Hradiště z prehistorické doby, osídlené i v 11.–12.století, kde ve 14.–15.století stála středověká tvrz, jejíž jméno neznáme a písemné prameny zcela chybí. Dochovaly se zbytky obvodové hradby a část základových zdí budovy.
Hlavní obrázek místa
tvrziště
pohled skrz val do prostoru tvrziště, kde nyní stojí chata
© Iva Spurná 04/2004
Nad místem, kde stával mlýn lze nalézt nepatrné zbytky valů gotické středověké tvrze. O ní však nejsou žádné písemné zmínky.
20.1. 2004
turistické

Tvrz postavená na opukovém ostrohu nad Tichou Orlicí v areálu starověkého útočištného hradiště. Nalezeny byly doklady prvního opevnění z období lužické kultury, druhá fáze je kladena do období kultury slezkoplatěnické. Celá doba trvání hradiště je odhadována na 50–60 let a šlo spíše o shromaždiště.

8.5. 2004

historie

Hradiště a tvrz

Na mohutném ostrohu, který spadá nad levým břehem Tiché Orlice severně od obce Zářecká Lhota a na západě k potoku, přitékajícím od zmiňované obce se nachází rozsáhlé hradiště o velikosti 8,5 ha pocházející pravděpodobně z období kolem 1000 př. Kr. – doba lužické kultury. Tento prostor byl rovněž osídlen v době mladohradištní v 11.–12. století. Z hradiště se dochovala část valu s příkopem chránícím jediný možný přístup od východu. Ve středověku v nejzápadnější nejlépe chráněné části aréalu vznikla tvrz. Tvrz byla od okolí oddělena příkopem a nad ním vybudováným valem. Podle provedeného archeologického výzkumu v roce 1964, kdy bylo odkryto jížní nároží budovy, dodnes stále dobře patrné, a nalezené keramiky na tvrzišti, je osídelní doloženo ve 14.–15. století. Přímé písemné zprávy o tvrzi chybí. Původní název tvrze tedy neznáme. Místo tvrziště je dodnes nazýváno Hradníky, na upatí ostrohu, kde ležel mlýn je nazývnáno Pelín…  číst dále

Jan Švejkar 2009, zdroj: Musil.F. Hrady, tvrze a zámky okresu Ústí nad Orlicí, 1995, 4.1. 2009

Půdorys místa


© S. Vencl
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO),

Místa v okolí

 Mostek
 Choceň
 Sudličkova Lhota
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Zítkov
 Koldín
 Chlumek
 Hlavačov
 Vračovice
 Zaháj
 Dřel
 Hájek
 České Heřmanice
 Hrádek
 České Heřmanice
 Přestavlky
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Stará radnice
 Husův sbor
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 Dobříkov
 hřbitov
 Zámrsk
 Těšnov
 kostel sv. Martina
 Velešov
 Potštejn
 České Libchavy
 Andrlův chlum
 smírčí kříž
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 Horní Libchavy
 Vrbice
 Dolní Libchavy
 Hernychova vila
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Anny
 Vraclav
 Doudleby nad Orlicí
 Litice nad Orlicí
 socha sv. Anny
 zvonička
 socha sv. Prokopa
 hasičská zbrojnice
 Litice nad Orlicí
 kaple Panny Marie
 Radhošť
 Horní Jelení
 židovský hřbitov
 fara
 kamenný most
 Hříště
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Muzeum krajky
 Sedlíšťka
 Domoradice
 Žampach
 kostel sv. Jiří
 židovský hřbitov
 Žampach
 Kostelec nad Orlicí
 katovna
 Dlouhá Třebová
 Popovec
 Kostelec nad Orlicí
 Hrádek u Lanšperka
 Smetanův dům
 Zámecký pivovar
 Růžový palouček
 Regionální muzeum
 Litomyšl
 Červená věž
 dům U Rytířů
 Lanšperk
 Peklo
 stará radnice
 Lidový dům
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Štěnec
 pivovar
 Borohrádek
 kaple sv. Václava
 Pěšice
 Helvíkovice
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 kaple Panny Marie
 kaple sv. Antonína
 kaple sv. Rozálie
 Kozlovský kopec
 Bílý Kůň
 silniční most
 zvonice s márnicí
Základní informace místa
ID místa: 1958
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.5.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama