Původní starý kostel připomínán od 14. století. Nynější nový kostel postaven v l. 1769-1773. Areál vrcholně barokního městského kostela (kostel, krucifix, socha Mojžíše a přilehlý parčík), dominanta města a říčního údolí. Krypta z r. 1686. Zařízení soudobé (některé kusy ze starého kostela).
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí kostela ze severozápadu
© Marcela Váňová 07/2021
Město Kostelec nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, zhruba 29 km od Hradce Králové. První zmínka o Kostelci je z r. 1316 ve Zbraslavské kronice (opevněný kostel a ohrazená kostelní osada). Pamětihodnosti: starý zámek; nový zámek s krajinářským parkem; kostel sv. Jiří; hřbitovní kostel sv. Anny; kostel J.A.Komenského (původně sv. Václava); fara; stará radnice; na náměstí - kašna, sloup se sochou Panny Marie a pilíř se sousoším Nejsvětější Trojice; kaple sv. Kříže; sv. Floriána a Navštívení Panny Marie; a další řádka sochařských děl s náboženskou tématikou. Přes město vede železniční trať a silnice I/11 a od r. 2015 zde funguje městská hromadná doprava. Křižuje zde několik cyklistických tras a turistické stezky spojují blízké okolí se spoustou památek (Častolovice, Doudleby nad Orlicí, Potštejn, Litice nad Orlicí a další).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 24.8. 2021
popis

Součástí areálu jsou pozdně barokní farní kostel sv. Jiří, socha krucifixu na severní straně lodi a zevně presbytáře též na severní straně socha Mojžíše (údajně z vybavení starého kostela). Dále sem patří parčík na severní straně a naproti hlavnímu průčelí památkově chráněná fara. Půdorys stavby kostela tvoří kříž. Presbytář je trojboce uzavřen se čtvercovou sakristií v ose. Podélná loď je zaklenuta třemi poli valené klenby s lunetami do pásů. Presbytář je zaklenut valeně s lunetami. Západní průčelí má předsunutý mohutný rizalit s dvojicí pilířů a polosloupů. Vrcholí štítem, po jehož stranách jsou voluty. Jeho dominantou jsou dvě hranolovité věže s dvěma barokními stlačenými helmami. Nad vchodem do sakristie je vytesán letopočet 1773. Zařízení kostela je ze stejné doby, pronikavě pseudoslohově renovováno v roce 1893, kdy probíhala celková oprava kostela. Hlavní oltář je rámový s obrazem sv. Jiří od A. Wernera z r. 1891, sochy…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; www.kostelecno.cz;mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 24.8. 2021

historie

Kostel sv. Jiří byl součástí hlavy děkanátu sahajícího od Týniště nad Orlicí až po Mladkov již od 14. století. Současnou stavbu děkanského kostela nechal postavit Kryštof Gavriani a stavitelem byl František Kermer, žák Kiliána Ignáce Dietzenhofera. Byl postaven v letech 1769-1773, snad i s použitím konstrukcí starého gotického kostela. V letech 1891-1893 proběhly rozsáhlé opravy. Památkově chráněn od 3. 5. 1958.

Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 24.8. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Kostelec nad Orlicí

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Kostelec nad Orlicí
Jiráskovo nám. 71
517 41 Kostelec nad Orlicí
Tel: +420 731604685; 728515557
http://www.bihk.cz
handl.v@seznam.cz; handl.vladimir@dihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 15835
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama