Původní starý kostel připomínán od 14. století. Nynější nový kostel postaven v l. 1769-1773. Areál vrcholně barokního městského kostela (kostel, krucifix, socha Mojžíše a přilehlý parčík), dominanta města a říčního údolí. Krypta z r. 1686. Zařízení soudobé (některé kusy ze starého kostela).
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí kostela ze severozápadu
© Marcela Váňová 07/2021
Město Kostelec nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, zhruba 29 km od Hradce Králové. První zmínka o Kostelci je z r. 1316 ve Zbraslavské kronice (opevněný kostel a ohrazená kostelní osada). Pamětihodnosti: starý zámek; nový zámek s krajinářským parkem; kostel sv. Jiří; hřbitovní kostel sv. Anny; kostel J.A.Komenského (původně sv. Václava); fara; stará radnice; na náměstí - kašna, sloup se sochou Panny Marie a pilíř se sousoším Nejsvětější Trojice; kaple sv. Kříže; sv. Floriána a Navštívení Panny Marie; a další řádka sochařských děl s náboženskou tématikou. Přes město vede železniční trať a silnice I/11 a od r. 2015 zde funguje městská hromadná doprava. Křižuje zde několik cyklistických tras a turistické stezky spojují blízké okolí se spoustou památek (Častolovice, Doudleby nad Orlicí, Potštejn, Litice nad Orlicí a další).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 24.8. 2021
popis

Součástí areálu jsou pozdně barokní farní kostel sv. Jiří, socha krucifixu na severní straně lodi a zevně presbytáře též na severní straně socha Mojžíše (údajně z vybavení starého kostela). Dále sem patří parčík na severní straně a naproti hlavnímu průčelí památkově chráněná fara. Půdorys stavby kostela tvoří kříž. Presbytář je trojboce uzavřen se čtvercovou sakristií v ose. Podélná loď je zaklenuta třemi poli valené klenby s lunetami do pásů. Presbytář je zaklenut valeně s lunetami. Západní průčelí má předsunutý mohutný rizalit s dvojicí pilířů a polosloupů. Vrcholí štítem, po jehož stranách jsou voluty. Jeho dominantou jsou dvě hranolovité věže s dvěma barokními stlačenými helmami. Nad vchodem do sakristie je vytesán letopočet 1773. Zařízení kostela je ze stejné doby, pronikavě pseudoslohově renovováno v roce 1893, kdy probíhala celková oprava kostela. Hlavní oltář je rámový s obrazem sv. Jiří od A. Wernera z r. 1891, sochy…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; www.kostelecno.cz;mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 24.8. 2021

historie

Kostel sv. Jiří byl součástí hlavy děkanátu sahajícího od Týniště nad Orlicí až po Mladkov již od 14. století. Současnou stavbu děkanského kostela nechal postavit Kryštof Gavriani a stavitelem byl František Kermer, žák Kiliána Ignáce Dietzenhofera. Byl postaven v letech 1769-1773, snad i s použitím konstrukcí starého gotického kostela. V letech 1891-1893 proběhly rozsáhlé opravy. Památkově chráněn od 3. 5. 1958.

Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 24.8. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Kostelec nad Orlicí

Místa v okolí

 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Hříště
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Vrbice
 kamenný most
 Vamberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Hoděčín
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 kašna
 kostel sv. Havla
 radnice
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 Těšnov
 socha sv. Marka
 Lično
 Černíkovice
 Černíkovice
 Peklo
 Velešov
 Dřel
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Uhřínovice
 pivovar
 Borohrádek
 Solnice
 Kvasiny
 Koldín
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
 Litice nad Orlicí
 Týniště nad Orlicí
 vodárenská věž
 Chlumek
 socha sv. Anny
 zvonička
 kostel sv. Mikuláše
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 kostel sv. Jiří
 Hlavačov
 Sudličkova Lhota
 fara
 Horní Jelení
 Rychmberk
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 Osičina
 Bolehošťská Lhota
 Zítkov
 Mostek
 Choceň
 Hradníky
 kaple sv. Anny
 Pěčín
 sokolovna
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Hradce
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 kaple Panny Marie
 Orlík
 pomník Rampepurdy
 Helvíkovice
 České Libchavy
 hřbitov
 Přepychy
 kaple na rozcestí
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Nový hrad
 kaple sv. Anny
 Očelice
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 Radhošť
 Horní Libchavy
 Neulust
 kostel sv. Jakuba
 Vranov
 Dolní Libchavy
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Kostelec nad Orlicí
Jiráskovo nám. 71
517 41 Kostelec nad Orlicí
Tel: +420 731604685; 728515557
http://www.bihk.cz
handl.v@seznam.cz; handl.vladimir@dihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 15835
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama