Bezvěžový barokní kostel sv. Václava na hřbitově v Rosicích stojí na místě starší renesanční stavby. V současnosti je filiálním kostelem ve farnosti Chrast u Chrudimi. Sobotní bohoslužby se tu konají jen v období letního času.
Hlavní obrázek místa
Rosice - kostel
© Info Chrast 04/2013
Rosice jsou velká obec asi s tisícovkou obyvatel, s dalšími třemi místními částmi jich má asi 1400. Leží asi 2 km severně od města Chrast a často je pro odlišení od dalších stejnojmenných sídel označována jako Rosice u Chrasti, což je také název katastrálního území. Severojižním směrem obcí prochází silnice II/355 z Chrasti do Hrochova Týnce a souběžně tudy protéká potok Žejbro. Venkovský kostel sv. Václava se nachází na hřbitově.
15.6. 2021
popis

Kostel sv. Václava je jednolodní stavba s pravoúhlým presbytářem s přístavbami po severní straně a v ose a s nesymetrickým schodištěm v průčelí. Presbytář je zaklenut plackou, v lodi je křížová klenba a zděná kruchta. Na rokokovém hlavním oltáři jsou figurální doplňky a obraz Zavraždění sv. Václava patrně od Antonína Machka. Z 18. stol. pocházejí také dva boční rokokové oltáře a několik obrazů. Uvnitř i vně kostela jsou umístěny zdobné renesanční náhrobníky. Varhany z r. 1949, které postavila firma Organa z Kutné Hory, byly původně určeny do Chrasti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 15.6. 2021

historie

Kostel sv. Václava v Rosicích je poprvé zmiňován r. 1350. Dnešní stavba je však barokní z 20. let 18. stol. stojící na místě starší stavby renesanční, z níž se dochovaly jen náhrobní kameny ze 16. stol. Současný kostel je prostá zděná stavba s jednoduchým barokním průčelím bez ozdob, s vysokým štítem a proláklými boky, bez věže. Vedle kostela stojí zvonice se zděným přízemím a bedněným patrem, vybudovaná v 18. stol. Kostel sv. Václava je filiální ve farnosti Chrast u Chrudimi. Sobotní bohoslužby se tu konají pouze v období letního času, a to jednou za dva týdny. Stavba je od r. 1958 zapsána v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Rosice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14628
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama