Renesanční tvrz v Hoděčín byla postavena po r. 1541 Janem Lickem z Rýzmburka. Za Jaroslava ze Šternberka v l. 1860-74 přestavěna na klasicistní zámek.
Hlavní obrázek místa
Průčelí zámku s balkonem
© Pavel Vítek 12/2005
Ves Hoděčín leží 9 km západně od Rychnova nad Kněžnou a 4 km severně od Častolovic. Zámek je veřejnosti nepřístupný, nachází se v areálu zemědělského podniku a slouží k obytným účelům. Přízemní část zámečku je z cihel, patro je roubené a opatřené omítkou. V patře je balkón na dřevěných pilířích. Svým vzhledem již moc zámek nepřipomíná. V nedalekém okolí můžeme navštívit zámky v Častolovicích, Rychnově nad Kněžnou a nebo v Doudlebech nad Orlicí. 12 km jsou vzdáleny Třebechovice pod Orebem, kde můžeme navštívit známé muzeum betlémů.
10.12. 2005
turistické

Hoděčínský dvůr se zámkem najdeme jižně od křižovatky silnic Lično – Olešnice a Hoděčín – Ledská. Budova je užívána k obývání, s majiteli lze dohodnout vstup na dvůr a focení.

Zany, 10.12. 2005

historie

Tvrz v Hoděčíně, postavená v rohu poplužního dvora a obehnaná valy a příkopy, se poprvé připomíná v polovině 16. stol., kdy vlastníky dvora a vsi byli Lickové z Rýzmburka. V roce 1585 byla tvrz prodána Marianě Absolonové z Kralovic. Její syn, Mikuláš Absolon z Ledské, tvrz r. 1608 prodal Mikuláši Bukovskému z Hustiřan. Ten se zúčastnil stavovského povstání, ale krátce na to byl zavražděn. Jeho dcera Johanka Hoděčín zdědila, neboť zaplatila pokutu a Hoděčín jí zůstal. V roce 1642 jej však prodala svému bratru Vilémovi Karlovi Bukovskému z Hustiřan, po jehož smrti zdědil Hoděčín jeho syn Mikuláš Bedřich. Po smrti jeho vdovy, Alžběty Lukrécie rozené Dobřenské z Dobřenic zdědil Hoděčín její strýc Karel Ferdinand Dobřenský z Dobřenic. Ve vlastnictví tohoto rodu zůstal Hoděčín až do r. 1862, kdy jej koupili Šternberkové, jimž patřil do r. 1874. V polovině 18. stol. byla původní renesanční tvrz přestavěna na…  číst dále

10.12. 2005

Půdorys místa

půdorys přízemí
© L. Svoboda (in Hrady, zámky a tvrze okresu Rychnov nad Kněžnou, Grantis, Ústí nad Orlicí 1998)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Hoděčín

Místa v okolí

 Lično
 Uhřínovice
 kostel sv. Víta
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 Černíkovice
 Černíkovice
 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 kostel sv. Mikuláše
 Solnice
 Osičina
 Bolehošťská Lhota
 židovský hřbitov
 Kvasiny
 kašna
 radnice
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 Hříště
 socha sv. Marka
 pivovar
 Borohrádek
 Přepychy
 Doudleby nad Orlicí
 Vrbice
 židovský hřbitov
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Očelice
 Těšnov
 Skalka
 Přestavlky
 Skuhrov
 Opočno
 pivovar
 úřední dům
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 kostel Panny Marie
 letohrádek
 Peklo
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 palmový skleník
 mariánský sloup
 Chábory
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jakuba
 kostel Božího Těla
 Velešov
 Rychmberk
 Podorlický skanzen
 Vranov
 kostel sv. Jiří
 Potštejn
 Dřel
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 radnice
 Potštejn
 kostel sv. Václava
 Hradce
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 Nový hrad
 Libníkovice
 Koldín
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 kostel sv. Kateřiny
 Litice nad Orlicí
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Hlodný
 Chlumek
 Holice
 Hájek
 Hluky
 kostel sv. Zikmunda
Základní informace místa
ID místa: 3630
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.12.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.


Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.


reklama