
Místo tvrze je vykáceno, takže je nyní hezky přehledné, avšak neznačené, nutné hledat. Nehledejte ho však bezprostředně u silnice. Je tam mokřad a tvrz je od silnice cca 600 metrů za tímto mokřadem. Pokud přijíždíte od Vysokého Mýta, je nejlepší odbočit na poslední odbočku vpravo a pokračovat po svých po této cestě (zpevněná, nikoliv asfaltová). Po 200 m dojdete na rozcestí, dejte se vlevo a po cca 350 m uvidíte po levé ruce velkou mýtinu. Tuto přejděte a jste na místě.
Místo, kde stávala tvrz leží v lese. Podle terénní situace lze předpokládat, že se jednalo o typ vodní tvrze. Na několika místech je patrný okružní příkop, který mohl být zatopen z rybníka, který býval severovýchodně od tvrze. Na západní straně bývalého příkopu je patrna terasa, kde pravděpodobně stával středověký dvůr. Uprostřed bývalého příkopu, na místě současné prohlubně, zřejmě stála vlastní věžovitá tvrz. Z původního zdiva do dnešní doby nezbylo vůbec nic.
První zmínka o vsi Zaháj pochází z roku 1437 a tvrz se zde prvně připomíná roku 1454. Její zakladatel však znám není. Doloženi jsou až její vlastníci z pozdějších let druhé. pol. 15. stol. Jan Smysl a Martin Cvrček, vysokomýtští měšťané. Od nich přešlo vlastnictví tvrze jako odúmrť na město Vysoké Mýto. Již roku 1560 se tvrz uvádí jako pustá.
V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.