Dřevěná rozhledna s ocelovými prvky (11 m, 217 m n. m.) byla postavena r. 2012 na viniční trati U Křížku, kde stojí od r. 1899 kříž, který zde nechala vztyčit rodina Scherak. Rozhlednu nechal MÚ Drnholec, projekt vypracovali Ing. Antonín Olšina a Ing. Martin Novák. Přístupná od června r. 2012.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 07/2013
Rozhledna stojí v drnholecké viniční trati "U Křížku". Vedle rozhledny stojí přes sto let starý kříž. K rozhledně se dá dojít po silnici a po polní cestě cca 1,3 km od hlavního náměstí Drnholce. Rozhledna je volně přístupná.
E.H., 20.8. 2013
historie

Rozhledna byla postavena na viniční trati U Křížku, kde stojí od r. 1899 kříž, který zde nechala postavit rodina Scherak. Projekt vypracovali autoři několika dalších rozhleden, Ing. Antonín Olšina a Ing. Martin Novák. Rozhledna je vysoká 11 m a stojí ve výšce 217 m n. m. Dřevěná nosná konstrukce rozhledny je umístěná na železobetonových základových patkách, na rozhlednu vede ocelové točité schodiště. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 9,9 m se nabízí krásná vyhlídka na město Drnholec (kostel Nejsvětější Trojice), dál za městem je vidět masiv Pálavy. Na severu je vidět Brno, na západě lze dohlédnout až ke Znojmu. Nejkrásnější výhled z rozhledny je na rakouskou stranu, kde je vidět městečko Laa an der Thaya či hrady Falkenstein a Staatz. Stavbu rozhledny zadala obec, která na ni získala dotaci z Fondu malých projektů jižní Morava – Dolní Rakousko. Pro veřejnost byla rozhledna otevřena v červnu r. 2012.

E.H. podle http://www.drnholec.eu, 20.8. 2013

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Drnholec

Místa v okolí

 Drnholec
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Anny
 Vlasatice
 Emin zámek
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Břežany
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 Branišovice
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Vavřince
 Neuhaus
 Leopoldov
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 mlýn
 židovský hřbitov
 jeskyně Na Turoldu
 Horní synagoga
 Kozí hrádek
 Vysoká zahrada
 Mikulov
 kostel sv. Václava
 dům U Rytířů
 Kanovnické domy
 městské hradby
 kamenný kruh
 Božice
 kaple sv. Šebestiána
 boží muka
 Děvičky
 Našiměřice
 Kirchstetten
 městský dům
 Pohořelice
 kostel sv. Barbory
 Pouzdřany
 Archeopark Pavlov
 Miroslav
 Cvrčovice
 Dyjákovice
 Olbramovice
 Laa an der Thaya
 kostel sv. Ondřeje
 stará radnice
 Sedlec
 Topolany
 Popice
 Falkenstein
 Bohutice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Velké Němčice
Kontaktní informace
MÚ Drnholec
Kostelní 368
691 83 Drnholec
Tel: 519 519 210 (218)
http://www.drnholec.eu/index.php/obec/rozhledna
podatelna@obecdrnholec.cz
Základní informace místa
ID místa: 11326
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.8.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama