Kostel byl postaven r. 1543 mistrem Blažejem z Litomyšle, pův. jako hřbitovní. R. 1592 prodloužen mistrem Třebkou. Výrazný štít se sochami vytvořil sochař B. Vlček. V 2. pol. 17. stol. byl kostel barokně upraven, znovu upraven r. 1769 a v l. 1903-11 po zrušení hřbitova. Opraven v l. 1994-2000.
Hlavní obrázek místa
© Karel Husák, 04/2012
Kostel Nejsvětější Trojice je malý renesanční jednolodní kostelík s unikátním štítem s bohatou sochařskou výzdobou. Není zdaleka tak výraznou dominantou jako chrám sv. Vavřince, avšak také stojí za vidění. Nachází se v největším vysokomýtském parku - v Jungmannových sadech v centru Vysokého Mýta. Byl původně postaven jako kostel hřbitovní, hřbitov se v těchto místech rozkládal až do počátku 20. století, poté byl zrušen. Kostel nemá věž, má jen malou sanktusovou věžičku. Kostel si je možné prohlédnout jen dvakrát ročně: na Den otevřených památek a na Štědrý den, kdy je před kostelem živý betlém.
Vojtěch Barcal, 22.8. 2013
popis

Jednolodní obdélný kostel s odsazeným, trojboce uzavřeným presbytářem a se čtvercovou sakristií na jižní straně. Presbytář podepírají opěráky, okna jsou hrotitá, v lodi půlkruhová. Výrazný novorenesanční štít je zdoben sochami a štukovými postavami svatých - sv. Václava, sv. Vojtěcha, Panny Marie a sv. Vavřince od B. Vlčka. Loď kostela je sklenuta třemi poli barokní křížové klenby s pasy, sbíhajícími na přízední pilíře, presbytář je sklenut paprsčitou žebrovou klenbou, sakristie je zaklenuta valenou klenbou s lunetami. V lodi jsou zazděny fragmenty figurálních článků tympanonu děkanského kostela z 3. čtvrtiny 14. století. Hudební kruchta s dřevěnou poprsní pochází z roku 1769. Hlavní oltář je barokní, s obrazem Nejsvětější Trojice a klečících postav sv. Václava, sv. Vojtěcha, Panny Marie a sv. Vavřince. Boční oltáře jsou pozdně barokní z 2. pol. 18. stol., přenesené sem z děkanského kostela, odkud pochází…  číst dále

E.H. podle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech 4., Academia 1982, 5.12. 2013

historie

Kostel Nejsvětější Trojice byl postaven roku 1543 mistrem Blažejem z Litomyšle. Původně hřbitovní kostel byl postaven na bývalé kněžské zahradě, dnes jsou zde Jungmannovy sady. Roku 1592 byl kostel prodloužen mistrem Třebkou. Výrazný štít stavby se sochami a štukovými postavami vytvořil pardubický sochař B. Vlček. Po třicetileté válce byl kostel opraven a barokně upraven (vč. štítu), znovu roku 1769. U kostela bývala zvonice z počátku 17. století, zbořena roku 1842. Poslední větší úprava kostela byla provedena po zrušení hřbitova v l. 1903 - 1911, hřbitovní zeď byla zbořena při sadové úpravě r. 1906. Od roku 1958 je kostel chráněnou památkou ČR. Opraven byl v l. 1994 - 2000, v průběhu oprav byla objevena r. 1999 za hlavním oltářem částečně zachovaná malba s malovaným rámem z období renesance.

E.H. podle http://mesto.vysoke-myto.cz; http://www.nockostelu.cz; http://monumnet.npu.cz; E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech 4., Academia 1982, 5.12. 2013

Půdorys místa

půdorys kostela, Černě je vyznačeno pozdně gotické zdivo, šrafovaně mladší úpravy (prodloužení lodi r. 1592).
© Pavel Zany Komárek 11/2013
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Vysoké Mýto

Místa v okolí

 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 kostel sv. Vavřince
 Choceňská brána
 Pražská brána
 městské opevnění
 Šemberovo divadlo
 Husův sbor
 smírčí kříž
 Zaháj
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 hřbitov
 Vraclav
 Domoradice
 hasičská zbrojnice
 Popovec
 Dobříkov
 Zítkov
 Vračovice
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kostel sv. Václava
 Choceň
 Radhošť
 Hlavačov
 Štěnec
 Pěšice
 kostel sv. Jiří
 Hradníky
 Růžový palouček
 Ostrov
 Sudličkova Lhota
 Mostek
 Bílý Kůň
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Sedlíšťka
 Orlík
 sokolovna
 evangelický kostel
 Nový hrad
 barokní špýchar
 kostel sv. Víta
 Brandýs nad Orlicí
 křížová cesta
 Nové Hrady
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Prokopa
 Neulust
 Koldín
 pivovar
 Košumberk
 Kapalice
 Horní Jelení
 Chroustovice
 Chlumek
 Betlém
 Zdislav
 Hrádek
 Těšnov
 Pivnická rokle
 židovský hřbitov
 Jahůdka
 Dřel
 katovna
 Smetanův dům
 Borůvka
 Březovice
 Přestavlky
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 Jarošov
 stará radnice
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Lidový dům
 kamenný most
 Toulovcovy maštale
 kaplička
 Toulovcova rozhledna
 Veliny
 Hájek
 Rosice
 Slepotice
 Rychmburk
 kostel sv. Martina
 Rosice
 městské opevnění
 kostel sv. Mikuláše
 Panský dvůr
 Hradce
 hradiště Hrutov
 kostel sv. Václava
 Velešov
 kaple Panny Marie
 Potštejn
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Holice
 Litice nad Orlicí
 zvonička
 socha sv. Anny
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Vysoké Mýto
Foersterova 161/I
566 01 Vysoké Mýto
Tel: 465 420 983
http://www.katolik.vmyto.cz
rkfvmyto@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 11334
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.12.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama