Zhruba pětimetrová dřevěná vyhlídková věž byla nad Chrastavicemi vybudována na jaře 2012 jako součást česko-německého projektu „Vyhlídková místa na Domažlicko“. Je volně přístupná a doplněná o odpočívadlo s informační tabulí.
Hlavní obrázek místa
Chrastavická vyhlídka
© Karel Waldhans 07/2017
Obec Chrastavice s asi 380 obyvateli leží 2 km severovýchodně od Domažlic na silnici II/183, která vede z Domažlic přes Milavče do Kolovče. Ves je doložena od r. 1324 jako zázemí města Domažlice. Obec se spolu s několika dalšími zapojila do česko-německého projektu „Vyhlídková místa na Domažlicko“, v jehož rámci by měly být vybudovány dřevěné vyhlídky podle jednotných plánů. Chrastavická vyhlídka se nachází ve stráni severně od obce při polní cestě k lesu s mohylovým pohřebištěm. Z obce k ní vede modrá značka (asi 800 m), kterou doprovází naučná stezka Milavečské mohyly a cyklotrasa Baldov. Motoristé musí zaparkovat na parkovišti v obci, protože na přístupovou polní cestu je vjezd motorových vozidel zakázán. Z dřevěné stavbičky se otevírá výhled na vrchy Herštejn, Koráb a Rýzmberk, dále na jihu na šumavské vrcholy Malý a Velký Ostrý i Malý a Velký Javor, dále pak na Vavřineček nad Domažlicemi, Čerchov a Baldovské návrší.
Jiří Špaček, 8.8. 2022
historie

Zhruba pětimetrová vyhlídková věž byla nad Chrastavicemi vybudována na jaře 2012 jako součást česko-německého projektu „Vyhlídková místa na Domažlicko“. Je to dřevěná vyhlídková stavba, jejíž krytá plošina ve výši cca 2,5 m je volně přístupná po 14 schodech. Vyhlídková věž byla pro veřejnost otevřena 4. května 2012. Místo je doplněno o lavičku a informační tabuli. V témže roce byly vyhlídky podle shodného projektu vybudovány na Domažlicku také u obcí Tlumačov a Semněvice u Horšovského Týna.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 8.8. 2022

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Chrastavice

Místa v okolí

 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Nahošice
 Tuhošť
 Blížejov
 Přívozec
 Kubíčkova skála
 kostel sv. Vavřince
 gloriet Klobouk
 Šibeniční vrch
 Chotiměř
 Lštění
 Ždánov
 Kout na Šumavě
 akvadukt u Hadrovce
 kostel sv. Jiří
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Rýzmberk
 Annaburg
 Osvračín
 Příkopy
 Kanice
 Trhanov
 Netřeby
 Osvračín
 Květkovice
 Nový Herštejn
 kostel sv. Mikuláše
 synagoga
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 Koráb
 Puclice
 Výhledy
 Ruchomperk
 Poběžovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Chocomyšl
 židovský hřbitov
 Zichov
 Bukovec
 Tasnovice
 Úsilov
 Čerchovské hvozdy
 kostel sv. Mikuláše
 Pušperk
 Čečovice
 vyhlídková plošina
 Lacembok
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovické hradiště
 Kurzova věž
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Hostouň
 Dobrá Voda
 Mutěnín
 Markéta
 Běhařov
Základní informace místa
ID místa: 16593
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama