Výrazné tvrziště uprostřed lesa se v písemnostech připomíná pouze v roce 1544 jako pustá tvrz, kdy se vsí patřila pod panství Borohrádek, tehdy v držení Jana Licka z Rýzmburka. Tvrz tvořila asi obdélná věž obehnaná palisádou, příkopem a valem.
Hlavní obrázek místa
příkop
© Jiří Čížek 07/2004
Tvrziště je velmi nenápadné, uprostřed vzrostlého lesa na velmi mírném návrší. Toto místo inspirovalo A. Jiráska k napsání povídky "Na Chlumku". August Sedláček píše, že: "spatřují se mohutný val a hluboký příkop, které čtverhranné tvrziště objímají. Na vnitřní prostoře lze rozeznati, kde bylo malé nádvoří a kde stála čtverhranná věž." Místo je asi 4 km severně od Brandýsa nad Orlicí, po žluté značce mezi Nasavrky a Sudslaví.
KČT 49, August Sedláček-II. díl Hradů, 8.5. 2004
turistické

Les vzal za své a tak se tvrziště dnes opět rozkoukává po okolí. Na mapě KČT je zakresleno chybně. Tvrziště leží vzdušnou čarou cca 1500 m východně od koldínského zámku a bezprostředně vlevo (severně) od lesní cesty z Koldína, cca 160 m východně od křižovatky s cestou Nasavrky - Sudslava, po které vede žlutá turistická značka

6.7. 2004

historie

K tvrzi se váže pouze jedna jediná písemná zpráva, který je z roku 1544, kdy se uvádí jako pustá, společně se vsí, kdy patřily pod panství Borohrádek, které bylo tehdy v držení Jana Licka z Rýzmburka. Tvrziště je známé tím, že je dějištěm povídky Aloise Jiráska Na Chlumku. Děj se odehrává po smrti Přemysla Otakara II. v době braniborského vpádu do Čech. Tento příběh ovšem není historicky podložen. Tvrziště je dobře zachováno, nyní vymýceno bez lesa. Skládá se z vnitřního pahorku o rozměrech 20x20 m, na jižní části, která je vyšší jsou pozůstatky staveb. Severní část je nižší než jižnější. Okolo vnitřního pahorku je čtvercový příkop a val, které mají zaoblené rohy. Val je o rozměrech 42x46 m, příkop je široký 11–16 m, jeho hloubka kolísá mezi 2–3 m podle okolního terénu. Val se nejlépe zachoval na západní a východní straně, na severní je narušen vývraty stromů a na jižní straně, kde v ose valu vede cesta, kde val v podstatě…  číst dále

Jan Švejkar:F. Musil, Hrady, zámky tvrze okresu Ústí nad Orlicí, 1995, M. Cejpová, Tvrziště Chlumek, Zpravodaj muzea v Hradci Králové, 27, 2001., 3.7. 2009

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 Koldín
 Sudličkova Lhota
 Dřel
 Mostek
 Hájek
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Hradníky
 Orlík
 Přestavlky
 Choceň
 Velešov
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Hlavačov
 Zítkov
 kostel sv. Jiří
 Vrbice
 Těšnov
 České Libchavy
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Horní Libchavy
 Vračovice
 kamenný most
 kostel sv. Prokopa
 Hrádek
 Muzeum krajky
 Vamberk
 Hříště
 židovský hřbitov
 Zaháj
 Dolní Libchavy
 kostel Všech svatých
 Peklo
 kostel sv. Jiří
 Dobříkov
 Kostelec nad Orlicí
 Andrlův chlum
 hřbitov
 Hernychova vila
 Kostelec nad Orlicí
 Žampach
 České Heřmanice
 Zámrsk
 České Heřmanice
 kostel sv. Martina
 Žampach
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Husův sbor
 Pražská brána
 Stará radnice
 Šemberovo divadlo
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Anny
 Helvíkovice
 Častolovice
 kostel sv. Víta
 zámecký zvěřinec
 Hrádek u Lanšperka
 smírčí kříž
 Horní Jelení
 Lanšperk
 kaple sv. Antonína
 kašna
 synagoga
 radnice
 kaple sv. Rozálie
 pivovar
 socha sv. Marka
 židovský hřbitov
 Rychnov nad Kněžnou
 židovský hřbitov
 Borohrádek
 Kateřinský špitál
 kostel sv. Václava
 Divišovo divadlo
 Dlouhá Třebová
 Rotnek
 Vraclav
 Radhošť
 radnice
 hasičská zbrojnice
 Žamberk
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Hoděčín
 Pěčín
 Domoradice
 socha Panny Marie
 Popovec
 Týniště nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 Pěšice
 kašna
 židovský hřbitov
 mariánský sloup
 kaple sv. Anny
 kostel Všech svatých
 fara
Základní informace místa
ID místa: 2387
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 12.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama