rozhledny.webzdarma.cz a další, 18.9. 2019

Zlínský kraj,  Uherské Hradiště  (UH), Staré Město

Místa v okolí

 Kovozoo
 Špitálky
 boží muka
 synagoga
 židovský hřbitov
 archeoskanzen Modrá
 Díl u Božího syna
 Horní Hrádek
 Dolní Hrádek
 Panský dvůr
 kostel sv. Anny
 Kunovice
 Letecké muzeum
 Modrá
 větrný mlýn
 kostel sv. Václava
 Sušice
 Buchlovice
 kostel sv. Martina
 sekvojovec obrovský
 Smraďavka
 Mistřice
 kaple sv. Barbory
 smírčí kříž
 Buchlov
 Salaš
 Bílovice
 Spytihněv
 Uherský Ostroh
 Ořechov
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Penkův dvůr
 Lhotka u Hradčovic
 kostel sv. Vavřince
 Hluk
 Napajedla
 Nedachlebice
 Napajedla
 Napajedla
 Březolupy
 Obora
 kostel sv. Havla
 Domanín
 Budačina
 Osvětimany
 Komínské skály
 Vlčnov
 Bunč
 Na Salárně
 vinné búdy
 Brdo
 Baťův kanál
 sousoší Panny Marie
 kostel Panny Marie
 kostel sv. Jiljí
 Roštín I
 sv. Antonín
 Veselí nad Moravou
 Pohořelice
 synagoga
 Podhradí
 sloup Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 Roštín II
 Kazatelna
 Šarovy
 Částkov
 Žeravice
 Svárov
 Bzenec
 židovský hřbitov
 Včelíny
 Střílky
 Bzenec
 kostel sv. Jakuba
 mariánský sloup
 Zástřizly
 kostel sv. Anny
 Cetechovice
 Otrokovice
 Sochařská vyhlídka
 Vracov
 kostel sv. Mikuláše
 Malenovice
 Hoštice
Základní informace místa
ID místa: 14349
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 19.9.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama