Ocelodřevěná rozhledna na vrchu Čáp na okraji Teplicko-adršpašských skal postavena v září 2014. Volně přístupná pouze po zeleně značené stezce od zámečku Bischofstein v osadě Skály u Teplic nad Metují.
Hlavní obrázek místa
Čáp - rozhledna
© A. Průšová 10/2015
Pískovcový vrch Čáp (též Čapí vrch) je výškou 786 m n. m. nejvyšším bodem Teplicko-adršpašských skal a byl odedávna významným rozhledovým bodem. V minulosti tu stávala dřevěná triangulační věž, kterou lidé využívali také jako rozhlednu. Ta však zchátrala a musela být odstraněna. Vrchol Čápu je přístupný jen po turistické stezce se zelenou značkou a je vzdálen asi 1,5 km od osady Skály, která je místní částí města Teplice nad Metují. Nad osadou se nacházejí skrovné zbytky středověkého hradu Skály s vyhlídkou na vrcholové skále, přímo v osadě pak stojí barokní zámeček Bischofstein, kdysi letní sídlo královéhradeckých biskupů, nyní upravené na ubytovací zařízení. Do osady vede vedlejší silnička z Teplic nad Metují v délce asi 5 km, z opačné strany vede z města Stárkov nebo obce Jívka. Ocelodřevěná rozhledna na Čápu ze září 2014 je volně přístupná. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 9 m vede 44 schodů.
2.6. 2021
popis

Rozhledna na vrchu Čáp je dřevěná s ocelovými prvky. Celkově je 13 m vysoká, přičemž krytá vyhlídková plošina je ve výši 9 m a vede na ni 44 schodů středového točitého schodiště.Od svého dokončení v září 2014 je volně přístupná a poskytuje kruhový výhled. Je odtud vidět celý areál Teplicko-adršpašských skal a dále Zvičina, Krkonoše, Orlické, Jestřebí i Javoří hory, Broumovsko i Náchodsko s Dobrošovem, na polském území zejména Soví hory.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.7. 2021

historie

Rozhledna na vrchu Čáp vznikla z iniciativy o.p.s. Branka, která propaguje rozvoj turistiky v regionu Kladského pomezí včetně výstavby rozhleden od r. 2007. Rozhlednu na Čápu vyprojektoval Ing. Antonín Olšina z Vysokého Mýta, který je úspěšným autorem řady rozhleden, zejména ve východních Čechách. Realizace se ujala společnost Tesmen, s.r.o. z Olešnice u Červeného Kostelce, která s tímto autorem často spolupracuje. Tentokrát však musely být jednotlivé díly konstrukce rozhledny zhotoveny a připraveny přímo v areálu firmy. Pro nepřístupnost místa musely být k dokončení montáže přepraveny vrtulníkem. To se stalo 10. září 2014 a již o deset dnů později byla rozhledna slavnostně otevřena. Od té doby je volně přístupná veřejnosti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.7. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Skály

Místa v okolí

 Skály
 Skály
 Střmen
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Hampelův sloup
 kaple sv. Anny
 Dolní Adršpach
 Adršpach
 Stárkov
 Stárkov
 smírčí kříž
 Bystrý
 Radvanice
 Žaltman
 Ostaš
 kostel Panny Marie
 Samaritánka
 štola Kateřina
 kříž nad Pěkovem
 mlýn Dřevíček
 Vlčinec
 zvonice
 zvonice
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 kašna
 radnice
 Velké Svatoňovice
 Homole
 Nádraží - divadlo
 haltýře
 stará radnice
 Meziměstí
 kaple sv. Michala
 Dřevěnka
 kostel sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 hrob Viktorky
 Mieroszów
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Vízmburk
 kostel sv. Anny
 Keyzlarova vila
 Laudonova kaple
 Na Větrné horce
 Na Signálu
 pěchotní srub T-S 63
 Bolkov
 Starý Rokytník
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 železniční most
 sanatorium Grunwald
 zámeček Friedenstein
 Červená Hora
 Pánův kříž
 městské opevnění
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 Radosno
 Bludné skály
 Machovský kříž
 Turyň
 Rogowiec
Základní informace místa
ID místa: 15563
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama