Zděná rozhledna na horním okraji Nové Vsi postavená v letech 2013-2014 kromě vlastní osmiboké vyhlídkové věže zahrnuje i muzeum, dětský koutek, úschovnu kol a lyží, sociální zařízení a informační centrum. Je majetkem obce Dolní Moravice, která otevírací dobu uvádí na svých stránkách.
Hlavní obrázek místa
Nová Ves-rozhledna
© Vlastimil Vozka 07/2014
Osada Nová Ves je původně hornická osada založená r. 1604. V jejím okolí se již před r. 1500 těžily stříbrné a olověné rudy. Nyní má jen něco přes 20 obyvatel a je místní částí obce Dolní Moravice, kterou prochází silnice II/445 z Rýmařova do Karlovy Studánky. Z Dolní Moravice vychází slepá vedlejší silnice přes Horní Moravici do Nové Vsi. Na jejím horním okraji v místě zvaném Na Vyhlídce, kde silnice končí, stojí rozhledna, u níž bylo zbudováno parkoviště.
14.11. 2008
historie

Myšlenka postavit v Dolní Moravici, místní části Nová Ves, rozhlednu sahá zhruba do r. 2004. Nápad se brzy stal jednou z priorit představitelů obce, kteří za tímto účelem nechali připravit územní plán a v r. 2011 uspěli s žádostí o dotaci. Podpora z EU pokryla většinu nákladů projektu, který kromě výstavby osmiboké vyhlídkové věže s muzeem, dětským koutkem, úschovnou kol a lyží, sociálním zařízením a informačním centrem zahrnul také zbudování menšího přilehlého parkoviště. Podoba šestipatrové rozhledny, kterou tvoří železobetonový tubus obložený modřínovým dřevem a s ocelovým schodištěm, byla navržena firmou RD Projects & Partners s.r.o. z Rýmařova, prováděcí dokumentaci a statické posouzení připravila společnost Vauban z Bolatic. V období od dubna 2013 do května 2014 vyhlídkovou věž postavila firma VHH Thermont s.r.o. z Uničova. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo ve čtvrtek 29. května 2014. Zděná rozhledna…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 7.5. 2015

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Nová Ves

Místa v okolí

 lípa Hadí královna
 Malá Morávka
 Moravická kyselka
 Alfrédova chata
 barokní most
 Janovice
 Spitzerova vila
 Malá Štáhle
 Zelené kameny
 Jelení studánka
 kaple sv. Josefa
 Ztracené kameny
 kostel sv. Michala
 mincovna
 radnice
 městské hradby
 Rýmařov
 hraniční sloup
 Petrovy kameny
 Františkova myslivna
 chata Ovčárna
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 vodopád
 chata Barborka
 Strálek
 kostel sv. Václava
 Praděd
 Rabštejn
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Hedviky
 chata Švýcárna
 kostel sv. Vavřince
 Rešov
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Antonína
 Mrtvý muž
 kostel sv. Michala
 Rešovské vodopády
 Vysoký vodopád
 Sobotín
 Fialův mlýn
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Michala
 Hutov
 městské hradby
 evangelický kostel
 Bruntál
 Gabrielův dům
 panský dům
 Stará radnice
 hrobka rodiny Kleinů
 kašna
 Lafayettův dům
 Loučná nad Desnou
 Fürstenwalde
 Maršíkov
 Burgstein
 Freudenštejn
 kašna
 Vrbno pod Pradědem
 Křížový vrch
 evangelická zvonice
 Červenohorské sedlo
 Tlustá Berta
 kostel sv. Jiří
 kosárna
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 7010
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama