Ocelová, 50 m vysoká věž mobilního operátora z r. 2007 slouží od r. 2009 zároveň jako rozhledna. Vyhlídková plošina ve výši téměř 24 m je volně přístupná po 145 točitých schodech a poskytuje kruhový rozhled.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Sendraž
© Vlastimil Vozka 04/2014
Sendraž je malá obec asi 5 km severovýchodně od Nového Města nad Metují nad hlubokým údolím Peklo, kterým protéká řeka Metuje a říčka Olešenka. Je doložena od r. 1403 a nyní tu žije asi stovka obyvatel. Obcí prochází zelená turistická značka z Nového Města nad Metují do Borové na polské hranici. Ze zelené tu odbočuje modrá, která nejprve stoupá k rozhledně Na Vartě a pak klesá do údolí Peklo k turistické chatě. Motorizovaní návštěvníci rozhledny mohou zaparkovat poblíž obecního úřadu, k rozhledně pak ještě zbývá po modré značce asi 800 metrů s převýšením 70 m. Rozhledna je volně přístupná, uzavírá se však z bezpečnostních důvodů v případech krajně nepříznivého počasí (bouřka, silný vítr, námraza apod.).
30.8. 2021
popis

Kovová konstrukce věže mobilního operátora je vysoká celkem 50 m. Ve výši 23,8 m je vyhlídková plošina čtvercového tvaru, na kterou vede 145 schodů vřetenového schodiště. Plošina poskytuje kruhový výhled na Javoří hory, vodní nádrž Rozkoš, Zvičinu, Krkonoše, Dobrošov, Orlické hory, Kunětickou horu a při dobré viditelnosti až k Ještědu.

31.8. 2021

historie

Sendražská rozhledna na kopci Varta patří k objektům, které plní funkci rozhledny druhotně. Prvotním účelem jejího vybudování byla potřeba telekomunikační věže pro mobilního operátora. Víceúčelovou věž nechala na Vartě postavit společnost Vodafone v r. 2007. Na Vartě již v minulosti stávala dřevěná rozhledna. Vybudována byla na přelomu 19. a 20. století. V 50. letech 20. století však musela být vzhledem k havarijnímu stavu zbořena. Novodobá rozhledna byla sice postavena v r. 2007, zpřístupnění pro veřejnost se však dočkala až o necelé dva roky později. Vyhlídková plošina je instalována ve výšce 28,3 m, tedy těsně nad polovinou celkové výšky a nabízí výborný kruhový rozhled. Z důvodu častého vandalismu je areál rozhledny monitorován bezpečnostní kamerou.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 31.8. 2021

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Sendraž

Místa v okolí

 Sendraž
 Bartoňova útulna
 Frymburk
 Dobrošov
 Dobrošov
 Šibeník
 Výrov
 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 podkova
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Náchod
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 Homolka
 vojenský hřbitov
 Dobřany
 kostel sv. Mikuláše
 Feistův kopec
 kostel sv. Ducha
 Černčice
 židovský hřbitov
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 mariánský sloup
 radnice
 synagoga
 Studnice
 Dubno
 Na Signálu
 vodní nádrž Rozkoš
 Hluky
 Homole
 Chábory
 vojenský hřbitov
 Koldovka
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Barunčina škola
 Ratibořice
 Skalka
 Babiččino údolí
 kostel Všech svatých
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 socha Barunky
 malá fara
 Staré bělidlo
 Žernovská rozhledna
 Na Větrné horce
 Šerlišský mlýn
 Bukačka
 dům č. p. 134
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Homole
 Bludné skály
 palmový skleník
 Veselice
 Rýzmburk
 Opočno – MPZ
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Nový Dvůr
 měšťanská škola
 Opočno
 Keyzlarova vila
 hrob Viktorky
 Červená Hora
 Fort Karola
 kostel sv. Štěpána
 Velký Třebešov
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Prokopa
 Dinopark Karlów
 Hlodný
 Turyň
 Nový hrad
 Velká Hejšovina
 Přepychy
 Na Velké Deštné
 Vízmburk
 kostel sv. Zikmunda
 kostel sv. Vavřince
 Machovský kříž
 Villa Nova Uhřínov
 Vranov
 zvonice
 Raubeschloss
 Očelice
 kostel sv. Jakuba
Základní informace místa
ID místa: 15832
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama