Rozhledna (14,5 m; 461 m n. m). Hard je novodobý název pro návrší Hartberg. V l. 1908–1933 zde stála dřev. rozhledna (18 m), vystav. Okrašlovacím spolkem. Poté na místě pomník obětem 1. svět. války. Rozhledna obnovena po r. 2001 téměř v pův. podobě.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 09/2005
Rozhledna Hard se nachází při Hornické ulici, kousek nad nemocnicí přímo ve městě Sokolov. Byla slavnostně otevřena 26.4.2001 na místě, kde již dříve rozhledna stála. Dnešní rozhledna je asi o 4 m nižší než původní, od které se liší jen v malých detailech. Bohužel výhled na centrum města Sokolov zakrývají vzrostlé stromy. Zato si můžete dobře prohlédnout jeden z místních povrchových dolů.
L.P., 14.9. 2005
historie

Dnešní název Hard je novodobý název návrší, které se původně nazývalo Hartberg. Býval zde hřbitov a střelnice. Původně na tomto návrší stával gloriet (snad nižší věž nazývaná Prašná brána) a v roce 1907 rozhodlo vedení místního okrašlovacího spolku, že zde bude postavena rozhledna. Podle plánů stavitele Heinze byl stávající kamenný podstavec zvýšen a něm byla postavena dřevěná rozhledna se dvěma vyhlídkovými patry. Kamenný podstavec byl vysoký 6 m a dřevěná část 12 m, to činilo ze stavby 18 m vysokou věž, v té době již z daleka dobře viditelnou. Věž byla poprvé zpřístupněna v dubnu 1908. Dřevěná nástavba postupně začala chátrat a v roce 1933 byla stržena. Na místě byl městem vybudován pomník obětem 1. světové války. V přízemí byla zřízena pietní síň a na podstavec byla postavena 5 m vysoká socha Krista. Socha byla snad roztavena za 2. světové války a podstavec postupně dále chátral. Rozhlednu se podařilo obnovit až po roce 2001…  číst dále

14.9. 2005

otvíračka

Vstupné 10 Kč Klíč od rozhledny si zapůjčíte v budově přes ulici na vrátnici (kontaktní místo ZČP Sokolov, Hornická 1613).

14.9. 2005

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Sokolov

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Sokolov
 mariánský sloup
 Jubilejní kašna
 radnice
 Těšovice
 statek Bernard
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 kostel sv. Mikuláše
 Lipnice
 Krudum
 kostel sv. Václava
 silniční most
 radnice
 Loket
 Loket – MPR
 Kostelní Bříza
 trojiční sloup
 Šabina
 Chlumek
 Chlumek
 městské hradby
 Chlumek
 Kostelní Bříza
 kaple sv. Anny
 Arnoltov
 Plikenštejn
 Hartenberg
 Rusov
 Boučí
 židovský hřbitov
 Jeskynní vyhlídka
 Kager, Starý zámek
 Lítov
 Šibeniční vrch
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Kaceřov
 Svatošské skály
 Kamenný Dvůr
 kostel sv. Jiří
 hornické muzeum
 Jindřichovice
 kostel sv. Kateřiny
 Krásenský vrch
 Doubí
 Mostov
 Favorit
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 Pluhův bor
 Sedlec
 bývalý hotel Central
 židovský hřbitov
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 mariánský sloup
 Bečov nad Teplou
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 boží muka
 popraviště
 Okrouhlá
Základní informace místa
ID místa: 3454
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama