Současná, již třetí vyhlídková věž v pořadí na rašeliništi Na Čihadle byla postavena r. 2012. Výstavbu provedli členové Jizersko-ještědského horského spolku z dílů, které zhotovili učni ze Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci. Jako materiál byl pro vyšší trvanlivost použit dub.
Hlavní obrázek místa
Na Čihadle
© Vlastimil Vozka 03/2014
Rašeliniště Na Čihadle s vyhlídkovou věží je dostupně nejsnadněji od horské chaty Smědava, kde je možnost parkování. Přístup vede po tzv. Štolpišské lesní silnici po červené značce, kterou na rozcestí Na Kneipě vystřídá modrá a na rozcestí Čihadla krátce ještě žlutá. Vyhlídková věž se nachází při jižní straně silnice.
Jiří Špaček, 18.9. 2009
popis

Přírodní rezervace Na Čihadle je chráněné území reprezentující poměrně mladé rozvodnicové vrchoviště, nacházející se ve střední části Jizerských hor o rozloze 4,35 ha v nadmořské výšce 965–977 m n. m. Pojmenována byla podle ptačího čihadla, které se v oblasti v minulosti nacházelo. Vyhlášena byla v roce 1960 a nyní je součástí CHKO Jizerské hory, která byla vyhlášena v r. 1967. Vrchoviště je bezlesé o maximální mocností 350 cm s velkým počtem rašelinných jezírek (tzv. „blänků“) a tůní. Fauna i flora rezervace jsou typické pro vrchoviště Jizerských hor. Jsou zde zastoupeny všechny významnější typy vrchovištních společenstev. Nejvýznamnější zástupci flory jsou blatnice bahenní, dále ostřice bažinná a kyhanka sivolistá. Fauna je významná díky několika druhům bezobratlých a ptactvu, mezi nímž vyniká především výskyt tetřívka obecného a hýla rudého. Oblast byla již dávno před vyhlášením rezervace chráněna, bohužel…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 20.8. 2012

historie

Vrcholové rašeliniště „Na Čihadle“ je známou přírodní rezervací Jizerských hor nacházející se v sedle mezi Smědavskou horou a Černou horou. Na ploše 4 ha zde byla vyhlášena r. 1987. Jméno místa, které se nachází na rozvodí Severního a Baltského moře, pochází od tradiční obživy obyvatelů Jizerských hor - čižby neboli ptáčnictví. První vyhlídková dřevěná věž byla Na Čihadle postavena dobrovolnými strážci v listopadu 1976 a svému účelu sloužila do 90. let minulého století, kdy byla pro svůj špatný stav stržena. Novou vyhlídkovou věž o výšce cca 4 metry se 16 schody zde r. 1999 zbudovala Společnost pro Jizerské hory a Správa CHKO Jizerské hory. Slavnostně byla zpřístupněna 9. června 2000. Drsné klima však zapříčinilo rychlejší konec i této věže. Vyhlídka byla navíc v posledních letech svého provozu značně omezena díky okolním stromům. Osud věže se naplnil v srpnu 2011, kdy musela být zbořena. Zároveň byl připraven projekt na její obnovu na…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 20.8. 2012

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Hejnice

Místa v okolí

 Štolpišská silnice
 Jizera
 Velký Štolpich
 Holubník
 Kristiánov
 vodopády Jedlové
 Ořešník
 Paličník
 Protržená přehrada
 Nová Louka
 Smrk
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Královka
 Obří sud
 Slovanka
 Melzerův pomník
 vodní nádrž Souš
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Hašlerova chata
 Bramberk
 Světlý vrch
 Rašeliniště Jizery
 kostel sv. Jakuba
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 Klingerovo mauzoleum
 Finkův kámen
 městské lázně
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 železniční most
 kostel sv. Kateřiny
 Loupežnická jeskyně
 rozhledna Špička
 evangelický kostel
 automobilka Kaipan
 Smržovka
 Jezdec
 větrný mlýn
 Klingerova vila
 Skalní hrad
 Nisanka
 Gieraltówek
 radnice
 pramen Nisy
 vodní nádrž Mšeno
 Liberecká výšina
 galerie Belveder
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 vodní nádrž Fojtka
 nová radnice
 hlavní pošta
 městské divadlo
 kostel sv. Mikuláše
 Neysseburg
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 sokolovna
 kostel sv. Víta
 Maják Járy Cimrmana
 Černá Studnice
 pomník Hanse Kudlicha
 Severočeské muzeum
 kostel sv. Heleny
 vodní nádrž Harcov
 Štěpánka
 kostel sv. Jakuba
 Petřín
 Frýdlant
 zámecký okrsek
 kostel sv. Václava
 Vratislavická kyselka
 dům U Dvou sfing
 synagoga
 Liberec
 nová radnice
 Appeltův dům
 Valdštejnské domky
 Frýdlantský betlém
 kaple Piety
 kostel sv. Kříže
 mariánský sloup
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Šolcův dům
 kostel sv. Anny
 Frýdlantský vrch
 Císařský kámen
 kostel sv. Martina
 pomník Hanse Kudlicha
 kamenný most
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 kostel Všech svatých
 Rašovka
Základní informace místa
ID místa: 8301
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama