Ocelodřevěná rozhledna na vrchu Čáp na okraji Teplicko-adršpašských skal postavena v září 2014. Volně přístupná pouze po zeleně značené stezce od zámečku Bischofstein v osadě Skály u Teplic nad Metují.
Hlavní obrázek místa
Čáp - rozhledna
© A. Průšová 10/2015
Pískovcový vrch Čáp (též Čapí vrch) je výškou 786 m n. m. nejvyšším bodem Teplicko-adršpašských skal a byl odedávna významným rozhledovým bodem. V minulosti tu stávala dřevěná triangulační věž, kterou lidé využívali také jako rozhlednu. Ta však zchátrala a musela být odstraněna. Vrchol Čápu je přístupný jen po turistické stezce se zelenou značkou a je vzdálen asi 1,5 km od osady Skály, která je místní částí města Teplice nad Metují. Nad osadou se nacházejí skrovné zbytky středověkého hradu Skály s vyhlídkou na vrcholové skále, přímo v osadě pak stojí barokní zámeček Bischofstein, kdysi letní sídlo královéhradeckých biskupů, nyní upravené na ubytovací zařízení. Do osady vede vedlejší silnička z Teplic nad Metují v délce asi 5 km, z opačné strany vede z města Stárkov nebo obce Jívka. Ocelodřevěná rozhledna na Čápu ze září 2014 je volně přístupná. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 9 m vede 44 schodů.
2.6. 2021
popis

Rozhledna na vrchu Čáp je dřevěná s ocelovými prvky. Celkově je 13 m vysoká, přičemž krytá vyhlídková plošina je ve výši 9 m a vede na ni 44 schodů středového točitého schodiště.Od svého dokončení v září 2014 je volně přístupná a poskytuje kruhový výhled. Je odtud vidět celý areál Teplicko-adršpašských skal a dále Zvičina, Krkonoše, Orlické, Jestřebí i Javoří hory, Broumovsko i Náchodsko s Dobrošovem, na polském území zejména Soví hory.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.7. 2021

historie

Rozhledna na vrchu Čáp vznikla z iniciativy o.p.s. Branka, která propaguje rozvoj turistiky v regionu Kladského pomezí včetně výstavby rozhleden od r. 2007. Rozhlednu na Čápu vyprojektoval Ing. Antonín Olšina z Vysokého Mýta, který je úspěšným autorem řady rozhleden, zejména ve východních Čechách. Realizace se ujala společnost Tesmen, s.r.o. z Olešnice u Červeného Kostelce, která s tímto autorem často spolupracuje. Tentokrát však musely být jednotlivé díly konstrukce rozhledny zhotoveny a připraveny přímo v areálu firmy. Pro nepřístupnost místa musely být k dokončení montáže přepraveny vrtulníkem. To se stalo 10. září 2014 a již o deset dnů později byla rozhledna slavnostně otevřena. Od té doby je volně přístupná veřejnosti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.7. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Skály

Místa v okolí

 Skály
 Skály
 Belver
 Střmen
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Hampelův sloup
 kaple sv. Anny
 Dolní Adršpach
 Adršpach
 Stárkov
 Stárkov
 smírčí kříž
 Bystrý
 Radvanice
 Žaltman
 Ostaš
 kostel Panny Marie
 Samaritánka
 kříž nad Pěkovem
 štola Kateřina
 mlýn Dřevíček
 Vlčinec
 zvonice
 zvonice
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 stará škola
 kašna
 radnice
 Velké Svatoňovice
 Podklášterní mlýn
 Homole
 Nádraží - divadlo
 haltýře
 stará radnice
 Meziměstí
 kaple sv. Michala
 Dřevěnka
 kostel sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 hrob Viktorky
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Vízmburk
 Mieroszów
 kostel sv. Anny
 Keyzlarova vila
 Laudonova kaple
 Na Větrné horce
 pěchotní srub T-S 63
 Na Signálu
 Bolkov
 Starý Rokytník
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Kateřiny
 železniční most
 sanatorium Grunwald
 Červená Hora
 zámeček Friedenstein
 Pánův kříž
 městské opevnění
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 Radosno
 Bludné skály
 Machovský kříž
 Turyň
 Rogowiec
Základní informace místa
ID místa: 15563
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama