Skupina vyhlídkových konstrukcí na vrchu Stráž u Rokytnice nad Jizerou zbudována v letech 2020-2021 podle plánů libereckého ateliéru Mjölk. Parametrům rozhledny odpovídá nejvyšší vyhlídka Horník na západním okraji hřebenu. Výhledy na hřebeny Krkonoš.
Hlavní obrázek místa
Vyhlídka Horník
© Gep 6/2021
Městem Rokytnice nad Jizerou prochází silnice II/294, která vychází z údolí Jizery od silnice I/14 a vede do Vítkovic v Krkonoších. Město má také nádraží, končí tu regionální trať 042 z Martinic v Krkonoších; nádraží je však umístěno ještě v údolí Jizery v Dolní Rokytnici, takže je poměrně vzdáleno od centra, z něhož vychází na Stráž žlutá značka, přecházející později na červenou (asi 2,5 km). Pro motoristy je nejvýhodnějším východištěm parkoviště u hotelu Stráž na jižním svahu kopce, odkud zbývá do lesoparku s vyhlídkami jen asi 700 m po červené značce. K hotelu však vede příjezdová silnička z Jablonce nad Jizerou.
15.11. 2021
popis

Čtyři vyhlídky jsou stylizovány do podob postav, které obsahuje znak města Rokytnice nad Jizerou, tj. medvěd, ovce, liška a horník. Tyto vyhlídky byly v roce 2014 navrženy libereckým ateliérem Mjölk. Názvy představují heraldické figury ze znaků původních čtyř vesnic. Liška označuje Františkov, Medvěd Dolní Rokytnici, Ovce Horní Rokytnici a Horník Rokytno. Vyhlídka Horník, která má výškové parametry rozhledny, se nachází na západním okraji vrcholových partií Stráže a je nejvyšší ze všech vyhlídek. Přístup je umožněn po vysoké lávce a pak po pomyslné rozkročené noze horníka až do výšky přes 7 m nad skalní blok, kterému místní přezdívají K5. Na její stavbu bylo potřeba zhruba 3,2 tun ocele a 5 m³ dřevěných fošen. Zábradlí je provedeno z ocelových profilů a vyplněno ocelovou sítí. Vrcholovou část rozhledny tvoří lavice naskládané nad sebe, aby umožnily pohodlný rozhled více návštěvníkům. Celková výška konstrukce je téměř 10 metrů, nejvyšší…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.11. 2021

historie

Rokytnice nad Jizerou vznikla kolem r. 1574 jako osada dřevařů, sklářů a horníků, kteří těžili ložiska stříbra, olova a mědi. Od r. 1961 je povýšena na město, které má asi 2600 obyvatel. Vzniklo sloučením dřívějších vesnic Horní a Dolní Rokytnice, Rokytno a Františkov. Nyní je střediskem letní a především zimní rekreace, protože je obklopena lyžařskými areály s vleky a lanovkami. Jižně od jejího centra leží hora Stráž, zvaná též Strážník (dříve něm. Wachtberg) se skalnatým hřebenem. Ve středověku představovala strategické místo, na kterém byla umístěna hláska, ze které se posílaly varovné signály před možným útokem nájezdníků ze severu. Novodobé snahy města Rokytnice nad Jizerou více zatraktivnit vrch Stráž turistům spadají do r. 2013, kdy město využilo nabídku Euroregionu Nisa účastnit se připravovaného přeshraničního projektu na obnovu a výstavbu vyhlídek a rozhleden. Prvotním plánem bylo na Stráži vystavět samostatnou rozhlednu. Její…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.11. 2021

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Rokytnice nad Jizerou-Dolní Rokytnice

Místa v okolí

 Nístějka
 Hornické muzeum
 Štěpánka
 kaple Piety
 kostel sv. Martina
 U borovice
 kostel sv. Víta
 Maják Járy Cimrmana
 Roprachtice
 Roztoky u Semil
 Mladkovský hrádek
 větrný mlýn
 Víchová
 Škodějov
 kostel sv. Václava
 Návarov
 Návarov
 Riedlova hrobka
 Jesenný
 Riedlova vila
 kamenný most
 radnice
 Sytový
 Dolní Štěpanice
 Žalý
 kaple sv. Trojice
 rozhledna Špička
 Loukov
 Světlý vrch
 kaple sv. Anny
 vodní nádrž Souš
 Špičák
 evangelický kostel
 Jilemnice
 hraběcí pivovar
 kostel sv. Vavřince
 Zvědavá ulička
 městská spořitelna
 stará radnice
 kašna a sousoší
 Masarykova vyhlídka
 kostel sv. Josefa
 Myší skála
 vodní elektrárna
 železniční most
 Plátenický dům
 Smržovka
 Kundratice
 kostel sv. Mikuláše
 hrobka Harrachů
 Špitál
 Semily
 Horní Branná
 Koštofrank
 Protržená přehrada
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 vodopády Jedlové
 Jizera
 horská chata Smědava
 Podhůří
 Chojnik
 Kozákov
Základní informace místa
ID místa: 16021
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

reklama