Současný barokní římskokatolický farní kostel byl postaven na místě staršího chrámu v letech 1736-1739 podle plánů Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Barokní fara byla dokončena ještě před zahájením přestavby kostela roku 1734.
Hlavní obrázek místa
kostel a fara
© Luděk Vláčil 08/2021
Město Holice (též Holice v Čechách, německy Holitz) se nachází v severovýchodních Čechách v okrese Pardubice, asi 14 km východně od krajského města. Nejvýznamnější kulturní památkou města je římskokatolický farní kostel sv. Martina s přilehlou farou nacházející se v centru. Kostel je přístupný v době konání pravidelných bohoslužeb. Fara slouží původnímu účelu. Nedaleko stojí památkově chráněná kaplička sv. Jana Nepomuckého. Ve městě lze navštívit například Africké muzeum Dr. Emila Holuba.
Luděk Vláčil, 8.10. 2021
popis

Kostel je obdélníková jednolodní stavba. Na jižní straně je přistavěna čtvercová sakristie tvořící přízemí věže. Ve zvonici visí již pouze jediný z původních zvonů, a to zvon Martin, ulitý roku 1499. V sanktusové věžičce je umíráček. V interiéru kostela se dochovala část původního vybavení z doby jeho výstavby. Autorem zachovalých sochařských děl je Ignác Rohrbach. Hlavní oltář z pozlaceného dřeva s několika sochami má v ústředí obraz svatého Martina, biskupa v Tours. K dalším hodnotným předmětům v interiéru patří cínová křtitelnice z roku 1567 a původní zámky ve dveřích, na nichž je vyražen letopočet výstavby. Na kruchtě jsou umístěny novogotické varhany, pocházející pravděpodobně z přelomu 19.-20. století ze salzburské varhanářské firmy Mauracher.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 8.10. 2021

historie

Kostel v Holicích se prvně vzpomíná roku 1349. Původní chrám byl pravděpodobně dřevěný, ale přímý předchůdce dnešní stavby byl již vystavěn z kamene. Na přelomu 17.-18. století byl kamenný kostelík značně zchátralý, proto Holičtí farníci naléhali na pardubickou vrchnost, aby došlo k výstavbě nového chrámu. V letech 1736-1739 byl na místě staršího kostela postaven nový barokní chrám. Návrhy nové stavby nejprve vypracoval Tomáš Haffenecker, ale současná stavba vznikla podle nových plánů Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Severovýchodně od kostela stojí barokní jednopatrová fara dokončená ještě před zahájením přestavby chrámu, roku 1734. V jejím interiéru je pod podlahou bývalé kuchyně ukryta studna. Do poloviny 19. století býval kolem kostela hřbitov, jenž jej spojoval s farou. Dnes na existenci hřbitova upomíná pouze torzo hřbitovní zdi s několika náhrobky.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz, https://www.farnost-holice.cz a další, 8.10. 2021

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Holice

Místa v okolí

 Holice
 kostel sv. Václava
 Hradce
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
 Chvojenec
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 fara
 Horní Jelení
 Neulust
 Slepotice
 pivovar
 Borohrádek
 kostel sv. Jiří
 Velký akvadukt
 Malý akvadukt
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 Bořice
 Radhošť
 Ostrov
 vodárenská věž
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
 Březovice
 Chroustovice
 Kunětická Hora
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Úhřetice
 Ráby
 Dobříkov
 Ráby
 kostel Všech svatých
 Vejvanovice
 Vraclav
 Hrochův Týnec
 hasičská zbrojnice
 hřbitov
 Hrochův Týnec
 Podorlický skanzen
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 akvadukt na Židově
 Zámeček
 Těšnov
 židovský hřbitov
 kostel Božího Těla
 Přestavlky
 kostel sv. Jiljí
 Nemošice
 automatické mlýny
 městské opevnění
 Zelená brána
 kaple sv. Anny
 Nabočany
 Štěnec
 Topol
 židovský hřbitov
 Popovec
 kostel sv. Víta
 Hlavačov
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 zvonice
 kostel sv. Vavřince
 Domoradice
 smírčí kříž
 Hoděčín
 kostel sv. Václava
 Šemberovo divadlo
 Husův sbor
 Pražská brána
 městské opevnění
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Vavřince
 Stará radnice
 Lično
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 Uhřínovice
 Chrudim
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
Základní informace místa
ID místa: 15881
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 8.10.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama