Jan Hildebrant Licek z Rýzmburka začátkem 17.stol. vybudoval renesanční zámek. V průběhu 18. a 19. století byl zámek upravéván. V r. 1924 jej získal J. Zámečník a zámek opravil. Po r. 1990 je v soukromém vlastnictví a je nově opraven.
Hlavní obrázek místa
Pohled na arkády zámku
© Martin Kabeláč, 07/2005
Obec Koldín se zámkem leží 4 km severovýchodně od Chocně. Dostupná je buď autobusem z Chocně, odkud je do Koldína pěkná pěší procházka a nebo 5 km pěšky z železniční stanice Újezd u Chocně, která leží na trati Choceň - Týniště nad Orlicí. 6 km severně můžeme navštívit zříceninu hradu Potštejn, v posledních letech postupně opravovanou skauty a jinými nadšenci pro zachování našeho kulturního dědictví.
3.1. 2006
historie

Zámek byl vybudován v renesančním slohu na místě nebo poblíž starší tvrze na samém začátku 17. století tehdejším majitelem panství Jan Hilebrantem Lickem z Rýzmburka. Na průčelích bylo nové sídlo ozdobeno arkádami, omítky pokrývaly sgrafity. Přízemní místnosti zámku byly z větší části zaklenuty křížovými klenbami bez žeber. Ještě před dokončením stavby prodal Jan Hilebrant z Rýzmburka v r. 1604 koldínský statek s dalšími dvěma vesnicemi Markétě Zejdlicové ze Šengeldu. V r. 1605 byla stavba dokončena. Svědčí o tom letopočet nalezený na jižním průčelí zámku při opravě fasády ve 20. století. V r. 1637 zakoupila koldínský statek Anna z Oppersdorfu, manželka majitele častolovického panství Oty z Oppersdorfu. Koldínský zámek posléze přestal sloužit jako panské sídlo a změnil se v pouhé obydlí úředníka, který spravoval místní dvůr a statek. Při dělení oppersdorfských statků v r. 1682 je koldínský zámek uváděn jako…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku /VI – Východní Čechy/ - Nakladatelství Svoboda 1984, 3.1. 2006

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Koldín

Místa v okolí

 Chlumek
 Dřel
 Sudličkova Lhota
 Mostek
 Přestavlky
 Hradníky
 sokolovna
 Choceň
 Hájek
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Hlavačov
 Orlík
 Zítkov
 Těšnov
 Velešov
 Potštejn
 Vrbice
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 kostel sv. Jiří
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 České Libchavy
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Litice nad Orlicí
 Hříště
 Vračovice
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Dobříkov
 Muzeum krajky
 Zaháj
 židovský hřbitov
 hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 Kostelec nad Orlicí
 Horní Libchavy
 Peklo
 Husův sbor
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Stará radnice
 České Heřmanice
 Litomyšlská brána
 Dolní Libchavy
 kostel sv. Vavřince
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 České Heřmanice
 kostel sv. Víta
 Horní Jelení
 fara
 Andrlův chlum
 smírčí kříž
 Hernychova vila
 Žampach
 Žampach
 pivovar
 Borohrádek
 Radhošť
 Helvíkovice
 Vraclav
 kostel sv. Anny
 hasičská zbrojnice
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 Veliny
 Hrádek u Lanšperka
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Lanšperk
 Hoděčín
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Domoradice
 Dlouhá Třebová
 Popovec
 kostel sv. Jiří
 Pěčín
 Týniště nad Orlicí
 Štěnec
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 socha Panny Marie
 Pěšice
Základní informace místa
ID místa: 3765
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama