Rozhledna (54 m, 413 m n. m.) byla postavena v r. 2002 jako víceúčelový telekomunikační stožár společnosti T-Mobile s vyhlídkovou plošinou. Pro veřejnost byla rozhledna otevřena 25.6.2004. Z vyhlídkového ochozu ve výšce 33 m se nabízí krásný kruhový výhled na Orlické Hory, Kralický Sněžník atp.
Hlavní obrázek místa
© M. Novotný, SDH Vojenice 2013
Jedná se o telekomunikační věž s vyhlídkou, u které se nabízí místo k odpočinku pro turisty i cyklisty dobře dostupné autem i na kolech, a také menší občerstvení. Na vyhlídkový ochoz věže vede 165 schodů. Výhled odsud máte na Orlické a Železné hory, Kralický Sněžník, Krkonoše, Stolovou horu v Polsku, nádrž Rozkoš, Kunětickou horu, Královéhradecko nebo elektrárnu Opatovice. Prochází tudy zelená (Houdkovice – Přepychy) a končí zde žlutá turistická značka (vede z Vojenic a Přepych). Pro sběratele turistických známek je možnost pořízení známky č. 1461.
Barbora Hanušová, 15.7. 2013
historie

Nejvyšší rozhledna (54 m) podhůří Orlických hor byla postavena v roce 2002 na vrchu Osičina, ležícím mezi obcemi Vojenice a Záhornice, jižně od Opočna. V podstatě se jedná o telekomunikační stožár pro mobilní signál společnosti T-Mobile, postavený na plochém vrcholu kopce v nadmořské výšce 413 m n. m. Výška vyhlídkového ochozu je ve výšce 33 m a vede k němu 165 schodů. Rozhledna byla slavnostně otevřena pro veřejnost obecním úřadem Voděrady a Sdružením obcí Dřízná dne 25.6.2004. Za jasného počasí se nabízí výhledy zejména na Krkonoše, Adršpašsko, polské Stolové hory Bor a Hejšovinu, Orlické hory, Králický Sněžník, k jihozápadu rovinaté Polabí s Kunětickou horou a Železné hory.

Barbora Hanušová, 15.7. 2013

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Vojenice

Místa v okolí

 Přepychy
 Bolehošťská Lhota
 Uhřínovice
 Opočno
 měšťanská škola
 pivovar
 úřední dům
 Očelice
 Opočno – MPZ
 kostel Panny Marie
 letohrádek
 palmový skleník
 mariánský sloup
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 Lično
 Chábory
 Hoděčín
 Vranov
 Černíkovice
 Skalka
 Černíkovice
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 Vlastivědné muzeum
 pivovar
 Obchodní mlýn
 Solnice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Ducha
 vodárenská věž
 kostel sv. Kateřiny
 Kvasiny
 kostel sv. Mikuláše
 Libníkovice
 kostel Božího Těla
 kostel sv. Víta
 zámecký zvěřinec
 Podorlický skanzen
 Častolovice
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 kostel sv. Zikmunda
 židovský hřbitov
 Kostelec nad Orlicí
 Černčice
 kostel sv. Havla
 Rychnov nad Kněžnou
 kašna
 radnice
 synagoga
 socha sv. Marka
 Kostelec nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Výrov
 městské opevnění
 pivovar
 Borohrádek
 Nový hrad
 Hluky
 Hříště
 Dobřany
 Kalthaus
 Veselice
 Hlodný
 kostel sv. Mikuláše
 socha sv. Prokopa
 Doudleby nad Orlicí
 židovský hřbitov
 Vamberk
 kamenný most
 kostel sv. Prokopa
 Nový Dvůr
 Muzeum krajky
 Frymburk
 Vrbice
 Peklo
 kostel Všech svatých
 Chvojenec
 pevnost Josefov
 kostel sv. Jakuba
 Jaroměř
 kostel sv. Mikuláše
Kontaktní informace
rozhledna Osičina
Tel: (+420) 739 904 752
http://www.osicina.cz/
rozhledna.osicina@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 11301
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.8.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama