Skupina vyhlídkových konstrukcí na vrchu Stráž u Rokytnice nad Jizerou zbudována v letech 2020-2021 podle plánů libereckého ateliéru Mjölk. Parametrům rozhledny odpovídá nejvyšší vyhlídka Horník na západním okraji hřebenu. Výhledy na hřebeny Krkonoš.
Hlavní obrázek místa
Vyhlídka Horník
© Gep 6/2021
Městem Rokytnice nad Jizerou prochází silnice II/294, která vychází z údolí Jizery od silnice I/14 a vede do Vítkovic v Krkonoších. Město má také nádraží, končí tu regionální trať 042 z Martinic v Krkonoších; nádraží je však umístěno ještě v údolí Jizery v Dolní Rokytnici, takže je poměrně vzdáleno od centra, z něhož vychází na Stráž žlutá značka, přecházející později na červenou (asi 2,5 km). Pro motoristy je nejvýhodnějším východištěm parkoviště u hotelu Stráž na jižním svahu kopce, odkud zbývá do lesoparku s vyhlídkami jen asi 700 m po červené značce. K hotelu však vede příjezdová silnička z Jablonce nad Jizerou.
15.11. 2021
popis

Čtyři vyhlídky jsou stylizovány do podob postav, které obsahuje znak města Rokytnice nad Jizerou, tj. medvěd, ovce, liška a horník. Tyto vyhlídky byly v roce 2014 navrženy libereckým ateliérem Mjölk. Názvy představují heraldické figury ze znaků původních čtyř vesnic. Liška označuje Františkov, Medvěd Dolní Rokytnici, Ovce Horní Rokytnici a Horník Rokytno. Vyhlídka Horník, která má výškové parametry rozhledny, se nachází na západním okraji vrcholových partií Stráže a je nejvyšší ze všech vyhlídek. Přístup je umožněn po vysoké lávce a pak po pomyslné rozkročené noze horníka až do výšky přes 7 m nad skalní blok, kterému místní přezdívají K5. Na její stavbu bylo potřeba zhruba 3,2 tun ocele a 5 m³ dřevěných fošen. Zábradlí je provedeno z ocelových profilů a vyplněno ocelovou sítí. Vrcholovou část rozhledny tvoří lavice naskládané nad sebe, aby umožnily pohodlný rozhled více návštěvníkům. Celková výška konstrukce je téměř 10 metrů, nejvyšší…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.11. 2021

historie

Rokytnice nad Jizerou vznikla kolem r. 1574 jako osada dřevařů, sklářů a horníků, kteří těžili ložiska stříbra, olova a mědi. Od r. 1961 je povýšena na město, které má asi 2600 obyvatel. Vzniklo sloučením dřívějších vesnic Horní a Dolní Rokytnice, Rokytno a Františkov. Nyní je střediskem letní a především zimní rekreace, protože je obklopena lyžařskými areály s vleky a lanovkami. Jižně od jejího centra leží hora Stráž, zvaná též Strážník (dříve něm. Wachtberg) se skalnatým hřebenem. Ve středověku představovala strategické místo, na kterém byla umístěna hláska, ze které se posílaly varovné signály před možným útokem nájezdníků ze severu. Novodobé snahy města Rokytnice nad Jizerou více zatraktivnit vrch Stráž turistům spadají do r. 2013, kdy město využilo nabídku Euroregionu Nisa účastnit se připravovaného přeshraničního projektu na obnovu a výstavbu vyhlídek a rozhleden. Prvotním plánem bylo na Stráži vystavět samostatnou rozhlednu. Její…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.11. 2021

Liberecký kraj,  Semily  (SM), Rokytnice nad Jizerou-Dolní Rokytnice

Místa v okolí

 Nístějka
 Hornické muzeum
 Štěpánka
 kaple Piety
 kostel sv. Martina
 U borovice
 kostel sv. Víta
 Maják Járy Cimrmana
 Roztoky u Semil
 Roprachtice
 Mladkovský hrádek
 větrný mlýn
 Víchová
 Škodějov
 kostel sv. Václava
 Návarov
 Návarov
 Riedlova hrobka
 Jesenný
 Riedlova vila
 kamenný most
 radnice
 Sytový
 Dolní Štěpanice
 Žalý
 kaple sv. Trojice
 rozhledna Špička
 Loukov
 Světlý vrch
 kaple sv. Anny
 Tanvaldský Špičák
 vodní nádrž Souš
 Fanterova skála
 evangelický kostel
 Jilemnice
 hraběcí pivovar
 Zvědavá ulička
 kostel sv. Vavřince
 městská spořitelna
 kašna a sousoší
 stará radnice
 Masarykova vyhlídka
 kostel sv. Josefa
 Myší skála
 vodní elektrárna
 železniční most
 Plátenický dům
 Rašeliniště Jizerky
 Smržovka
 Kundratice
 kostel sv. Mikuláše
 Špitál
 hrobka Harrachů
 Semily
 Finkův kámen
 Horní Branná
 Protržená přehrada
 automobilka Kaipan
 Koštofrank
 kostel sv. Vavřince
 Tři domky
 Vrchlabí
 Vrchlabí
 Železný Brod - VPZ
 spořitelna
 vodopády Jedlové
 Jizera
 horská chata Smědava
 Podhůří
 Chojnik
 Kozákov
Základní informace místa
ID místa: 16021
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama