Renesanční tvrz v Hoděčín byla postavena po r. 1541 Janem Lickem z Rýzmburka. Za Jaroslava ze Šternberka v l. 1860-74 přestavěna na klasicistní zámek.
Hlavní obrázek místa
Průčelí zámku s balkonem
© Pavel Vítek 12/2005
Ves Hoděčín leží 9 km západně od Rychnova nad Kněžnou a 4 km severně od Častolovic. Zámek je veřejnosti nepřístupný, nachází se v areálu zemědělského podniku a slouží k obytným účelům. Přízemní část zámečku je z cihel, patro je roubené a opatřené omítkou. V patře je balkón na dřevěných pilířích. Svým vzhledem již moc zámek nepřipomíná. V nedalekém okolí můžeme navštívit zámky v Častolovicích, Rychnově nad Kněžnou a nebo v Doudlebech nad Orlicí. 12 km jsou vzdáleny Třebechovice pod Orebem, kde můžeme navštívit známé muzeum betlémů.
10.12. 2005
turistické

Hoděčínský dvůr se zámkem najdeme jižně od křižovatky silnic Lično – Olešnice a Hoděčín – Ledská. Budova je užívána k obývání, s majiteli lze dohodnout vstup na dvůr a focení.

Zany, 10.12. 2005

historie

Tvrz v Hoděčíně, postavená v rohu poplužního dvora a obehnaná valy a příkopy, se poprvé připomíná v polovině 16. stol., kdy vlastníky dvora a vsi byli Lickové z Rýzmburka. V roce 1585 byla tvrz prodána Marianě Absolonové z Kralovic. Její syn, Mikuláš Absolon z Ledské, tvrz r. 1608 prodal Mikuláši Bukovskému z Hustiřan. Ten se zúčastnil stavovského povstání, ale krátce na to byl zavražděn. Jeho dcera Johanka Hoděčín zdědila, neboť zaplatila pokutu a Hoděčín jí zůstal. V roce 1642 jej však prodala svému bratru Vilémovi Karlovi Bukovskému z Hustiřan, po jehož smrti zdědil Hoděčín jeho syn Mikuláš Bedřich. Po smrti jeho vdovy, Alžběty Lukrécie rozené Dobřenské z Dobřenic zdědil Hoděčín její strýc Karel Ferdinand Dobřenský z Dobřenic. Ve vlastnictví tohoto rodu zůstal Hoděčín až do r. 1862, kdy jej koupili Šternberkové, jimž patřil do r. 1874. V polovině 18. stol. byla původní renesanční tvrz přestavěna na…  číst dále

10.12. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí
© L. Svoboda (in Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis, Ústí nad Orlicí 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Hoděčín

Místa v okolí

 Lično
 Uhřínovice
 kostel sv. Víta
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 Černíkovice
 Černíkovice
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 kostel sv. Mikuláše
 Solnice
 Osičina
 Bolehošťská Lhota
 židovský hřbitov
 Kvasiny
 kostel sv. Havla
 kašna
 radnice
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 Hříště
 socha sv. Marka
 pivovar
 Borohrádek
 socha sv. Prokopa
 Přepychy
 Doudleby nad Orlicí
 Vrbice
 židovský hřbitov
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Očelice
 Těšnov
 Skalka
 Skuhrov nad Bělou
 Přestavlky
 Skuhrov
 Opočno
 pivovar
 úřední dům
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 kostel Panny Marie
 letohrádek
 Peklo
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 mariánský sloup
 Chábory
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 kostel Božího Těla
 Velešov
 Rychmberk
 Podorlický skanzen
 fara
 Horní Jelení
 Vranov
 kostel sv. Jiří
 Potštejn
 Dřel
 kostel sv. Vavřince
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Potštejn
 kostel sv. Václava
 Hradce
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 Nový hrad
 Libníkovice
 Koldín
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 kostel sv. Kateřiny
 Litice nad Orlicí
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Hlodný
 Chlumek
 kostel sv. Martina
 Holice
 Hájek
 Hluky
 kostel sv. Zikmunda
Základní informace místa
ID místa: 3630
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama