Kostel byl postaven r. 1543 mistrem Blažejem z Litomyšle, pův. jako hřbitovní. R. 1592 prodloužen mistrem Třebkou. Výrazný štít se sochami vytvořil sochař B. Vlček. V 2. pol. 17. stol. byl kostel barokně upraven, znovu upraven r. 1769 a v l. 1903-11 po zrušení hřbitova. Opraven v l. 1994-2000.
Hlavní obrázek místa
Kostel Nejsvětější Trojice
Pohled na kostel od Javornického ulice
© Vojtěch Barcal, 11/2013
Kostel Nejsvětější Trojice je malý renesanční jednolodní kostelík s unikátním štítem s bohatou sochařskou výzdobou. Není zdaleka tak výraznou dominantou jako chrám sv. Vavřince, avšak také stojí za vidění. Nachází se v největším vysokomýtském parku - v Jungmannových sadech v centru Vysokého Mýta. Byl původně postaven jako kostel hřbitovní, hřbitov se v těchto místech rozkládal až do počátku 20. století, poté byl zrušen. Kostel nemá věž, má jen malou sanktusovou věžičku. Kostel si je možné prohlédnout jen dvakrát ročně: na Den otevřených památek a na Štědrý den, kdy je před kostelem živý betlém.
Vojtěch Barcal, 22.8. 2013
popis

Jednolodní obdélný kostel s odsazeným, trojboce uzavřeným presbytářem a se čtvercovou sakristií na jižní straně. Presbytář podepírají opěráky, okna jsou hrotitá, v lodi půlkruhová. Výrazný novorenesanční štít je zdoben sochami a štukovými postavami svatých - sv. Václava, sv. Vojtěcha, Panny Marie a sv. Vavřince od B. Vlčka. Loď kostela je sklenuta třemi poli barokní křížové klenby s pasy, sbíhajícími na přízední pilíře, presbytář je sklenut paprsčitou žebrovou klenbou, sakristie je zaklenuta valenou klenbou s lunetami. V lodi jsou zazděny fragmenty figurálních článků tympanonu děkanského kostela z 3. čtvrtiny 14. století. Hudební kruchta s dřevěnou poprsní pochází z roku 1769. Hlavní oltář je barokní, s obrazem Nejsvětější Trojice a klečících postav sv. Václava, sv. Vojtěcha, Panny Marie a sv. Vavřince. Boční oltáře jsou pozdně barokní z 2. pol. 18. stol., přenesené sem z děkanského kostela, odkud pochází…  číst dále

E.H. podle E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech 4., Academia 1982, 5.12. 2013

historie

Kostel Nejsvětější Trojice byl postaven roku 1543 mistrem Blažejem z Litomyšle. Původně hřbitovní kostel byl postaven na bývalé kněžské zahradě, dnes jsou zde Jungmannovy sady. Roku 1592 byl kostel prodloužen mistrem Třebkou. Výrazný štít stavby se sochami a štukovými postavami vytvořil pardubický sochař B. Vlček. Po třicetileté válce byl kostel opraven a barokně upraven (vč. štítu), znovu roku 1769. U kostela bývala zvonice z počátku 17. století, zbořena roku 1842. Poslední větší úprava kostela byla provedena po zrušení hřbitova v l. 1903 - 1911, hřbitovní zeď byla zbořena při sadové úpravě r. 1906. Od roku 1958 je kostel chráněnou památkou ČR. Opraven byl v l. 1994 - 2000, v průběhu oprav byla objevena r. 1999 za hlavním oltářem částečně zachovaná malba s malovaným rámem z období renesance.

E.H. podle http://mesto.vysoke-myto.cz; http://www.nockostelu.cz; http://monumnet.npu.cz; E. Poche a kol.: Umělecké památky Čech 4., Academia 1982, 5.12. 2013

Půdorys místa

půdorys kostela, Černě je vyznačeno pozdně gotické zdivo, šrafovaně mladší úpravy (prodloužení lodi r. 1592).
© Pavel Zany Komárek 11/2013
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Vysoké Mýto

Místa v okolí

 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 Choceňská brána
 kostel sv. Vavřince
 Šemberovo divadlo
 městské opevnění
 Pražská brána
 Husův sbor
 smírčí kříž
 Zaháj
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 hřbitov
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Domoradice
 Popovec
 Dobříkov
 Zítkov
 Vračovice
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 kostel sv. Václava
 Radhošť
 Choceň
 Hlavačov
 Štěnec
 Pěšice
 kostel sv. Jiří
 Hradníky
 Růžový palouček
 Ostrov
 Sudličkova Lhota
 Mostek
 Bílý Kůň
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Jiří
 Sedlíšťka
 evangelický kostel
 sokolovna
 Orlík
 barokní špýchar
 kostel sv. Víta
 Brandýs nad Orlicí
 Nový hrad
 křížová cesta
 Nové Hrady
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Prokopa
 Neulust
 Koldín
 pivovar
 Košumberk
 Kapalice
 Horní Jelení
 fara
 Betlém
 Chroustovice
 Chlumek
 Zdislav
 Hrádek
 Těšnov
 Jahůdka
 židovský hřbitov
 Pivnická rokle
 Dřel
 katovna
 Smetanův dům
 Borůvka
 Jarošov
 stará radnice
 Březovice
 Přestavlky
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 Zámecký pivovar
 dům U Rytířů
 Červená věž
 Lidový dům
 kamenný most
 Toulovcovy maštale
 kaplička
 Toulovcova rozhledna
 Veliny
 Hájek
 Rosice
 kostel sv. Martina
 Slepotice
 Rychmburk
 městské opevnění
 Rosice
 Panský dvůr
 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 hradiště Hrutov
 kostel sv. Václava
 Velešov
 kaple Panny Marie
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 kostel sv. Martina
 Holice
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost - děkanství Vysoké Mýto
Foersterova 161/I
566 01 Vysoké Mýto
Tel: 465 420 983
http://www.katolik.vmyto.cz
rkfvmyto@tiscali.cz
Základní informace místa
ID místa: 11334
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.12.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama