Současná, již třetí vyhlídková věž v pořadí na rašeliništi Na Čihadle byla postavena r. 2012. Výstavbu provedli členové Jizersko-ještědského horského spolku z dílů, které zhotovili učni ze Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci. Jako materiál byl pro vyšší trvanlivost použit dub.
Hlavní obrázek místa
Na Čihadle
© Vlastimil Vozka 03/2014
Rašeliniště Na Čihadle s vyhlídkovou věží je dostupně nejsnadněji od horské chaty Smědava, kde je možnost parkování. Přístup vede po tzv. Štolpišské lesní silnici po červené značce, kterou na rozcestí Na Kneipě vystřídá modrá a na rozcestí Čihadla krátce ještě žlutá. Vyhlídková věž se nachází při jižní straně silnice.
Jiří Špaček, 18.9. 2009
popis

Přírodní rezervace Na Čihadle je chráněné území reprezentující poměrně mladé rozvodnicové vrchoviště, nacházející se ve střední části Jizerských hor o rozloze 4,35 ha v nadmořské výšce 965–977 m n. m. Pojmenována byla podle ptačího čihadla, které se v oblasti v minulosti nacházelo. Vyhlášena byla v roce 1960 a nyní je součástí CHKO Jizerské hory, která byla vyhlášena v r. 1967. Vrchoviště je bezlesé o maximální mocností 350 cm s velkým počtem rašelinných jezírek (tzv. „blänků“) a tůní. Fauna i flora rezervace jsou typické pro vrchoviště Jizerských hor. Jsou zde zastoupeny všechny významnější typy vrchovištních společenstev. Nejvýznamnější zástupci flory jsou blatnice bahenní, dále ostřice bažinná a kyhanka sivolistá. Fauna je významná díky několika druhům bezobratlých a ptactvu, mezi nímž vyniká především výskyt tetřívka obecného a hýla rudého. Oblast byla již dávno před vyhlášením rezervace chráněna, bohužel…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 20.8. 2012

historie

Vrcholové rašeliniště „Na Čihadle“ je známou přírodní rezervací Jizerských hor nacházející se v sedle mezi Smědavskou horou a Černou horou. Na ploše 4 ha zde byla vyhlášena r. 1987. Jméno místa, které se nachází na rozvodí Severního a Baltského moře, pochází od tradiční obživy obyvatelů Jizerských hor - čižby neboli ptáčnictví. První vyhlídková dřevěná věž byla Na Čihadle postavena dobrovolnými strážci v listopadu 1976 a svému účelu sloužila do 90. let minulého století, kdy byla pro svůj špatný stav stržena. Novou vyhlídkovou věž o výšce cca 4 metry se 16 schody zde r. 1999 zbudovala Společnost pro Jizerské hory a Správa CHKO Jizerské hory. Slavnostně byla zpřístupněna 9. června 2000. Drsné klima však zapříčinilo rychlejší konec i této věže. Vyhlídka byla navíc v posledních letech svého provozu značně omezena díky okolním stromům. Osud věže se naplnil v srpnu 2011, kdy musela být zbořena. Zároveň byl připraven projekt na její obnovu na…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 20.8. 2012

Komentáře

Liberecký kraj,  Liberec  (LI), Hejnice

Místa v okolí

 Štolpišská silnice
 Jizera
 Velký Štolpich
 Holubník
 Kristiánov
 vodopády Jedlové
 Ořešník
 Paličník
 Protržená přehrada
 Nová Louka
 Smrk
 Lázně Libverda
 Lázně Libverda
 Královka
 Obří sud
 Slovanka
 Melzerův pomník
 vodní nádrž Souš
 kaple Panny Marie
 Trniště
 Hašlerova chata
 Bramberk
 Světlý vrch
 Rašeliniště Jizery
 kostel sv. Jakuba
 Tanvaldský Špičák
 Fanterova skála
 Klingerovo mauzoleum
 Finkův kámen
 městské lázně
 Riedlova vila
 Riedlova hrobka
 železniční most
 kostel sv. Kateřiny
 Loupežnická jeskyně
 evangelický kostel
 rozhledna Špička
 automobilka Kaipan
 Smržovka
 Jezdec
 větrný mlýn
 Klingerova vila
 Skalní hrad
 Nisanka
 Gieraltówek
 radnice
 pramen Nisy
 vodní nádrž Mšeno
 Liberecká výšina
 galerie Belveder
 ZOO Liberec
 Lidové sady
 vodní nádrž Fojtka
 nová radnice
 hlavní pošta
 městské divadlo
 kostel sv. Mikuláše
 Neysseburg
 stará radnice
 kostel sv. Anny
 fara
 sokolovna
 kostel sv. Víta
 Maják Járy Cimrmana
 Černá Studnice
 pomník Hanse Kudlicha
 Severočeské muzeum
 kostel sv. Heleny
 vodní nádrž Harcov
 Štěpánka
 kostel sv. Jakuba
 Petřín
 Frýdlant
 zámecký okrsek
 kostel sv. Václava
 Vratislavická kyselka
 synagoga
 dům U Dvou sfing
 Liberec
 nová radnice
 Valdštejnské domky
 Appeltův dům
 kostel sv. Kříže
 Frýdlantský betlém
 kaple Piety
 mariánský sloup
 solnice
 nová radnice
 sousoší Piety
 Šolcův dům
 kostel sv. Anny
 Frýdlantský vrch
 Císařský kámen
 kostel sv. Martina
 pomník Hanse Kudlicha
 kamenný most
 dům č. p. 48
 Sommerův kříž
 kostel Všech svatých
 Rašovka
Základní informace místa
ID místa: 8301
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama