Jan Hildebrant Licek z Rýzmburka začátkem 17.stol. vybudoval renesanční zámek. V průběhu 18. a 19. století byl zámek upravéván. V r. 1924 jej získal J. Zámečník a zámek opravil. Po r. 1990 je v soukromém vlastnictví a je nově opraven.
Hlavní obrázek místa
Pohled na arkády zámku
© Martin Kabeláč, 07/2005
Obec Koldín se zámkem leží 4 km severovýchodně od Chocně. Dostupná je buď autobusem z Chocně, odkud je do Koldína pěkná pěší procházka a nebo 5 km pěšky z železniční stanice Újezd u Chocně, která leží na trati Choceň - Týniště nad Orlicí. 6 km severně můžeme navštívit zříceninu hradu Potštejn, v posledních letech postupně opravovanou skauty a jinými nadšenci pro zachování našeho kulturního dědictví.
3.1. 2006
historie

Zámek byl vybudován v renesančním slohu na místě nebo poblíž starší tvrze na samém začátku 17. století tehdejším majitelem panství Jan Hilebrantem Lickem z Rýzmburka. Na průčelích bylo nové sídlo ozdobeno arkádami, omítky pokrývaly sgrafity. Přízemní místnosti zámku byly z větší části zaklenuty křížovými klenbami bez žeber. Ještě před dokončením stavby prodal Jan Hilebrant z Rýzmburka v r. 1604 koldínský statek s dalšími dvěma vesnicemi Markétě Zejdlicové ze Šengeldu. V r. 1605 byla stavba dokončena. Svědčí o tom letopočet nalezený na jižním průčelí zámku při opravě fasády ve 20. století. V r. 1637 zakoupila koldínský statek Anna z Oppersdorfu, manželka majitele častolovického panství Oty z Oppersdorfu. Koldínský zámek posléze přestal sloužit jako panské sídlo a změnil se v pouhé obydlí úředníka, který spravoval místní dvůr a statek. Při dělení oppersdorfských statků v r. 1682 je koldínský zámek uváděn jako…  číst dále

Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku /VI – Východní Čechy/ - Nakladatelství Svoboda 1984, 3.1. 2006

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Koldín

Místa v okolí

 Chlumek
 Dřel
 Sudličkova Lhota
 Mostek
 Přestavlky
 Hradníky
 sokolovna
 Choceň
 Hájek
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Hlavačov
 Orlík
 Zítkov
 Těšnov
 Velešov
 Potštejn
 Vrbice
 kostel sv. Vavřince
 Potštejn
 kostel sv. Jiří
 Doudleby nad Orlicí
 České Libchavy
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Litice nad Orlicí
 Hříště
 Vračovice
 kamenný most
 Vamberk
 kostel sv. Prokopa
 Dobříkov
 Muzeum krajky
 Zaháj
 židovský hřbitov
 hřbitov
 Kostelec nad Orlicí
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 Hrádek
 Kostelec nad Orlicí
 Horní Libchavy
 Peklo
 Husův sbor
 městské opevnění
 Choceňská brána
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Stará radnice
 České Heřmanice
 Litomyšlská brána
 Dolní Libchavy
 kostel sv. Vavřince
 zámecký zvěřinec
 Častolovice
 České Heřmanice
 kostel sv. Víta
 Andrlův chlum
 smírčí kříž
 Hernychova vila
 Žampach
 Žampach
 pivovar
 Borohrádek
 Radhošť
 Helvíkovice
 Vraclav
 kostel sv. Anny
 hasičská zbrojnice
 kašna
 radnice
 synagoga
 židovský hřbitov
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 Veliny
 Hrádek u Lanšperka
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Lanšperk
 Hoděčín
 kaple sv. Rozálie
 židovský hřbitov
 Domoradice
 Dlouhá Třebová
 Popovec
 kostel sv. Jiří
 Pěčín
 Týniště nad Orlicí
 Štěnec
 Obchodní mlýn
 vodárenská věž
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Mikuláše
 socha Panny Marie
 Pěšice
Základní informace místa
ID místa: 3765
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 3.1.2006
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama