Původní starý kostel připomínán od 14. století. Nynější nový kostel postaven v l. 1769-1773. Areál vrcholně barokního městského kostela (kostel, krucifix, socha Mojžíše a přilehlý parčík), dominanta města a říčního údolí. Krypta z r. 1686. Zařízení soudobé (některé kusy ze starého kostela).
Hlavní obrázek místa
hlavní průčelí kostela ze severozápadu
© Marcela Váňová 07/2021
Město Kostelec nad Orlicí se nachází v okrese Rychnov nad Kněžnou, zhruba 29 km od Hradce Králové. První zmínka o Kostelci je z r. 1316 ve Zbraslavské kronice (opevněný kostel a ohrazená kostelní osada). Pamětihodnosti: starý zámek; nový zámek s krajinářským parkem; kostel sv. Jiří; hřbitovní kostel sv. Anny; kostel J.A.Komenského (původně sv. Václava); fara; stará radnice; na náměstí - kašna, sloup se sochou Panny Marie a pilíř se sousoším Nejsvětější Trojice; kaple sv. Kříže; sv. Floriána a Navštívení Panny Marie; a další řádka sochařských děl s náboženskou tématikou. Přes město vede železniční trať a silnice I/11 a od r. 2015 zde funguje městská hromadná doprava. Křižuje zde několik cyklistických tras a turistické stezky spojují blízké okolí se spoustou památek (Častolovice, Doudleby nad Orlicí, Potštejn, Litice nad Orlicí a další).
Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 24.8. 2021
popis

Součástí areálu jsou pozdně barokní farní kostel sv. Jiří, socha krucifixu na severní straně lodi a zevně presbytáře též na severní straně socha Mojžíše (údajně z vybavení starého kostela). Dále sem patří parčík na severní straně a naproti hlavnímu průčelí památkově chráněná fara. Půdorys stavby kostela tvoří kříž. Presbytář je trojboce uzavřen se čtvercovou sakristií v ose. Podélná loď je zaklenuta třemi poli valené klenby s lunetami do pásů. Presbytář je zaklenut valeně s lunetami. Západní průčelí má předsunutý mohutný rizalit s dvojicí pilířů a polosloupů. Vrcholí štítem, po jehož stranách jsou voluty. Jeho dominantou jsou dvě hranolovité věže s dvěma barokními stlačenými helmami. Nad vchodem do sakristie je vytesán letopočet 1773. Zařízení kostela je ze stejné doby, pronikavě pseudoslohově renovováno v roce 1893, kdy probíhala celková oprava kostela. Hlavní oltář je rámový s obrazem sv. Jiří od A. Wernera z r. 1891, sochy…  číst dále

Památkový katalog NPÚ; www.kostelecno.cz;mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 24.8. 2021

historie

Kostel sv. Jiří byl součástí hlavy děkanátu sahajícího od Týniště nad Orlicí až po Mladkov již od 14. století. Současnou stavbu děkanského kostela nechal postavit Kryštof Gavriani a stavitelem byl František Kermer, žák Kiliána Ignáce Dietzenhofera. Byl postaven v letech 1769-1773, snad i s použitím konstrukcí starého gotického kostela. V letech 1891-1893 proběhly rozsáhlé opravy. Památkově chráněn od 3. 5. 1958.

Wikipedie; mapy.cz; Jaroslav Špiroch., 24.8. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Kostelec nad Orlicí

Místa v okolí

 Kostelec nad Orlicí
 Kostelec nad Orlicí
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Hříště
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Vrbice
 kamenný most
 Vamberk
 židovský hřbitov
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Hoděčín
 Přestavlky
 židovský hřbitov
 kašna
 kostel sv. Havla
 radnice
 synagoga
 Rychnov nad Kněžnou
 Těšnov
 socha sv. Marka
 Lično
 Černíkovice
 Černíkovice
 Peklo
 Velešov
 Dřel
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 Uhřínovice
 pivovar
 Borohrádek
 Solnice
 Kvasiny
 Koldín
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
 Litice nad Orlicí
 Týniště nad Orlicí
 vodárenská věž
 Chlumek
 socha sv. Anny
 zvonička
 kostel sv. Mikuláše
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 kostel sv. Jiří
 Hlavačov
 Sudličkova Lhota
 fara
 Horní Jelení
 Rychmberk
 Skuhrov
 Skuhrov nad Bělou
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 Osičina
 Bolehošťská Lhota
 Zítkov
 Mostek
 Choceň
 Hradníky
 kaple sv. Anny
 Pěčín
 sokolovna
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Hradce
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 kaple Panny Marie
 Orlík
 pomník Rampepurdy
 Helvíkovice
 České Libchavy
 hřbitov
 Přepychy
 kaple na rozcestí
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Nový hrad
 kaple sv. Anny
 Očelice
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kateřiny
 sousoší Piety
 Radhošť
 Horní Libchavy
 Neulust
 kostel sv. Jakuba
 Vranov
 Dolní Libchavy
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Kostelec nad Orlicí
Jiráskovo nám. 71
517 41 Kostelec nad Orlicí
Tel: +420 731604685; 728515557
http://www.bihk.cz
handl.v@seznam.cz; handl.vladimir@dihk.cz
Základní informace místa
ID místa: 15835
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 26.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama