V letech 1600–1602 nechal rytíř Heřman Varlich z Bubna postavit kostel s dřevěnou zvonicí. Po smrti zde byl také pohřben a dodnes je zde jeho náhrobek. V 2. pol. 19. století, zřejmě v letech 1864-1866, byl kostel novogoticky přestavěn do současné podoby. Donátory stavby byli Bubnové.
Hlavní obrázek místa
kostel a fara
© Luděk Vláčil 08/2021
Malé východočeské město Horní Jelení se nachází na východním okraji okresu Pardubice. K nejvýznamnějším památkám městečka patří římskokatolický kostel Nejsvětější Trojice a fara nacházející se na umělém návrší u silnice v ulici 5. května. Chrám je přístupný během bohoslužeb několikrát v týdnu. U kostela stojí rovněž památkově chráněné sochy sv. Floriána z r. 1736 a Anděla Strážce z r. 1730. Kolem prochází modrá a žlutá turistická trasa a cyklotrasy č. 181, 4158 a 4164.
Luděk Vláčil, 26.1. 2022
popis

Kostel je jednolodní novogotickou stavbou se širokým pětibokým presbytářem a čtvercovou sakristií v závěru a představěnou hranolovou věží na západním vstupním průčelí. Chrám je zděný, opatřený okrovou fasádou, s bílými architektonickými články a opěrnými pilíři. Střecha je sedlová, krytá mědí. Na střeše je sanktusová osmiboká lucerna s hrotitou arkádou a jehlancovým zakončením, nahoře korunovaným koulí se špicí. Střecha věže z čtyřboké základny přechází do oktogonálního jehlance s koulí opatřenou křížem na vrcholu. Vstup je opatřen odstupněným hrotitým portálem, korunovaným pískovcovým křížem, nad kterým je posazeno sdružené obdélníkové okno. Dvě římsy vymezují partii mezipatra s kruhovým oknem. Horní patro má ze tří stran vysoká a hrotitá okna s goticky vybranými špaletami a s dřevěnými členěnými a žaluziovými výplněmi. Nad nimi jsou postaveny novější kruhové ciferníky. Nároží je zdobené bílými pilastry,…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 29.1. 2022

historie

První písemná zmínka o vsi pochází z roku 1472. V roce 1573 Jelení koupil rytíř Heřman Varlich z Bubna a na Skášově, který zde v letech 1600–1602 nechal postavit kostel s dřevěnou zvonicí. Po smrti byl Heřman v kostele také pohřben. Roku 1698 byla u kostela postavena také fara. V 2. polovině 19. století, zřejmě v letech 1864-1866, byl kostel novogoticky přestavěn do současné podoby. Donátory kostela byli Bubnové. V letech 2021-2022 proběhla oprava střech. Chrám slouží jako farní kostel římskokatolické farnosti Horní Jelení.

Luděk Vláčil - zdroj: https://www.pamatkovykatalog.cz a další, 29.1. 2022

Komentáře

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Horní Jelení

Místa v okolí

 fara
 Horní Jelení
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 Hradce
 pivovar
 Borohrádek
 Dobříkov
 Neulust
 Radhošť
 hřbitov
 Těšnov
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Martina
 Holice
 Hlavačov
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Ostrov
 Zítkov
 Týniště nad Orlicí
 Přestavlky
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 smírčí kříž
 vodárenská věž
 Slepotice
 Choceň
 Kostelec nad Orlicí
 Častolovice
 Obchodní mlýn
 kostel sv. Víta
 Husův sbor
 zámecký zvěřinec
 Týniště nad Orlicí
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 městské opevnění
 kostel sv. Vavřince
 Dřel
 Choceňská brána
 Stará radnice
 Litomyšlská brána
 Popovec
 Koldín
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Chroustovice
 Domoradice
 Dašice
 Vrbice
 Štěnec
 Sudličkova Lhota
 Chvojenec
 vila Josefa Vosáhla
 Hradníky
 Březovice
 Chlumek
 Hoděčín
 Mostek
 Bořice
 socha sv. Prokopa
 Doudleby nad Orlicí
 Pěšice
 Hříště
 Zaháj
 evangelický kostel
 sokolovna
 Lično
 kostel sv. Jiří
 Brandýs nad Orlicí
 kostel sv. Jiří
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 Vračovice
 kamenný most
 Vamberk
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Prokopa
 Hrochův Týnec
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Rosice
 Přestavlky
 Rosice
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 židovský hřbitov
 kašna
 radnice
 kostel sv. Havla
 synagoga
 Nabočany
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
Základní informace místa
ID místa: 15882
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.1.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama