Železná rozhledna (15 m, 285 m n.m.) byla postavena r. 1930 na místě památné "Národní lípy", kterou vyvrátila r. 1925 vichřice. Stavbu zadala obec, konstrukci zhotovil stavební a konstrukční zámečník Josef Černý. Spodní část rozhledny byla dodatečně zesílena. R. 1992 prošla rozhledna rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna v Libníkovicích
© Václav Hájek, 09/2010
Rozhledna vysoká 15 metrů stojí na mírném návrší na severním okraji obce Libníkovice. Okolní stromy omezují výhled z rozhledny.
Václav Hájek, 19.9. 2010
historie

Rozhledna byla postavena roku 1930 na místě památné "Národní lípy", kterou vyvrátila roku 1925 vichřice. Věk lípy byl odhadován v té době na 350 let. Prostranství pod lípou bylo oblíbeným odpočinkovým místem, v rozložité koruně stromu bylo dokonce malé dřevěné pódium a pořádaly se zde koncerty. Stavbu rozhledny zadala obec, železnou konstrukci zhotovil stavební a konstrukční zámečník Josef Černý z Třebechovic. Celková výstavba byla z velké části financována ze sbírky místních občanů. Při kolaudaci se zjistilo, že je nutné spodní část rozhledny zesílit, což bylo dodatečně provedeno. Pro veřejnost byla rozhledna, vysoká 15 m, slavnostně otevřena dne 12.7.1930. Roku 1992 prošla rozhledna rekonstrukcí, další udržovací práce byly provedeny r. 2004.

Václav Hájek, E. Horáková podle http://www.libnikovice.cz; Naše rozhledny, Pavel Miškovský, nakl. Dokořán 2008, 19.9. 2010

Královéhradecký kraj,  Hradec Králové  (HK), Libníkovice

Místa v okolí

 kostel sv. Jakuba
 Vranov
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Zikmunda
 Očelice
 kostel sv. Kateřiny
 Kalthaus
 Podorlický skanzen
 Újezd
 Přepychy
 Bolehošťská Lhota
 palmový skleník
 letohrádek
 Opočno
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 dům č. p. 141
 pivovar
 úřední dům
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Osičina
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
 pevnost Josefov
 Veselice
 Holohlavy
 Nový Dvůr
 Týniště nad Orlicí
 Černčice
 Obchodní mlýn
 Hradec Králové
 vodárenská věž
 kostel sv. Mikuláše
 muzeum
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Moravský jez
 Zvole
 kostel sv. Jakuba
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 Wenkeův dům
 kostel sv. Mikuláše
 Jaroměř
 mariánský sloup
 radnice
 jez Hučák
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 sbor kněze Ambrože
 kostel sv. Václava
 pivovar
 městský hřbitov
 židovský hřbitov
 Uhřínovice
 zvonice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Ducha
 Rodov
 kostel sv. Stanislava
 Hořenice
 Habřina
 Chábory
 Lično
 vodní nádrž Rozkoš
 Hoděčín
 Neděliště
 městské opevnění
 Vražba
 Výrov
 Rotemberk
 mlýn Podhrad
 Velichovky
 kostel sv. Vavřince
 Dubenec
 kostel sv. Víta
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 Chotěborky - VPZ
 Sendraž
 Bartoňova útulna
 Kostelec nad Orlicí
Základní informace místa
ID místa: 9401
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama