Bezvěžový barokní kostel sv. Václava na hřbitově v Rosicích stojí na místě starší renesanční stavby. V současnosti je filiálním kostelem ve farnosti Chrast u Chrudimi. Sobotní bohoslužby se tu konají jen v období letního času.
Hlavní obrázek místa
Rosice - kostel
© Info Chrast 04/2013
Rosice jsou velká obec asi s tisícovkou obyvatel, s dalšími třemi místními částmi jich má asi 1400. Leží asi 2 km severně od města Chrast a často je pro odlišení od dalších stejnojmenných sídel označována jako Rosice u Chrasti, což je také název katastrálního území. Severojižním směrem obcí prochází silnice II/355 z Chrasti do Hrochova Týnce a souběžně tudy protéká potok Žejbro. Venkovský kostel sv. Václava se nachází na hřbitově.
15.6. 2021
popis

Kostel sv. Václava je jednolodní stavba s pravoúhlým presbytářem s přístavbami po severní straně a v ose a s nesymetrickým schodištěm v průčelí. Presbytář je zaklenut plackou, v lodi je křížová klenba a zděná kruchta. Na rokokovém hlavním oltáři jsou figurální doplňky a obraz Zavraždění sv. Václava patrně od Antonína Machka. Z 18. stol. pocházejí také dva boční rokokové oltáře a několik obrazů. Uvnitř i vně kostela jsou umístěny zdobné renesanční náhrobníky. Varhany z r. 1949, které postavila firma Organa z Kutné Hory, byly původně určeny do Chrasti.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 15.6. 2021

historie

Kostel sv. Václava v Rosicích je poprvé zmiňován r. 1350. Dnešní stavba je však barokní z 20. let 18. stol. stojící na místě starší stavby renesanční, z níž se dochovaly jen náhrobní kameny ze 16. stol. Současný kostel je prostá zděná stavba s jednoduchým barokním průčelím bez ozdob, s vysokým štítem a proláklými boky, bez věže. Vedle kostela stojí zvonice se zděným přízemím a bedněným patrem, vybudovaná v 18. stol. Kostel sv. Václava je filiální ve farnosti Chrast u Chrudimi. Sobotní bohoslužby se tu konají pouze v období letního času, a to jednou za dva týdny. Stavba je od r. 1958 zapsána v seznamu kulturních památek ČR.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 15.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Rosice

Místa v okolí

Nahrávám místa v okolí
Načítám seznam míst
Základní informace místa
ID místa: 14628
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 15.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama