Dřevěná rozhledna s ocelovými prvky (11 m, 217 m n. m.) byla postavena r. 2012 na viniční trati U Křížku, kde stojí od r. 1899 kříž, který zde nechala vztyčit rodina Scherak. Rozhlednu nechal MÚ Drnholec, projekt vypracovali Ing. Antonín Olšina a Ing. Martin Novák. Přístupná od června r. 2012.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 07/2013
Rozhledna stojí v drnholecké viniční trati "U Křížku". Vedle rozhledny stojí přes sto let starý kříž. K rozhledně se dá dojít po silnici a po polní cestě cca 1,3 km od hlavního náměstí Drnholce. Rozhledna je volně přístupná.
E.H., 20.8. 2013
historie

Rozhledna byla postavena na viniční trati U Křížku, kde stojí od r. 1899 kříž, který zde nechala postavit rodina Scherak. Projekt vypracovali autoři několika dalších rozhleden, Ing. Antonín Olšina a Ing. Martin Novák. Rozhledna je vysoká 11 m a stojí ve výšce 217 m n. m. Dřevěná nosná konstrukce rozhledny je umístěná na železobetonových základových patkách, na rozhlednu vede ocelové točité schodiště. Z vyhlídkové plošiny ve výšce 9,9 m se nabízí krásná vyhlídka na město Drnholec (kostel Nejsvětější Trojice), dál za městem je vidět masiv Pálavy. Na sever je vidět Brno, na západ lze dohlédnout až ke Znojmu. Nejkrásnější výhled z rozhledny je na rakouskou stranu, kde je vidět městečko Laa an der Thaya či hrady Falkenstein a Staatz. Stavbu rozhledny zadala obec, která na ní získala dotaci z Fondu malých projektů jižní Morava – Dolní Rakousko. Pro veřejnost byla rozhledna otevřena v červnu r. 2012.

E.H. podle http://www.drnholec.eu, 20.8. 2013

Jihomoravský kraj,  Břeclav  (BV), Drnholec

Místa v okolí

 Drnholec
 Hrádek u Drnholce
 kostel sv. Oldřicha
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Anny
 Vlasatice
 Emin zámek
 Jiřice u Miroslavi
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Anny
 boží muka
 kaple sv. Ducha
 Břežany
 Mušov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Rozálie
 kostel sv. Floriána
 boží muka
 Branišovice
 boží muka
 kaple sv. Antonína
 Neuhaus
 kostel sv. Vavřince
 Leopoldov
 Sirotčí hrádek
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 mlýn
 jeskyně Na Turoldu
 židovský hřbitov
 Horní synagoga
 Vysoká zahrada
 Kozí hrádek
 Mikulov
 kostel sv. Václava
 Kanovnické domy
 dům U Rytířů
 městské hradby
 kamenný kruh
 Božice
 kaple sv. Šebestiána
 Děvičky
 boží muka
 Kirchstetten
 Našiměřice
 městský dům
 Pohořelice
 kostel sv. Barbory
 Pouzdřany
 Archeopark Pavlov
 Miroslav
 Cvrčovice
 Dyjákovice
 Olbramovice
 Laa an der Thaya
 stará radnice
 Sedlec
 Topolany
 Popice
 Falkenstein
 Bohutice
 kostel sv. Mikuláše
 Miroslavské Knínice
 Velké Němčice
Kontaktní informace
MÚ Drnholec
Kostelní 368
691 83 Drnholec
Tel: 519 519 210 (218)
http://www.drnholec.eu/rozhledna
podatelna@obecdrnholec.cz
Základní informace místa
ID místa: 11326
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 20.8.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama