Vodojem z 20. let 20. stol. Postaven při budování týnišťského vodovodního řádu. V současné době je již nefunkční; objekt využíván k alternativním účelům – muzeum, galerie.
Hlavní obrázek místa
© Adam Prokeš, 08/2010
Vodojem v Týništi nad Orlicí byl postaven v letech 1925–26 jako součást městského vodovodního řádu. Věž stojí v místech, kterému se říkávalo Na Pláckách. Stávalo zde několik chalup; dvě z nich musely být kvůli stavbě zbourány. Náklady na stavbu tehdy činily 2 689 000 korun. Do provozu byla věž uvedena 15. srpna 1926. Dnes už vodojem svému účelu neslouží (odstaven v r. 2008), avšak opět se mu dostalo nového uplatnění. Věž získal do užívání Spolek přátel města Týniště nad Orlicí, který zde založil muzeum a letní galerii. Interiér věže byl díky financím z Programu rozvoje venkova adaptován k pořádání výstav - bylo postaveno dřevěné mezipatro a zhotoveny vitríny pro exponáty. Slavnostní znovuotevření této zvláštní dominanty města se konalo 19. června 2010. V předešlých sezónách se tu například konaly výstavy Historie vodojemu, Týnišťští umělci a Řemeslníci a živnostníci na Týnišťsku. Letos mohou návštěvníci shlédnout výstavy s názvem Proměny železniční křižovatky Týniště nad Orlicí 1875 - 2015 a Okno do minulosti Týniště (archeologie, výstavu uspořádalo Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou). Vodárenská věž stojí u křižovatky ulic T. G. Masaryka, Na Bělidle a Nádražní. Poblíž je městský park a železniční stanice.
Adam Prokeš, 2.8. 2010
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Týniště nad Orlicí

Místa v okolí

 Obchodní mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Borohrádek
 pivovar
 Bolehošťská Lhota
 Hoděčín
 Lično
 Uhřínovice
 kostel sv. Víta
 Podorlický skanzen
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel Božího Těla
 Osičina
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
 Kostelec nad Orlicí
 Očelice
 Hradce
 Přepychy
 Kostelec nad Orlicí
 Černíkovice
 kostel sv. Jakuba
 Černíkovice
 Holice
 Chvojenec
 Vranov
 Těšnov
 Libníkovice
 kostel sv. Václava
 Opočno
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 letohrádek
 měšťanská škola
 úřední dům
 palmový skleník
 kostel Panny Marie
 Solnice
 Opočno – MPZ
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 dům č. p. 134
 Hříště
 židovský hřbitov
 Vrbice
 Kvasiny
 kašna
 Doudleby nad Orlicí
 Přestavlky
 radnice
 Rychnov nad Kněžnou
 synagoga
 socha sv. Marka
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 Skalka
 Chábory
 Dřel
 Hlavačov
 Kalthaus
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Koldín
 Újezd
 Chlumek
 Sudličkova Lhota
Základní informace místa
ID místa: 9319
Typ místa: věž
Podkategorie: vodárenská
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama