Ocelodřevěnou rozhlednu o pěti patrech vybudoval městys Žernov v období květen-listopad 2014. Od konce listopadu 2014 je 24 m vysoká rozhledna na západním okraji zástavby volně přístupná veřejnosti.
Hlavní obrázek místa
Žernovská rozhledna
© J. Hrodek 02/2015
Městys Žernov leží na silnici III. třídy spojující města Česká Skalice a Červený Kostelec. Již při první písemné zmínce r. 1417 je uváděn jako trhové městečko, které tvořilo zázemí pro nedaleký hrad Rýzmburk. Po třicetileté válce Žernov poklesl na ves a status městyse mu byl vrácen až r. 2015. Do r. 1960 byla jeho součástí také osada Ratibořice na protějším břehu Úpy, která byla tehdy přičleněna k České Skalici. V současné době má městys asi 300 obyvatel. Rozhledna se nachází na západním okraji zástavby u fotbalového hřiště. Kolem ní prochází modrá turistická značka ze Žernova ke zřícenině hradu Rýzmburka, jejíž trasu sleduje také naučná stezka Jakuba Míly.
6.4. 2021
popis

Ocelodřevěná rozhledna v Žernově je čtyřboká pětipatrová stavba o celkové výšce 24 metrů. Nejvyšší vyhlídková plošina je ve výši 18,4 m a vede na ni 92 schodů. Je volně přístupná a umožňuje výhled na Babiččino údolí, vodní nádrž Rozkoš, Dobrošov, Českoskalicko, Hradecko, Jaroměřsko, Polabí, Krkonoše, Orlické a Jestřebí hory, Zvičinu i Stolové hory v Polsku.

6.4. 2021

historie

Záměr vybudovat rozhlednu v areálu žernovské sokolovny a fotbalového hřiště vznikl už r. 2007. Po dvou neúspěšných žádostech o dotaci z programů Evropské unie uspěla až třetí, vyplývající z přeshraniční spolupráce v rámci Kladského pomezí. Náklady na výstavbu věže dosáhly cca 2,6 mil. Kč, obec se podílela částkou 250 tis. Kč. Žernovská rozhledna byla postavena firmou Tesmen spol. s r.o. z Olešnice u Červeného Kostelce podle projektu Ing. Antonína Olšiny z Vysokého Mýta, úspěšného projektanta řady rozhleden, zejména ve východních Čechách. Stavba proběhla v období květen až listopad 2014, a to s použitím více než 8 tun oceli a 30 m³ dřeva. Slavnostně byla otevřena v neděli 30. listopadu 2014.

7.4. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Žernov

Místa v okolí

 Staré bělidlo
 Rýzmburk
 Babiččino údolí
 Ratibořice
 Koldovka
 Červená Hora
 Studnice
 vojenský hřbitov
 Dubno
 Barunčina škola
 socha Barunky
 malá fara
 Malá Skalice
 Steidlerova kovárna
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 Keyzlarova vila
 Chvalkovice
 kostel sv. Jiljí
 hrob Viktorky
 Vízmburk
 Sviništany
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 Homolka
 vojenský hřbitov
 synagoga
 Velká Bukovina
 židovský hřbitov
 městské opevnění
 Náchod
 kašna
 mariánský sloup
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 zvonice
 nová radnice
 Nový Dvůr
 podkova
 Zvole
 kaple sv. Michala
 stará radnice
 Veselice
 Dřevěnka
 Velké Svatoňovice
 Dobrošov
 Černčice
 Hronov
 mariánské sousoší
 Jiráskovo divadlo
 kostel Všech svatých
 Bartoňova útulna
 městský hřbitov
 Dobrošov
 štola Kateřina
 Homole
 městské opevnění
 kostel sv. Jakuba
 Sendraž
 kovárna
 Kuks
 kostel sv. Mikuláše
 Hořenice
 kostel sv. Mikuláše
 Výrov
 Jaroměř
 Wenkeův dům
 Bystrý
 pevnost Josefov
 mlýn Dřevíček
 Žaltman
 Stárkov
 Starý Rokytník
 Stárkov
 Radvanice
 kostel sv. Anny
 Žireč
 zvonice
 kostel sv. Zikmunda
 Betlém u Kuksu
 Vlčinec
 Frymburk
 kostel sv. Prokopa
 smírčí kříž
 haltýře
 židovský hřbitov
 pivovar
 kostel sv. Ducha
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 kaple sv. Anny
 Velichovky
 evangelický kostel
 Šibeník
 Krakonošova kašna
 Trutnov
 kašna
 radnice
 stará radnice
 Podklášterní mlýn
 stará škola
 Samaritánka
 Selendrův sloup
 socha sv. Prokopa
 Ostaš
 kostel sv. Anny
 Holohlavy
 kostel Zjevení Páně
 Smiřice
Základní informace místa
ID místa: 15631
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.4.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama