
Místo tvrze je vykáceno, takže je nyní hezky přehledné, avšak neznačené, nutné hledat. Nehledejte ho však bezprostředně u silnice. Je tam mokřad a tvrz je od silnice cca 600 metrů za tímto mokřadem. Pokud přijíždíte od Vysokého Mýta, je nejlepší odbočit na poslední odbočku vpravo a pokračovat po svých po této cestě (zpevněná, nikoliv asfaltová). Po 200 m dojdete na rozcestí, dejte se vlevo a po cca 350 m uvidíte po levé ruce velkou mýtinu. Tuto přejděte a jste na místě.
Místo, kde stávala tvrz leží v lese. Podle terénní situace lze předpokládat, že se jednalo o typ vodní tvrze. Na několika místech je patrný okružní příkop, který mohl být zatopen z rybníka, který býval severovýchodně od tvrze. Na západní straně bývalého příkopu je patrna terasa, kde pravděpodobně stával středověký dvůr. Uprostřed bývalého příkopu, na místě současné prohlubně, zřejmě stála vlastní věžovitá tvrz. Z původního zdiva do dnešní doby nezbylo vůbec nic.
První zmínka o vsi Zaháj pochází z roku 1437 a tvrz se zde prvně připomíná roku 1454. Její zakladatel však znám není. Doloženi jsou až její vlastníci z pozdějších let druhé. pol. 15. stol. Jan Smysl a Martin Cvrček, vysokomýtští měšťané. Od nich přešlo vlastnictví tvrze jako odúmrť na město Vysoké Mýto. Již roku 1560 se tvrz uvádí jako pustá.
Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.
Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby
Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let
Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.
V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.
Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.