Kostel sv. Václava na hřbitově v Řestokách je románsko-gotického původu a stál již před r. 1115. Upravován barokně a novogoticky. Od r. 1355 farní do husitských válek, od r. 1664 filiální ve farnosti Chrast u Chrudimi. Kulturní památka od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
Řestoky - kostel sv. Václava
© KÚ Pardubice 03/2013
Řestoky jsou starobylá obec doložená již před r. 1115, kdy se s místním kostelem stala majetkem kladrubského kláštera benediktinů. Patří mezi nejstarší v kraji. Leží na Chrudimsku asi 3 km severozápadně od města Chrast a žije tu téměř 500 obyvatel. Obcí protéká potok Ležák, neprochází tudy však železniční trať ani turisticky značené trasy. Na severozápadním okraji zástavby stojí na hřbitově památný kostel sv. Václava mučedníka románsko-gotického původu.
10.6. 2021
popis

Dnešní stavba je jednolodní kostel s pravoúhle uzavřeným presbytářem, se sakristií po severní straně a s věží v západním průčelí. Nároží presbytáře jsou podepřena nízkými opěrnými pilíři. Samotný presbytář je zaklenut polem křížové klenby. Do sakristie zaklenuté valeně vede barokní portálek. Loď je plochostropá s dřevěnou kruchtou. Podvěží je zaklenuto křížovou klenbou. Gotické nástěnné malby objevené r. 1855 byly zabíleny. Vnitřní zařízení představuje novogotický hlavní oltář z r. 1901 a dva protějškové boční oltáře z 1. poloviny 18. století. Dva renesanční náhrobníky pocházejí z přelomu 16. a 17. století. Varhany pro kostel zhotovil r. 1905 Josef Kobrle (1851-1919), varhanář z Lomnice nad Popelkou. V r. 1915 jsou ve věži doloženy tři zvony, z nichž dva byly zrekvírovány za světových válek. Shodou šťastných okolností se podařilo zachránit ten nejcennější z r. 1492 o váze 170 kg. Na okolním hřbitově rostou čtyři…  číst dále

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 10.6. 2021

historie

Kostel sv. Václava mučedníka v Řestokách stál již před r. 1115, kdy byl připojen k benediktinskému klášteru v Kladrubech. Gotické jádro dnešní stavby pochází asi z konce 13. stol. Loď byla později upravena barokně. Další podstatný zásah znamenalo novodobé restaurování r. 1901, kdy byl pořízen i nový hlavní oltář zasvěcený sv. Václavu. Od r. 1355 byl kostelem farním, fara však zanikla za husitských válek. Od r. 1664 je kostel trvale filiálním ve farnosti Chrast u Chrudimi. Pravidelné sobotní bohoslužby se tu konají jen v období letního času jednou za dva týdny. Od r. 1958 je kostel chráněn jako kulturní památka.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek a UPČ 3 Academia 1980), 10.6. 2021

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Řestoky

Místa v okolí

 Přestavlky
 židovský hřbitov
 Nabočany
 Rosice
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Chrast
 Hrochův Týnec
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Markéty
 kostel sv. Jiří
 Březovice
 Vejvanovice
 Bořice
 kostel sv. Anny
 Kočičí hrádek
 Lukavice
 Úhřetice
 Chroustovice
 Žumberk
 Topol
 Slatiňany
 Jahůdka
 kostel sv. Martina
 evangelický kostel
 restaurace Monaco
 Slepotice
 Kočičí hrádek
 požární hláska
 Mydlářovský dům
 Chrudim
 městské opevnění
 Strádov
 kostel sv. Jiří
 Zdislav
 Bára
 Košumberk
 pivovar
 Ležáky
 Ostrov
 Hrádek u Nasavrk
 Štěnec
 Pěšice
 Dašice
 Kozojedy
 Nasavrky
 Rabštejnek
 vila Josefa Vosáhla
 Neulust
 Bílý Kůň
 kostel sv. Václava
 evangelický sbor
 Medlešice
 kostel sv. Marka
 Stolany
 Popovec
 kostel sv. Václava
 Boiika
 Domoradice
 Nemošice
 zvonice
 kříž
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Rychmburk
 hasičská zbrojnice
 Zámeček
 Vraclav
 Radhošť
 kostel sv. Jiljí
 Borůvka
 židovský hřbitov
 Rohozná
 Malý akvadukt
 krematorium
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Anny
 Velký akvadukt
 městské opevnění
 akvadukt na Židově
 Zelená brána
 automatické mlýny
 Pivnická rokle
 Pardubice
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 fara
 Horní Jelení
 Lipka
 kostel sv. Mikuláše
 Blatník
 kostel sv. Anny
Základní informace místa
ID místa: 14622
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.6.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama