Ocelová rozhledna (50 m, 835 m n. m.) byla postavena na místě pův. kamenné Kempfovy rozhledny (10 m), která zde stávala v l. 1932–81 (v 2. pol. 20. stol. zchátrala, stržena). Nová rozhledna byla postavena r. 2008 ve spolupráci spolku Krudum o.p.s. a společností Loketské městské lesy a Český Telecom.
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Vavera, 05/2012
Rozhledna stojí na hoře Krudum (Chrudim) v severní části Slavkovského lesa, cca 8 km od Západního Slavkova a cca 10 km od Sokolova. Rozhledna je volně přístupná od dubna do října s výjimkou výrazně nepříznivého počasí (silný vítr, bouře).
10.5. 2013
historie

Ocelová rozhledna (50 m, 835 m n. m.) byla postavena na místě starší, kamenné rozhledny. Původní Kempfova rozhledna (10 m), která měla podobu čtyřhranné věže s cimbuřím, byla postavena r. 1932 na počest významného lékaře a rodáka z Krásenského Lánu, Andrease Kempfa (1865–1929), který měl silný vztah ke svému rodnému kraji, o rozhledně na hoře Krudum snil a založil fond na její výstavbu. Hlavní zásluhu na vybudování rozhledny měl nakonec turistický spolek Eghalanda Gmoi (loketská odbočka německého vlastivědného spolku) který vyhlásil veřejnou sbírku na výstavbu rozhledny. Spolku byl věnován i celý výnos z vydání Kempfovy sbírky básní a próz, věnované zdejšímu kraji. Autorem projektu byl sokolovský stavitel Adolf Marsch. Rozhledna byla slavnostně otevřena 11. 9. 1932 a stala se velmi oblíbeným cílem výletníků. Bohužel, po odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce oblast osiřela (vojenský prostor). Rozhledna v majetku státu měla…  číst dále

E.H. podle http://www.slavkovsky-les.cz, http://rozhledny.webzdarma.cz, Rozhledny a vyhlídky v kraji západočeských lázní, J. Nouza, Nakl. 555 r. 2001, 11.5. 2013

Karlovarský kraj,  Sokolov  (SO), Horní Slavkov

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Plikenštejn
 hornické muzeum
 kostel sv. Kateřiny
 Krásenský vrch
 radnice
 trojiční sloup
 Loket – MPR
 Loket
 kostel sv. Václava
 silniční most
 kaple sv. Anny
 městské hradby
 kostel sv. Jiří
 Těšovice
 Hard
 statek Bernard
 Jeskynní vyhlídka
 Sokolov
 evangelický kostel
 radnice
 Jubilejní kašna
 mariánský sloup
 Kostelní Bříza
 Kostelní Bříza
 Nová Ves
 Svatošské skály
 židovský hřbitov
 Bečov nad Teplou
 synagoga
 Bečov nad Teplou
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Jiří
 Arnoltov
 boží muka
 židovský hřbitov
 popraviště
 Doubí
 Šabina
 kostel sv. Jiljí
 Chlumek
 Chlumek
 Chlumek
 Lipnice
 Týn
 kaple sv. Siarda
 Kladský rybník
 Kager, Starý zámek
 Kladská
 Rusov
 PR Smraďoch
 kostel sv. Urbana
 Diana
 kostel sv. Kříže
 vyhlídka Karla IV.
 Jelení pramen
 Kamenný Dvůr
 Hartenberg
 kostel sv. Lukáše
 Jelení skok
 Karlovy Vary
 Zámecká kolonáda
 Vřídelní kolonáda
 Jižní prameny
 Sadová kolonáda
 Mlýnská kolonáda
 Tržní kolonáda
 Kynšperk nad Ohří
 židovský hřbitov
 Boučí
 smírčí kříž
 Poutnov
 Kynžvart
 židovský hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 Goethova vyhlídka
 pramen Richard
 Dalovice
 Dalovice
 Šibeniční vrch
 Kynžvart
 Dalovice
 Boršengrýn
 židovský hřbitov
 Rankovice
 Manský dvůr
Kontaktní informace
Loketské městské lesy, s.r.o.
Dvory 31
357 33 Loket
Tel: 352 359 521
http://www.lesyloket.cz/?section_id=164
lesy@lesyloket.cz
Základní informace místa
ID místa: 11217
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 11.5.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama