Vodojem z 20. let 20. stol. Postaven při budování týnišťského vodovodního řádu. V současné době je již nefunkční; objekt využíván k alternativním účelům – muzeum, galerie.
Hlavní obrázek místa
© Adam Prokeš, 08/2010
Vodojem v Týništi nad Orlicí byl postaven v letech 1925–26 jako součást městského vodovodního řádu. Věž stojí v místech, kterému se říkávalo Na Pláckách. Stávalo zde několik chalup; dvě z nich musely být kvůli stavbě zbourány. Náklady na stavbu tehdy činily 2 689 000 korun. Do provozu byla věž uvedena 15. srpna 1926. Dnes už vodojem svému účelu neslouží (odstaven v r. 2008), avšak opět se mu dostalo nového uplatnění. Věž získal do užívání Spolek přátel města Týniště nad Orlicí, který zde založil muzeum a letní galerii. Interiér věže byl díky financím z Programu rozvoje venkova adaptován k pořádání výstav - bylo postaveno dřevěné mezipatro a zhotoveny vitríny pro exponáty. Slavnostní znovuotevření této zvláštní dominanty města se konalo 19. června 2010. V předešlých sezónách se tu například konaly výstavy Historie vodojemu, Týnišťští umělci a Řemeslníci a živnostníci na Týnišťsku. Letos mohou návštěvníci shlédnout výstavy s názvem Proměny železniční křižovatky Týniště nad Orlicí 1875 - 2015 a Okno do minulosti Týniště (archeologie, výstavu uspořádalo Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou). Vodárenská věž stojí u křižovatky ulic T. G. Masaryka, Na Bělidle a Nádražní. Poblíž je městský park a železniční stanice.
Adam Prokeš, 2.8. 2010
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Týniště nad Orlicí

Místa v okolí

 Obchodní mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Borohrádek
 pivovar
 Bolehošťská Lhota
 Hoděčín
 Lično
 Uhřínovice
 kostel sv. Víta
 zámecký zvěřinec
 Podorlický skanzen
 Častolovice
 kostel Božího Těla
 Osičina
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
 Kostelec nad Orlicí
 Očelice
 Hradce
 Přepychy
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Černíkovice
 kostel sv. Jakuba
 Černíkovice
 Horní Jelení
 fara
 kostel sv. Martina
 Holice
 Chvojenec
 kostel sv. Jiří
 Vranov
 Těšnov
 Libníkovice
 kostel sv. Václava
 Opočno
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno – MPZ
 palmový skleník
 kostel Panny Marie
 Solnice
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 dům č. p. 134
 Hříště
 židovský hřbitov
 Vrbice
 Kvasiny
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Havla
 kašna
 radnice
 Přestavlky
 Doudleby nad Orlicí
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 Skalka
 Chábory
 Dřel
 Hlavačov
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Kalthaus
 Koldín
 Újezd
 Chlumek
 Sudličkova Lhota
Základní informace místa
ID místa: 9319
Typ místa: věž
Podkategorie: vodárenská
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama