Betonová rozhledna Šibenice z let 2018-2019 byla vybudována na místě nedokončeného vojenského opevnění Československa na Opavsku z r. 1938. Je vysoká téměř 13 m.
Hlavní obrázek místa
Šibenice-rozhledna
© Vlastimil Vozka 08/2019
Rozhledna Šibenice byla vybudována v letech 2018-2019 na katastru vsi Jamnice, která je místní částí obce Stěbořice. Stojí na návrší U Šibenice poblíž silničky spojující místní části Jamnice a Březová, kde je možné i parkovat. K samotné rozhledně pak zbývá asi 200 m. Turisticky značené cesty v těchto místech nevedou.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 28.12. 2005
popis

Betonová rozhledna nazvaná Šibenice, postavená v letech 2018-2019, je celkově vysoká 12,7 m. Vyhlídková plošina se nachází ve výši 9,2 m a vede na ni 52 schodů. Rozhledna umožňuje výhled na Hrubý Jeseník s Pradědem, Nízký Jeseník, Beskydy, Velký Roudný, Zlatohorskou vrchovinu a roviny táhnoucí se směrem k Opavě a do Polska.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 28.12. 2005

historie

Návrší Šibenice (377 m) je nejvyšším bodem území obce Stěbořice na Opavsku. Své jméno získala pravděpodobně v období třicetileté války, kdy zde bylo umístěno vojenské popraviště. Před 2. světovou válkou se na Šibenici v rámci linie opevnění začala stavět vojenská pevnost. Ta měla podle původního plánu zahrnout celkem osm bojových objektů (pěchotní sruby, dělostřelecké sruby, otočnou a výsuvnou věž, vchodový objekt a minometnou otočnou věž). Všechny objekty mělo spojovat celkem 3,2 km podzemních chodeb ve hloubce od 5,5 m. Práce na pevnosti byly zahájeny v dubnu 1938. Za několik měsíců, v době Mnichovské krize, však byly veškeré práce na výstavbě zastaveny. Stavební firma Lanna a vojenská správa opustily místo začátkem října 1938. Do té doby se podařilo na Šibenici vybudovat pouze několik šachet, avšak žádný nadzemní objekt. Pozůstatky stavby byly později postupně likvidovány, ještě v 70. a 80. letech 20. století byly z podnětu místních…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 28.12. 2005

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Opava  (OP), Jamnice

Místa v okolí

 Nový Dvůr
 Nový Dvůr
 arboretum
 Stěbořice
 Štemplovec
 Jezdkovice
 Velké Heraltice
 Loděnice
 Hlavnice
 Choltice
 Neplachovice
 Holasovice
 kostel sv. Anny
 Slavkov
 větrný mlýn
 Litultovice
 Držkovice
 Držkovice
 Dolní Životice
 kaple sv. Anny
 Dolní Životice
 Mladecko
 kostel sv. Hedviky
 Justiční palác
 kostel sv. Vavřince
 Štáblovice
 evangelický kostel
 Slezská univerzita
 synagoga
 socha Petra Bezruče
 Obchodní dům Breda
 Slezské divadlo
 kostel sv. Alžběty
 Obecní dům
 nová radnice
 Sobkův palác
 Blücherův palác
 městské hradby
 Opava
 Sosnová
 Jakartovice
 Sosnová
 zvonice
 Vartnov
 Jakartovice-Deštné
 Sosnová
 Filípkův dvůr
 kaple sv. Kříže
 Hanuše
 Branice
 větrný mlýn
 Staré Heřminovy
 kostel sv. Michala
 Melč
 Weisshuhnův kanál
 Hradec nad Moravicí
 kostel Panny Marie
 Cvilín
 kostel sv. Tekly
 Raduň
 Jánské Koupele
 Oldřišov
 kostel sv. Floriána
 Velké Hoštice
 Cvilín
 kostel sv. Martina
 Kerhartice
 Jakubčovické šance
 Šance
 Medlice
 Davidův mlýn
 Suché Lazce
 Krnov
 kostel sv. Vavřince
 radnice
 Šternek
 městské hradby
 kostel sv. Martina
 Brantice
 Kružberk
 evangelický kostel
 obecní kaple
 Zátor
 Vildštejn
Základní informace místa
ID místa: 3659
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama