Vodojem z 20. let 20. stol. Postaven při budování týnišťského vodovodního řádu. V současné době je již nefunkční; objekt využíván k alternativním účelům – muzeum, galerie.
Hlavní obrázek místa
© Adam Prokeš, 08/2010
Vodojem v Týništi nad Orlicí byl postaven v letech 1925–26 jako součást městského vodovodního řádu. Věž stojí v místech, kterému se říkávalo Na Pláckách. Stávalo zde několik chalup; dvě z nich musely být kvůli stavbě zbourány. Náklady na stavbu tehdy činily 2 689 000 korun. Do provozu byla věž uvedena 15. srpna 1926. Dnes už vodojem svému účelu neslouží (odstaven v r. 2008), avšak opět se mu dostalo nového uplatnění. Věž získal do užívání Spolek přátel města Týniště nad Orlicí, který zde založil muzeum a letní galerii. Interiér věže byl díky financím z Programu rozvoje venkova adaptován k pořádání výstav - bylo postaveno dřevěné mezipatro a zhotoveny vitríny pro exponáty. Slavnostní znovuotevření této zvláštní dominanty města se konalo 19. června 2010. V předešlých sezónách se tu například konaly výstavy Historie vodojemu, Týnišťští umělci a Řemeslníci a živnostníci na Týnišťsku. Letos mohou návštěvníci shlédnout výstavy s názvem Proměny železniční křižovatky Týniště nad Orlicí 1875 - 2015 a Okno do minulosti Týniště (archeologie, výstavu uspořádalo Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou). Vodárenská věž stojí u křižovatky ulic T. G. Masaryka, Na Bělidle a Nádražní. Poblíž je městský park a železniční stanice.
Adam Prokeš, 2.8. 2010

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Týniště nad Orlicí

Místa v okolí

 Obchodní mlýn
 kostel sv. Mikuláše
 Borohrádek
 pivovar
 Bolehošťská Lhota
 Hoděčín
 Lično
 Uhřínovice
 kostel sv. Víta
 zámecký zvěřinec
 Podorlický skanzen
 Častolovice
 kostel Božího Těla
 Osičina
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
 Kostelec nad Orlicí
 Očelice
 Hradce
 Přepychy
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Černíkovice
 kostel sv. Jakuba
 Černíkovice
 fara
 Horní Jelení
 kostel sv. Martina
 Holice
 Chvojenec
 kostel sv. Jiří
 Vranov
 Těšnov
 Libníkovice
 kostel sv. Václava
 Opočno
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno – MPZ
 palmový skleník
 kostel Panny Marie
 Solnice
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 dům č. p. 134
 Hříště
 židovský hřbitov
 Vrbice
 Kvasiny
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Havla
 kašna
 radnice
 Přestavlky
 Doudleby nad Orlicí
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 Skalka
 Chábory
 Dřel
 Hlavačov
 Dašice
 vila Josefa Vosáhla
 Kalthaus
 Koldín
 Újezd
 Chlumek
 Sudličkova Lhota
Základní informace místa
ID místa: 9319
Typ místa: věž
Podkategorie: vodárenská
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.8.2010
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama