Zhruba pětimetrová dřevěná vyhlídková věž byla nad Chrastavicemi vybudována na jaře 2012 jako součást česko-německého projektu „Vyhlídková místa na Domažlicko“. Je volně přístupná a doplněná o odpočívadlo s informační tabulí.
Hlavní obrázek místa
Chrastavická vyhlídka
© Karel Waldhans 07/2017
Obec Chrastavice s asi 380 obyvateli leží 2 km severovýchodně od Domažlic na silnici II/183, která vede z Domažlic přes Milavče do Kolovče. Ves je doložena od r. 1324 jako zázemí města Domažlice. Obec se spolu s několika dalšími zapojila do česko-německého projektu „Vyhlídková místa na Domažlicko“, v jehož rámci by měly být vybudovány dřevěné vyhlídky podle jednotných plánů. Chrastavická vyhlídka se nachází ve stráni severně od obce při polní cestě k lesu s mohylovým pohřebištěm. Z obce k ní vede modrá značka (asi 800 m), kterou doprovází naučná stezka Milavečské mohyly a cyklotrasa Baldov. Motoristé musí zaparkovat na parkovišti v obci, protože na přístupovou polní cestu je vjezd motorových vozidel zakázán. Z dřevěné stavbičky se otevírá výhled na vrchy Herštejn, Koráb a Rýzmberk, dále na jihu na šumavské vrcholy Malý a Velký Ostrý i Malý a Velký Javor, dále pak na Vavřineček nad Domažlicemi, Čerchov a Baldovské návrší.
Jiří Špaček, 8.8. 2022
historie

Zhruba pětimetrová vyhlídková věž byla nad Chrastavicemi vybudována na jaře 2012 jako součást česko-německého projektu „Vyhlídková místa na Domažlicko“. Je to dřevěná vyhlídková stavba, jejíž krytá plošina ve výši cca 2,5 m je volně přístupná po 14 schodech. Vyhlídková věž byla pro veřejnost otevřena 4. května 2012. Místo je doplněno o lavičku a informační tabuli. V témže roce byly vyhlídky podle shodného projektu vybudovány na Domažlicku také u obcí Tlumačov a Semněvice u Horšovského Týna.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 8.8. 2022

Komentáře

Plzeňský kraj,  Domažlice  (DO), Chrastavice

Místa v okolí

 Domažlická věž
 Chodský hrad
 Nahošice
 Tuhošť
 Blížejov
 Přívozec
 Kubíčkova skála
 kostel sv. Vavřince
 gloriet Klobouk
 Šibeniční vrch
 Chotiměř
 Lštění
 Ždánov
 Kout na Šumavě
 akvadukt u Hadrovce
 kostel sv. Jiří
 fara
 venkovská usedlost
 Horšovský Týn
 Vdovský dům
 Rýzmberk
 Annaburg
 Příkopy
 Osvračín
 Kanice
 Trhanov
 Netřeby
 Osvračín
 Květkovice
 Nový Herštejn
 synagoga
 kostel sv. Mikuláše
 Kdyně
 Stará pošta
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Václava
 Puclice
 Koráb
 Výhledy
 Ruchomperk
 Poběžovice
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Mikuláše
 Chocomyšl
 židovský hřbitov
 Zichov
 Bukovec
 Tasnovice
 Úsilov
 kostel sv. Mikuláše
 Čerchovské hvozdy
 Čečovice
 Pušperk
 vyhlídková plošina
 Lacembok
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovické hradiště
 Kurzova věž
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Hostouň
 Dobrá Voda
 Mutěnín
 Markéta
 Běhařov
Základní informace místa
ID místa: 16593
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.8.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama