Betonová rozhledna Šibenice z let 2018-2019 byla vybudována na místě nedokončeného vojenského opevnění Československa na Opavsku z r. 1938. Je vysoká téměř 13 m.
Hlavní obrázek místa
Šibenice-rozhledna
© Vlastimil Vozka 08/2019
Rozhledna Šibenice byla vybudována v letech 2018-2019 na katastru vsi Jamnice, která je místní částí obce Stěbořice. Stojí na návrší U Šibenice poblíž silničky spojující místní části Jamnice a Březová, kde je možné i parkovat. K samotné rozhledně pak zbývá asi 200 m. Turisticky značené cesty v těchto místech nevedou.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 28.12. 2005
popis

Betonová rozhledna nazvaná Šibenice, postavená v letech 2018-2019, je celkově vysoká 12,7 m. Vyhlídková plošina se nachází ve výši 9,2 m a vede na ni 52 schodů. Rozhledna umožňuje výhled na Hrubý Jeseník s Pradědem, Nízký Jeseník, Beskydy, Velký Roudný, Zlatohorskou vrchovinu a roviny táhnoucí se směrem k Opavě a do Polska.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 28.12. 2005

historie

Návrší Šibenice (377 m) je nejvyšším bodem území obce Stěbořice na Opavsku. Své jméno získala pravděpodobně v období třicetileté války, kdy zde bylo umístěno vojenské popraviště. Před 2. světovou válkou se na Šibenici v rámci linie opevnění začala stavět vojenská pevnost. Ta měla podle původního plánu zahrnout celkem osm bojových objektů (pěchotní sruby, dělostřelecké sruby, otočnou a výsuvnou věž, vchodový objekt a minometnou otočnou věž). Všechny objekty mělo spojovat celkem 3,2 km podzemních chodeb ve hloubce od 5,5 m. Práce na pevnosti byly zahájeny v dubnu 1938. Za několik měsíců, v době Mnichovské krize, však byly veškeré práce na výstavbě zastaveny. Stavební firma Lanna a vojenská správa opustily místo začátkem října 1938. Do té doby se podařilo na Šibenici vybudovat pouze několik šachet, avšak žádný nadzemní objekt. Pozůstatky stavby byly později postupně likvidovány, ještě v 70. a 80. letech 20. století byly z podnětu místních…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 28.12. 2005

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Jamnice

Místa v okolí

 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Stěbořice
 Štemplovec
 Jezdkovice
 Velké Heraltice
 Loděnice
 Hlavnice
 Choltice
 Neplachovice
 Holasovice
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 větrný mlýn
 Litultovice
 Držkovice
 Držkovice
 Dolní Životice
 kaple sv. Anny
 Dolní Životice
 Mladecko
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 socha Petra Bezruče
 Obchodní dům Breda
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 Obecní dům
 nová radnice
 Sobkův palác
 Blücherův palác
 městské hradby
 Opava
 Sosnová
 Jakartovice
 Sosnová
 zvonice
 Vartnov
 Jakartovice-Deštné
 Sosnová
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 Hanuše
 Branice
 větrný mlýn
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Michala
 Melč
 Weisshuhnův kanál
 Hradec nad Moravicí
 kostel Panny Marie
 Cvilín
 kostel sv. Tekly
 Raduň
 Jánské Koupele
 Oldřišov
 kostel sv. Floriána
 Velké Hoštice
 Cvilín
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 Jakubčovické šance
 Šance
 Medlice
 Davidův mlýn
 Suché Lazce
 Krnov
 Slezská Harta
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Šternek
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 Brantice
 Kružberk
 evangelický kostel
 obecní kaple
 Zátor
 Vildštejn
Základní informace místa
ID místa: 3659
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama