Ocelodřevěná rozhledna na vrchu Čáp na okraji Teplicko-adršpašských skal postavena v září 2014. Volně přístupná pouze po zeleně značené stezce od zámečku Bischofstein v osadě Skály u Teplic nad Metují.
Hlavní obrázek místa
Čáp - rozhledna
© A. Průšová 10/2015
Pískovcový vrch Čáp (též Čapí vrch) je výškou 786 m n. m. nejvyšším bodem Teplicko-adršpašských skal a byl odedávna významným rozhledovým bodem. V minulosti tu stávala dřevěná triangulační věž, kterou lidé využívali také jako rozhlednu. Ta však zchátrala a musela být odstraněna. Vrchol Čápu je přístupný jen po turistické stezce se zelenou značkou a je vzdálen asi 1,5 km od osady Skály, která je místní částí města Teplice nad Metují. Nad osadou se nacházejí skrovné zbytky středověkého hradu Skály s vyhlídkou na vrcholové skále, přímo v osadě pak stojí barokní zámeček Bischofstein, kdysi letní sídlo královéhradeckých biskupů, nyní upravené na ubytovací zařízení. Do osady vede vedlejší silnička z Teplic nad Metují v délce asi 5 km, z opačné strany vede z města Stárkov nebo obce Jívka. Ocelodřevěná rozhledna na Čápu ze září 2014 je volně přístupná. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 9 m vede 44 schodů.
2.6. 2021
popis

Rozhledna na vrchu Čáp je dřevěná s ocelovými prvky. Celkově je 13 m vysoká, přičemž krytá vyhlídková plošina je ve výši 9 m a vede na ni 44 schodů středového točitého schodiště.Od svého dokončení v září 2014 je volně přístupná a poskytuje kruhový výhled. Je odtud vidět celý areál Teplicko-adršpašských skal a dále Zvičina, Krkonoše, Orlické, Jestřebí i Javoří hory, Broumovsko i Náchodsko s Dobrošovem, na polském území zejména Soví hory.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.7. 2021

historie

Rozhledna na vrchu Čáp vznikla z iniciativy o.p.s. Branka, která propaguje rozvoj turistiky v regionu Kladského pomezí včetně výstavby rozhleden od r. 2007. Rozhlednu na Čápu vyprojektoval Ing. Antonín Olšina z Vysokého Mýta, který je úspěšným autorem řady rozhleden, zejména ve východních Čechách. Realizace se ujala společnost Tesmen, s.r.o. z Olešnice u Červeného Kostelce, která s tímto autorem často spolupracuje. Tentokrát však musely být jednotlivé díly konstrukce rozhledny zhotoveny a připraveny přímo v areálu firmy. Pro nepřístupnost místa musely být k dokončení montáže přepraveny vrtulníkem. To se stalo 10. září 2014 a již o deset dnů později byla rozhledna slavnostně otevřena. Od té doby je volně přístupná veřejnosti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.7. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Skály

Místa v okolí

 Skály
 Skály
 Střmen
 Teplice nad Metují
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Hampelův sloup
 kaple sv. Anny
 Dolní Adršpach
 Adršpach
 Stárkov
 Stárkov
 Bystrý
 smírčí kříž
 Radvanice
 Žaltman
 kostel Panny Marie
 Ostaš
 Samaritánka
 štola Kateřina
 kříž nad Pěkovem
 mlýn Dřevíček
 Vlčinec
 zvonice
 zvonice
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 radnice
 Velké Svatoňovice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 kašna
 Homole
 Nádraží - divadlo
 Meziměstí
 haltýře
 stará radnice
 kaple sv. Michala
 Dřevěnka
 kostel sv. Prokopa
 hrob Viktorky
 kostel Všech svatých
 Jiráskovo divadlo
 Vízmburk
 Mieroszów
 mariánské sousoší
 Hronov
 kostel sv. Anny
 Keyzlarova vila
 Laudonova kaple
 Na Větrné horce
 pěchotní srub T-S 63
 Na Signálu
 Bolkov
 Starý Rokytník
 kaple sv. Anny
 železniční most
 sanatorium Grunwald
 Červená Hora
 zámeček Friedenstein
 Pánův kříž
 městské opevnění
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 Radosno
 Bludné skály
 Machovský kříž
 Turyň
 Rogowiec
Základní informace místa
ID místa: 15563
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama