Ocelová, 50 m vysoká věž mobilního operátora z r. 2007 slouží od r. 2009 zároveň jako rozhledna. Vyhlídková plošina ve výši téměř 24 m je volně přístupná po 145 točitých schodech a poskytuje kruhový rozhled.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Sendraž
© Vlastimil Vozka 04/2014
Sendraž je malá obec asi 5 km severovýchodně od Nového Města nad Metují nad hlubokým údolím Peklo, kterým protéká řeka Metuje a říčka Olešenka. Je doložena od r. 1403 a nyní tu žije asi stovka obyvatel. Obcí prochází zelená turistická značka z Nového Města nad Metují do Borové na polské hranici. Ze zelené tu odbočuje modrá, která nejprve stoupá k rozhledně Na Vartě a pak klesá do údolí Peklo k turistické chatě. Motorizovaní návštěvníci rozhledny mohou zaparkovat poblíž obecního úřadu, k rozhledně pak ještě zbývá po modré značce asi 800 metrů s převýšením 70 m. Rozhledna je volně přístupná, uzavírá se však z bezpečnostních důvodů v případech krajně nepříznivého počasí (bouřka, silný vítr, námraza apod.).
30.8. 2021
popis

Kovová konstrukce věže mobilního operátora je vysoká celkem 50 m. Ve výši 23,8 m je vyhlídková plošina čtvercového tvaru, na kterou vede 145 schodů vřetenového schodiště. Plošina poskytuje kruhový výhled na Javoří hory, vodní nádrž Rozkoš, Zvičinu, Krkonoše, Dobrošov, Orlické hory, Kunětickou horu a při dobré viditelnosti až k Ještědu.

31.8. 2021

historie

Sendražská rozhledna na kopci Varta patří k objektům, které plní funkci rozhledny druhotně. Prvotním účelem jejího vybudování byla potřeba telekomunikační věže pro mobilního operátora. Víceúčelovou věž nechala na Vartě postavit společnost Vodafone v r. 2007. Na Vartě již v minulosti stávala dřevěná rozhledna. Vybudována byla na přelomu 19. a 20. století. V 50. letech 20. století však musela být vzhledem k havarijnímu stavu zbořena. Novodobá rozhledna byla sice postavena v r. 2007, zpřístupnění pro veřejnost se však dočkala až o necelé dva roky později. Vyhlídková plošina je instalována ve výšce 28,3 m, tedy těsně nad polovinou celkové výšky a nabízí výborný kruhový rozhled. Z důvodu častého vandalismu je areál rozhledny monitorován bezpečnostní kamerou.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 31.8. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Náchod  (NA), Sendraž

Místa v okolí

 Sendraž
 Bartoňova útulna
 Frymburk
 Dobrošov
 Dobrošov
 Šibeník
 Výrov
 městské opevnění
 kašna
 mariánský sloup
 podkova
 kostel sv. Vavřince
 nová radnice
 pranýř
 stará radnice
 městské opevnění
 děkanství
 Náchod
 pomník jízdy
 kostel sv. Václava
 Homolka
 vojenský hřbitov
 Dobřany
 kostel sv. Mikuláše
 Feistův kopec
 kostel sv. Ducha
 Černčice
 židovský hřbitov
 pivovar
 kostel sv. Václava
 Vlastivědné muzeum
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Studnice
 Dubno
 Na Signálu
 vodní nádrž Rozkoš
 Hluky
 Homole
 Chábory
 vojenský hřbitov
 Koldovka
 mariánské sousoší
 Hronov
 Jiráskovo divadlo
 Barunčina škola
 Ratibořice
 Skalka
 Babiččino údolí
 kostel Všech svatých
 socha Barunky
 Steidlerova kovárna
 Malá Skalice
 malá fara
 Staré bělidlo
 Žernovská rozhledna
 Na Větrné horce
 dům č. p. 134
 Šerlišský mlýn
 Bukačka
 Bludné skály
 dům č. p. 141
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 Homole
 Opočno – MPZ
 palmový skleník
 Veselice
 Rýzmburk
 měšťanská škola
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Nový Dvůr
 Opočno
 Keyzlarova vila
 hrob Viktorky
 Červená Hora
 Fort Karola
 Velký Třebešov
 kostel sv. Štěpána
 kostel sv. Kateřiny
 Dinopark Karlów
 kostel sv. Prokopa
 Turyň
 Hlodný
 Nový hrad
 Velká Hejšovina
 Na Velké Deštné
 Přepychy
 Vízmburk
 kostel sv. Zikmunda
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 Machovský kříž
 Vranov
 zvonice
 Raubeschloss
 Očelice
 kostel sv. Jakuba
Základní informace místa
ID místa: 15832
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 31.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama