Věrná kopie dřevěné rozhledny na jizerskohorském Smrku, zaniklé r. 1946, byla postavena na jižním svahu Moravského kopce u Holčovic místní řemeslnickou partou na podzim r. 2013. Je vysoká přes 20 m a vyhlídková plošina ve výši 17,5 m je volně přístupná po 79 schodech.
Hlavní obrázek místa
rozhledna Na Skalce
© Martin Odziomek 04/2020
Obec Holčovice, která má přes 700 obyvatel, leží na silnici II/453 z Města Albrechtice do Zlatých Hor. K rozhledně Na Skalce z ní vede modrá turistická značka (3,5 km) přes osadu Horní Holčovice, kam lze dojet i motorovým vozidlem k malému parkovišti. Posledních asi 300 m nutno dojít pěšky.
Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 28.6. 2008
historie

Věrná kopie zaniklé dřevěné rozhledny, která do r. 1946 stála na Smrku v Jizerských horách, byla vybudována na podzim 2013 u osady Horní Holčovice. Stavba dřevěné vyhlídkové věže „Na Skalce“ dostala název podle skalního podloží, které se nachází pod ní. Nachází se na jižním nezalesněném svahu Moravského kopce (782 m n. m.). Její stavbu plánovala obec Holčovice delší dobu. Posun od úvah k realizaci nastal v r. 2011, kdy obec dohodla s panem Jiřím Čížkem pronájem vhodného místa pro stavbu věže. Ten později na svůj náklad dokonce vybudoval základy budoucí rozhledny. Při přípravě projektové dokumentace využila obec zkušeností Ing. arch. Dany Chrzové a Ing. Jany Bažantové, které stály již za starším projektem repliky téže jizerské rozhledny umístěné v areálu pražské zoologické zahrady r. 2009. Tato stavba však již r. 2018 musela být snesena po napadení hnilobou. V r. 2012 holčovičtí podali prostřednictvím MAS Rozvoj Krnovska žádost o dotaci na…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 28.6. 2008

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Holčovice

Místa v okolí

 Dolní Holčovice
 kosárna
 Mnichov
 Vrbno pod Pradědem
 Eldorado
 evangelická zvonice
 Freudenštejn
 kašna
 Tlustá Berta
 Heřmanovice
 Hynčice
 Fürstenwalde
 Město Albrechtice
 kaple sv. Antonína
 Drakov
 Burkvíz
 Brunerova vila
 vysoká pec Drakov
 Město Albrechtice
 Quinburk
 Široká Niva
 Široká Niva
 Rabenštejn
 Pustý zámek
 kaple sv. Anny
 Koberštejn
 Edelštejn
 Hošťálkovy
 Hraniční vrch
 kostel sv. Barbory
 Lurdská jeskyně
 Linhartovy
 Biskupská hora
 Maxmiliánův pramen
 hudební pavilon
 Leuchtenštejn
 vodopád
 kaple sv. Rocha
 Zlatorudné mlýny
 Jindřichov
 Hubertov
 kaple sv. Huberta
 Zátor
 radnice
 Kobylí
 kaple sv. Hedviky
 kostel sv. Kříže
 Ježník
 Strážnice
 Kalich hořkosti
 chata Rejvíz
 kaple sv. Josefa
 Brantice
 vodopády Bílé Opavy
 Malá Morávka
 Dívčí Hrad
 Široký Brod
 Široký Brod
Základní informace místa
ID místa: 6413
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.7.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama