Zděná rozhledna na horním okraji Nové Vsi postavená v letech 2013-2014 kromě vlastní osmiboké vyhlídkové věže zahrnuje i muzeum, dětský koutek, úschovnu kol a lyží, sociální zařízení a informační centrum. Je majetkem obce Dolní Moravice, která otevírací dobu uvádí na svých stránkách.
Hlavní obrázek místa
Nová Ves-rozhledna
© Vlastimil Vozka 07/2014
Osada Nová Ves je původně hornická osada založená r. 1604. V jejím okolí se již před r. 1500 těžily stříbrné a olověné rudy. Nyní má jen něco přes 20 obyvatel a je místní částí obce Dolní Moravice, kterou prochází silnice II/445 z Rýmařova do Karlovy Studánky. Z Dolní Moravice vychází slepá vedlejší silnice přes Horní Moravici do Nové Vsi. Na jejím horním okraji v místě zvaném Na Vyhlídce, kde silnice končí, stojí rozhledna, u níž bylo zbudováno parkoviště.
14.11. 2008
historie

Myšlenka postavit v Dolní Moravici, místní části Nová Ves, rozhlednu sahá zhruba do r. 2004. Nápad se brzy stal jednou z priorit představitelů obce, kteří za tímto účelem nechali připravit územní plán a v r. 2011 uspěli s žádostí o dotaci. Podpora z EU pokryla většinu nákladů projektu, který kromě výstavby osmiboké vyhlídkové věže s muzeem, dětským koutkem, úschovnou kol a lyží, sociálním zařízením a informačním centrem zahrnul také zbudování menšího přilehlého parkoviště. Podoba šestipatrové rozhledny, kterou tvoří železobetonový tubus obložený modřínovým dřevem a s ocelovým schodištěm, byla navržena firmou RD Projects & Partners s.r.o. z Rýmařova, prováděcí dokumentaci a statické posouzení připravila společnost Vauban z Bolatic. V období od dubna 2013 do května 2014 vyhlídkovou věž postavila firma VHH Thermont s.r.o. z Uničova. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo ve čtvrtek 29. května 2014. Zděná rozhledna…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 7.5. 2015

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Nová Ves

Místa v okolí

 lípa Hadí královna
 Malá Morávka
 Moravická kyselka
 barokní most
 Alfrédova chata
 Janovice
 Spitzerova vila
 Malá Štáhle
 Zelené kameny
 kaple sv. Josefa
 Jelení studánka
 Ztracené kameny
 kostel sv. Michala
 mincovna
 radnice
 městské hradby
 Rýmařov
 hraniční sloup
 Petrovy kameny
 Františkova myslivna
 chata Ovčárna
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 vodopád
 chata Barborka
 kostel sv. Václava
 Strálek
 Praděd
 Rabštejn
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Josefa
 kaple sv. Hedviky
 chata Švýcárna
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Vavřince
 Rešov
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Kateřiny
 Mrtvý muž
 Vysoký vodopád
 kostel sv. Michala
 Rešovské vodopády
 Fialův mlýn
 Sobotín
 kaple sv. Anny
 Hutov
 kaple sv. Michala
 městské hradby
 evangelický kostel
 Bruntál
 panský dům
 Gabrielův dům
 Stará radnice
 hrobka rodiny Kleinů
 kašna
 Lafayettův dům
 Loučná nad Desnou
 Maršíkov
 Fürstenwalde
 Burgstein
 Freudenštejn
 kašna
 Vrbno pod Pradědem
 evangelická zvonice
 Křížový vrch
 Červenohorské sedlo
 Tlustá Berta
 kostel sv. Jiří
 kosárna
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 7010
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.2.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama