Rozhledna (14,5 m; 461 m n. m). Hard je novodobý název pro návrší Hartberg. V l. 1908–1933 zde stála dřev. rozhledna (18 m), vystav. Okrašlovacím spolkem. Poté na místě pomník obětem 1. svět. války. Rozhledna obnovena po r. 2001 téměř v pův. podobě.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 09/2005
Rozhledna Hard se nachází při Hornické ulici, kousek nad nemocnicí přímo ve městě Sokolov. Byla slavnostně otevřena 26.4.2001 na místě, kde již dříve rozhledna stála. Dnešní rozhledna je asi o 4 m nižší než původní, od které se liší jen v malých detailech. Bohužel výhled na centrum města Sokolov zakrývají vzrostlé stromy. Zato si můžete dobře prohlédnout jeden z místních povrchových dolů.
L.P., 14.9. 2005
historie

Dnešní název Hard je novodobý název návrší, které se původně nazývalo Hartberg. Býval zde hřbitov a střelnice. Původně na tomto návrší stával gloriet (snad nižší věž nazývaná Prašná brána) a v roce 1907 rozhodlo vedení místního okrašlovacího spolku, že zde bude postavena rozhledna. Podle plánů stavitele Heinze byl stávající kamenný podstavec zvýšen a něm byla postavena dřevěná rozhledna se dvěma vyhlídkovými patry. Kamenný podstavec byl vysoký 6 m a dřevěná část 12 m, to činilo ze stavby 18 m vysokou věž, v té době již z daleka dobře viditelnou. Věž byla poprvé zpřístupněna v dubnu 1908. Dřevěná nástavba postupně začala chátrat a v roce 1933 byla stržena. Na místě byl městem vybudován pomník obětem 1. světové války. V přízemí byla zřízena pietní síň a na podstavec byla postavena 5 m vysoká socha Krista. Socha byla snad roztavena za 2. světové války a podstavec postupně dále chátral. Rozhlednu se podařilo obnovit až po roce 2001…  číst dále

14.9. 2005

otvíračka

Vstupné 10 Kč Klíč od rozhledny si zapůjčíte v budově přes ulici na vrátnici (kontaktní místo ZČP Sokolov, Hornická 1613).

14.9. 2005

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Sokolov

Místa v okolí

 evangelický kostel
 Sokolov
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Těšovice
 statek Bernard
 kostel sv. Jiljí
 Týn
 kostel sv. Mikuláše
 Lipnice
 Krudum
 kostel sv. Václava
 radnice
 silniční most
 Loket – MPR
 Kostelní Bříza
 Loket
 trojiční sloup
 městské hradby
 Chlumek
 Šabina
 Chlumek
 Kostelní Bříza
 Chlumek
 kaple sv. Anny
 Arnoltov
 Hartenberg
 Plikenštejn
 Rusov
 Boučí
 židovský hřbitov
 Jeskynní vyhlídka
 Kager, Starý zámek
 Lítov
 Šibeniční vrch
 židovský hřbitov
 Kynšperk nad Ohří
 Kaceřov
 Svatošské skály
 kostel sv. Jiří
 Kamenný Dvůr
 hornické muzeum
 Jindřichovice
 kostel sv. Kateřiny
 Krásenský vrch
 Doubí
 Mostov
 Favorit
 Nová Ves
 kostel sv. Urbana
 kostel sv. Kříže
 židovský hřbitov
 bývalý hotel Central
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 Bečov nad Teplou
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Děpoltovice
 Děpoltovice
 boží muka
 popraviště
 Okrouhlá
Základní informace místa
ID místa: 3454
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 14.9.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama