Ocelodřevěná rozhledna na vrchu Čáp na okraji Teplicko-adršpašských skal postavena v září 2014. Volně přístupná pouze po zeleně značené stezce od zámečku Bischofstein v osadě Skály u Teplic nad Metují.
Hlavní obrázek místa
Čáp - rozhledna
© A. Průšová 10/2015
Pískovcový vrch Čáp (též Čapí vrch) je výškou 786 m n. m. nejvyšším bodem Teplicko-adršpašských skal a byl odedávna významným rozhledovým bodem. V minulosti tu stávala dřevěná triangulační věž, kterou lidé využívali také jako rozhlednu. Ta však zchátrala a musela být odstraněna. Vrchol Čápu je přístupný jen po turistické stezce se zelenou značkou a je vzdálen asi 1,5 km od osady Skály, která je místní částí města Teplice nad Metují. Nad osadou se nacházejí skrovné zbytky středověkého hradu Skály s vyhlídkou na vrcholové skále, přímo v osadě pak stojí barokní zámeček Bischofstein, kdysi letní sídlo královéhradeckých biskupů, nyní upravené na ubytovací zařízení. Do osady vede vedlejší silnička z Teplic nad Metují v délce asi 5 km, z opačné strany vede z města Stárkov nebo obce Jívka. Ocelodřevěná rozhledna na Čápu ze září 2014 je volně přístupná. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 9 m vede 44 schodů.
2.6. 2021
popis

Rozhledna na vrchu Čáp je dřevěná s ocelovými prvky. Celkově je 13 m vysoká, přičemž krytá vyhlídková plošina je ve výši 9 m a vede na ni 44 schodů středového točitého schodiště.Od svého dokončení v září 2014 je volně přístupná a poskytuje kruhový výhled. Je odtud vidět celý areál Teplicko-adršpašských skal a dále Zvičina, Krkonoše, Orlické, Jestřebí i Javoří hory, Broumovsko i Náchodsko s Dobrošovem, na polském území zejména Soví hory.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.7. 2021

historie

Rozhledna na vrchu Čáp vznikla z iniciativy o.p.s. Branka, která propaguje rozvoj turistiky v regionu Kladského pomezí včetně výstavby rozhleden od r. 2007. Rozhlednu na Čápu vyprojektoval Ing. Antonín Olšina z Vysokého Mýta, který je úspěšným autorem řady rozhleden, zejména ve východních Čechách. Realizace se ujala společnost Tesmen, s.r.o. z Olešnice u Červeného Kostelce, která s tímto autorem často spolupracuje. Tentokrát však musely být jednotlivé díly konstrukce rozhledny zhotoveny a připraveny přímo v areálu firmy. Pro nepřístupnost místa musely být k dokončení montáže přepraveny vrtulníkem. To se stalo 10. září 2014 a již o deset dnů později byla rozhledna slavnostně otevřena. Od té doby je volně přístupná veřejnosti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 13.7. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Skály

Místa v okolí

 Skály
 Skály
 Belver
 Střmen
 kaple Panny Marie
 Teplice nad Metují
 kostel sv. Vavřince
 Teplice nad Metují
 Hampelův sloup
 kaple sv. Anny
 Dolní Adršpach
 Adršpach
 Stárkov
 Stárkov
 smírčí kříž
 Bystrý
 Radvanice
 Žaltman
 Ostaš
 kostel Panny Marie
 Samaritánka
 štola Kateřina
 kříž nad Pěkovem
 mlýn Dřevíček
 Vlčinec
 zvonice
 zvonice
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 kašna
 radnice
 Velké Svatoňovice
 Homole
 Nádraží - divadlo
 haltýře
 stará radnice
 Meziměstí
 kaple sv. Michala
 Dřevěnka
 kostel sv. Prokopa
 kostel Všech svatých
 hrob Viktorky
 socha Aloise Jiráska
 Mieroszów
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Vízmburk
 kostel sv. Anny
 Keyzlarova vila
 Laudonova kaple
 Na Větrné horce
 Na Signálu
 pěchotní srub T-S 63
 Bolkov
 Starý Rokytník
 Starý Rokytník
 kostel sv. Kateřiny
 kaple sv. Anny
 železniční most
 sanatorium Grunwald
 zámeček Friedenstein
 Červená Hora
 Pánův kříž
 městské opevnění
 Měšťanský pivovar
 stará radnice
 mariánský sloup
 kostel Všech svatých
 Radosno
 Bludné skály
 Machovský kříž
 Turyň
 Rogowiec
Základní informace místa
ID místa: 15563
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 19.7.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama