
V blízkosti rozhledny vede mezinárodní cyklotrasa z Řezna do Plzně, trasa z kladrubského kláštera do Nýřan a zelená turistická stezka.
Nádrž vodojemu je nesena na šesti sloupech šestibokého tvaru, umístěných po vnějším obvodu nádrže, pod středem nádrže byla válcová noha (zpevněná třemi polosloupy), kde byly vodovody a revizní žebřík. Vnější sloupy a polosloupy jsou zpevněny vodorovnými železobetonovými trámy. Nádrž má ozdobné cimbuří, na fasádě je nápis "BRAUEREI WILKISCHEN 1908", ozdobné štuky a iluzivní ostění oken. O dokonalém řemeslném provedení železobetonové stavby svědčí to, že ani po více než sto letech na ní nebyly shledány žádné závažnější závady. Použity byly různé materiály, např. barevné keramické prvky. Při úpravě vodojemu na rozhlednu byla přidána ocelová konstrukce vnějšího točitého schodiště a podest s betonovou vyhlídkovou plošinou.
Někdejší pivovarský vodojem (16 m, 378 m n. m.) po rekonstrukci slouží jako rozhledna. Vodárna byla postavena roku 1908 pražskou firmou Hrůza & Rosenberg (za spolupráce s Hodolanskými cementárnami Olomouc) a je jedním ze dvou pivovarských věžových vodojemů, které se zachovaly na našem území (druhý je v plzeňském Prazdroji). Zajímavostí je použití železobetonu – na svou dobu velmi pokrokové. Vodojem svému původnímu účelu, tedy zásobování vodou pivovaru ve Vlkýši, sloužil jen krátce. Kvalita vody byla nestálá (vysoký obsah železa, manganu a dalších prvků), a tak se k vaření piva nepoužívala. Provoz pivovaru byl zastaven r. 1930, vodojem poté sloužil zemědělcům. Věž byla funkční do roku 1960. Po zapsání objektu jako technické památky na počátku roku 2009 byly obcí Heřmanova Huť získány dotace a po rekonstrukci, provedené v roce 2011 byla věž slavnostně otevřena pro veřejnost dne 20.10.2011 jako rozhledna. Nabízí zajímavou vyhlídku do krajiny… číst dále
V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.