Skupina vyhlídkových konstrukcí na vrchu Stráž u Rokytnice nad Jizerou zbudována v letech 2020-2021 podle plánů libereckého ateliéru Mjölk. Parametrům rozhledny odpovídá nejvyšší vyhlídka Horník na západním okraji hřebenu. Výhledy na hřebeny Krkonoš.
Hlavní obrázek místa
Vyhlídka Horník
© Gep 6/2021
Městem Rokytnice nad Jizerou prochází silnice II/294, která vychází z údolí Jizery od silnice I/14 a vede do Vítkovic v Krkonoších. Město má také nádraží, končí tu regionální trať 042 z Martinic v Krkonoších; nádraží je však umístěno ještě v údolí Jizery v Dolní Rokytnici, takže je poměrně vzdáleno od centra, z něhož vychází na Stráž žlutá značka, přecházející později na červenou (asi 2,5 km). Pro motoristy je nejvýhodnějším východištěm parkoviště u hotelu Stráž na jižním svahu kopce, odkud zbývá do lesoparku s vyhlídkami jen asi 700 m po červené značce. K hotelu však vede příjezdová silnička z Jablonce nad Jizerou.
15.11. 2021
popis

Čtyři vyhlídky jsou stylizovány do podob postav, které obsahuje znak města Rokytnice nad Jizerou, tj. medvěd, ovce, liška a horník. Tyto vyhlídky byly v roce 2014 navrženy libereckým ateliérem Mjölk. Názvy představují heraldické figury ze znaků původních čtyř vesnic. Liška označuje Františkov, Medvěd Dolní Rokytnici, Ovce Horní Rokytnici a Horník Rokytno. Vyhlídka Horník, která má výškové parametry rozhledny, se nachází na západním okraji vrcholových partií Stráže a je nejvyšší ze všech vyhlídek. Přístup je umožněn po vysoké lávce a pak po pomyslné rozkročené noze horníka až do výšky přes 7 m nad skalní blok, kterému místní přezdívají K5. Na její stavbu bylo potřeba zhruba 3,2 tun ocele a 5 m³ dřevěných fošen. Zábradlí je provedeno z ocelových profilů a vyplněno ocelovou sítí. Vrcholovou část rozhledny tvoří lavice naskládané nad sebe, aby umožnily pohodlný rozhled více návštěvníkům. Celková výška konstrukce je téměř 10 metrů, nejvyšší…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.11. 2021

historie

Rokytnice nad Jizerou vznikla kolem r. 1574 jako osada dřevařů, sklářů a horníků, kteří těžili ložiska stříbra, olova a mědi. Od r. 1961 je povýšena na město, které má asi 2600 obyvatel. Vzniklo sloučením dřívějších vesnic Horní a Dolní Rokytnice, Rokytno a Františkov. Nyní je střediskem letní a především zimní rekreace, protože je obklopena lyžařskými areály s vleky a lanovkami. Jižně od jejího centra leží hora Stráž, zvaná též Strážník (dříve něm. Wachtberg) se skalnatým hřebenem. Ve středověku představovala strategické místo, na kterém byla umístěna hláska, ze které se posílaly varovné signály před možným útokem nájezdníků ze severu. Novodobé snahy města Rokytnice nad Jizerou více zatraktivnit vrch Stráž turistům spadají do r. 2013, kdy město využilo nabídku Euroregionu Nisa účastnit se připravovaného přeshraničního projektu na obnovu a výstavbu vyhlídek a rozhleden. Prvotním plánem bylo na Stráži vystavět samostatnou rozhlednu. Její…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.11. 2021

Komentáře

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Rokytnice nad Jizerou-Dolní Rokytnice

Místa v okolí

 Nístějka
 Hornické muzeum
 Štěpánka
 kaple Piety
 kostel sv. Martina
 U borovice
 kostel sv. Víta
 Maják Járy Cimrmana
 Roprachtice
 Roztoky u Semil
 Mladkovský hrádek
 větrný mlýn
 Víchová
 Škodějov
 kostel sv. Václava
 Návarov
 Návarov
 vodní nádrž Labská
 Riedlova hrobka
 Jesenný
 kamenný most
 Riedlova vila
 radnice
 Sytový
 Dolní Štěpanice
 Žalý
 kaple sv. Trojice
 rozhledna Špička
 Loukov
 Světlý vrch
 kaple sv. Anny
 vodní nádrž Souš
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 evangelický kostel
 hraběcí pivovar
 Jilemnice
 Zvědavá ulička
 kostel sv. Vavřince
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Masarykova vyhlídka
 kostel sv. Josefa
 Myší skála
 vodní elektrárna
 železniční most
 Plátenický dům
 Rašeliniště Jizerky
 Smržovka
 Kundratice
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Finkův kámen
 Semily
 Horní Branná
 automobilka Kaipan
 Koštofrank
 Protržená přehrada
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Rašeliniště Jizery
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 vodopády Jedlové
 horská chata Smědava
 Jizera
 Podhůří
 Chojnik
 Kozákov
Základní informace místa
ID místa: 16021
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama