Zchátralý zámek. Postaven po r.1568 Adamem Přibíkem z Otaslavic. R.1692 přestavěn barokně, v l.1820–30 přestavěn, budova pokryta nízkou valbovou střechou. V poslední době byly na zámku zahájeny nejnutnější opravy.
Hlavní obrázek místa
Budova zámku z hospodářského dvora
© Pavel Vítek 02/2006
Nabočany leží 6 km východně od Chrudimi Původní zámek byl postaven po r. 1568. V l. 1820 – 1830 došlo k přestavbě zámku. Při ní bylo zcela změněno první patro, místnosti sníženy a místo původní vysoké valbové střechy byla budova pokryta nízkou valbovou střechou. Byly zrušeny místnosti v prvním patře, určené pro pobyt vrchnosti a celá budova byla přizpůsobena jen hospodářským potřebám. Touto přestavbou získal zámek dnešní podobu. V současnosti je zámek, spolu s přilehlým dvorem, součást zemědělského podniku a slouží jako byty. V poslední době byly na zámku zahájeny jeho nejnutnější opravy.
Pavel Vítek, 25.2. 2006
historie

Po roce 1568 si postavil Adam Přibík z Otaslavic, kterému v té době Nabočany patřili, na severní straně dvora nové sídlo. To se připomíná poprvé v r. 1616, kdy od Adama Přibíka koupila Nabočany Anna Kapounová, rozená z Damsdorfu. Za jejího vlastnictví však nabočanský zámek zpustnul. Teprve v r. 1692, až celé panství koupili Sidonie Voračická, rozená Kapounová s manželem Augustinem Norbertem Voračickým z Paběnic, přestavěli zpustlý objekt v barokní zámek. Zámek byl jednopatrový, krytý vysokou valbovou šindelovou střechou. V r. 1697 koupila nový zámek s dvorem a vsí Marie Eliška z Millesima a od ní pak panství v r. 1716 koupil Josef ze Schönfeldu. Zámek v Nabočanech se stal sídlem hospodářského úředníka spravujícího zdejší dvůr. V l. 1820 – 1830, kdy panství spravovala Griselda z Auersperka, rozená z Lobkovic, došlo k přestavbě zámku. Při ní bylo zcela změněno první patro, místnosti sníženy…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda 1984, 25.2. 2006

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR),

Místa v okolí

 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Jiří
 Vejvanovice
 Přestavlky
 Úhřetice
 Bořice
 Topol
 Rosice
 Rosice
 kostel sv. Martina
 Chrast
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Březovice
 Chrudim
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Lukavice
 kostel sv. Markéty
 restaurace Monaco
 Kočičí hrádek
 Kočičí hrádek
 Slepotice
 Chroustovice
 požární hláska
 Bára
 Žumberk
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Václava
 Medlešice
 Kozojedy
 Strádov
 Dašice
 kostel sv. Marka
 vila Josefa Vosáhla
 Jahůdka
 Nemošice
 zvonice
 evangelický kostel
 kostel sv. Havla opata
 Stolany
 Rabštejnek
 Zámeček
 Hrádek u Nasavrk
 kříž
 kostel sv. Jiljí
 Ostrov
 židovský hřbitov
 krematorium
 kostel sv. Jiří
 Malý akvadukt
 Neulust
 Zdislav
 evangelický sbor
 kaple sv. Anny
 Ležáky
 Nasavrky
 Košumberk
 pivovar
 Štěnec
 kostel sv. Víta
 Velký akvadukt
 Boiika
 akvadukt na Židově
 městské opevnění
 Zelená brána
 automatické mlýny
 Pardubice
 Pěšice
 Popovec
 kostel sv. Václava
 Jezbořice
 Bílý Kůň
 Radhošť
 Klešice
 Domoradice
 hasičská zbrojnice
 kostel sv. Václava
 Ráby
 Vraclav
 kostel sv. Václava
 Rozpakov
 kostel sv. Václava
 Holice
 kostel sv. Martina
 Rohozná
 Ráby
 Kunětická Hora
 Veselá
 Staré Čívice
 Rychmburk
 kostel sv. Václava
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Staré Čívice
 kostel sv. Víta
 Borůvka
 Hradce
 Blatník
 Krchleby
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 fara
 Horní Jelení
 vodní nádrž Seč II
 Šimkův mlýn
 radnice
Základní informace místa
ID místa: 3859
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 27.2.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama