Ocelová rozhledna (50 m, 835 m n. m.) byla postavena na místě pův. kamenné Kempfovy rozhledny (10 m), která zde stávala v l. 1932–81 (v 2. pol. 20. stol. zchátrala, stržena). Nová rozhledna byla postavena r. 2008 ve spolupráci spolku Krudum o.p.s. a společností Loketské městské lesy a Český Telecom.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 05/2012
Rozhledna stojí na hoře Krudum (Chrudim) v severní části Slavkovského lesa, cca 8 km od Západního Slavkova a cca 10 km od Sokolova. Rozhledna je volně přístupná od dubna do října s výjimkou výrazně nepříznivého počasí (silný vítr, bouře).
10.5. 2013
historie

Ocelová rozhledna (50 m, 835 m n. m.) byla postavena na místě starší, kamenné rozhledny. Původní Kempfova rozhledna (10 m), která měla podobu čtyřhranné věže s cimbuřím, byla postavena r. 1932 na počest významného lékaře a rodáka z Krásenského Lánu, Andrease Kempfa (1865–1929), který měl silný vztah ke svému rodnému kraji, o rozhledně na hoře Krudum snil a založil fond na její výstavbu. Hlavní zásluhu na vybudování rozhledny měl nakonec turistický spolek Eghalanda Gmoi (loketská odbočka německého vlastivědného spolku) který vyhlásil veřejnou sbírku na výstavbu rozhledny. Spolku byl věnován i celý výnos z vydání Kempfovy sbírky básní a próz, věnované zdejšímu kraji. Autorem projektu byl sokolovský stavitel Adolf Marsch. Rozhledna byla slavnostně otevřena 11. 9. 1932 a stala se velmi oblíbeným cílem výletníků. Bohužel, po odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce oblast osiřela (vojenský prostor). Rozhledna v majetku státu měla…  číst dále

E.H. podle http://www.slavkovsky-les.cz, http://rozhledny.webzdarma.cz, Rozhledny a vyhlídky v kraji západočeských lázní, J. Nouza, Nakl. 555 r. 2001, 11.5. 2013

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Horní Slavkov

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Plikenštejn
 hornické muzeum
 kostel sv. Kateřiny
 radnice
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 Krásenský vrch
 kostel sv. Václava
 silniční most
 Loket
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 kostel sv. Jiří
 Těšovice
 Hard
 statek Bernard
 Jeskynní vyhlídka
 Sokolov
 evangelický kostel
 Kostelní Bříza
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Kostelní Bříza
 Svatošské skály
 židovský hřbitov
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 mariánský sloup
 radnice
 Pluhův bor
 Bečov nad Teplou
 kostel sv. Jiří
 Arnoltov
 boží muka
 popraviště
 židovský hřbitov
 Doubí
 Šabina
 kostel sv. Jiljí
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Lipnice
 Týn
 kaple sv. Siarda
 kostel sv. Linharta
 Kladský rybník
 Kager, Starý zámek
 Kladská
 Rusov
 Smraďoch
 kostel sv. Urbana
 Diana
 kostel sv. Kříže
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Kamenný Dvůr
 Hartenberg
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Jižní prameny
 Karlovy Vary
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Boučí
 Poutnov
 smírčí kříž
 Sedlec
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Goethova vyhlídka
 pramen Richard
 Dalovice
 Dalovice
 Dalovice
 Šibeniční vrch
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 Boršengrýn
 Rankovice
 Manský dvůr
Kontaktní informace
Loketské městské lesy, s.r.o.
Dvory 31
357 33 Loket
Tel: 352 359 521
http://www.lesyloket.cz/?section_id=164
lesy@lesyloket.cz
Základní informace místa
ID místa: 11217
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama