Ocelodřevěnou rozhlednu o pěti patrech vybudoval městys Žernov v období květen-listopad 2014. Od konce listopadu 2014 je 24 m vysoká rozhledna na západním okraji zástavby volně přístupná veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Žernovská rozhledna
© J. Hrodek 02/2015
Městys Žernov leží na silnici III. třídy spojující města Česká Skalice a Červený Kostelec. Již při první písemné zmínce r. 1417 je uváděn jako trhové městečko, které tvořilo zázemí pro nedaleký hrad Rýzmburk. Po třicetileté válce Žernov poklesl na ves a status městyse mu byl vrácen až r. 2015. Do r. 1960 byla jeho součástí také osada Ratibořice na protějším břehu Úpy, která byla tehdy přičleněna k České Skalici. V současné době má městys asi 300 obyvatel. Rozhledna se nachází na západním okraji zástavby u fotbalového hřiště. Kolem ní prochází modrá turistická značka ze Žernova ke zřícenině hradu Rýzmburka, jejíž trasu sleduje také naučná stezka Jakuba Míly.
6.4. 2021
popis

Ocelodřevěná rozhledna v Žernově je čtyřboká pětipatrová stavba o celkové výšce 24 metrů. Nejvyšší vyhlídková plošina je ve výši 18,4 m a vede na ni 92 schodů. Je volně přístupná a umožňuje výhled na Babiččino údolí, vodní nádrž Rozkoš, Dobrošov, Českoskalicko, Hradecko, Jaroměřsko, Polabí, Krkonoše, Orlické a Jestřebí hory, Zvičinu i Stolové hory v Polsku.

6.4. 2021

historie

Záměr vybudovat rozhlednu v areálu žernovské sokolovny a fotbalového hřiště vznikl už r. 2007. Po dvou neúspěšných žádostech o dotaci z programů Evropské unie uspěla až třetí, vyplývající z přeshraniční spolupráce v rámci Kladského pomezí. Náklady na výstavbu věže dosáhly cca 2,6 mil. Kč, obec se podílela částkou 250 tis. Kč. Žernovská rozhledna byla postavena firmou Tesmen spol. s r.o. z Olešnice u Červeného Kostelce podle projektu Ing. Antonína Olšiny z Vysokého Mýta, úspěšného projektanta řady rozhleden, zejména ve východních Čechách. Stavba proběhla v období květen až listopad 2014, a to s použitím více než 8 tun oceli a 30 m³ dřeva. Slavnostně byla otevřena v neděli 30. listopadu 2014.

7.4. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Žernov

Místa v okolí

 Rýzmburk
 Staré bělidlo
 Babiččino údolí
 Ratibořice
 Červená Hora
 Koldovka
 Turyň
 Studnice
 vojenský hřbitov
 Dubno
 Barunčina škola
 Malá Skalice
 socha Barunky
 malá fara
 Steidlerova kovárna
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Chvalkovice
 Keyzlarova vila
 kostel sv. Jiljí
 hrob Viktorky
 Vízmburk
 Sviništany
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 Homolka
 vojenský hřbitov
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 Náchod
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 zvonice
 nová radnice
 Nový Dvůr
 podkova
 Na Signálu
 Zvole
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Veselice
 Dřevěnka
 Velké Svatoňovice
 Dobrošov
 Černčice
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 kostel Všech svatých
 Bartoňova útulna
 Dobrošov
 městský hřbitov
 štola Kateřina
 Homole
 městské opevnění
 kostel sv. Jakuba
 Sendraž
 Kuks
 kovárna
 Hořenice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Mikuláše
 Výrov
 Jaroměř
 Na Vartě
 Bystrý
 Wenkeův dům
 pevnost Josefov
 mlýn Dřevíček
 Žaltman
 Stárkov
 Stárkov
 Starý Rokytník
 Na Větrné horce
 Radvanice
 Žireč
 kostel sv. Anny
 zvonice
 Betlém u Kuksu
 Vlčinec
 kostel sv. Zikmunda
 Frymburk
 kostel sv. Prokopa
 smírčí kříž
 haltýře
 Šibeník
 židovský hřbitov
 pivovar
 kostel sv. Ducha
 Vlastivědné muzeum
 kostel sv. Václava
 Velichovky
 kaple sv. Anny
 evangelický kostel
 Šibeník
 Krakonošova kašna
 radnice
 stará radnice
 Trutnov
 kašna
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 Samaritánka
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 klášter benediktinů
 Ostaš
 kostel sv. Anny
 Holohlavy
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
Základní informace místa
ID místa: 15631
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama