Turistická rozhledna v ChKO Křivoklátsko. Přístupné po silnici mezi obcemi Roztoky a Všetaty na rakovnicku.
Hlavní obrázek místa
Pohled od příjezdové cesty
© Petr Vaculčík 12/2009

Historie vzniku rozhledny

Poprvé začali představitelé obce Velká Buková uvažovat o rozhledně už v 70. letech 20. stol. První kroky k její realizaci se ale začali dělat až v roce 2006. Na konci r. 2006 byl ve spolupráci s CHKO Křivoklátsko vybrán návrh architekta Karla Zusky z projektové kanceláře A1 s.r.o. (http://www.a1sro.cz/?menu=projekty&kapitola=kultura-a-sport&art=1). Návrh obsahoval nezvykle řešenou stavbu na trojúhelníkovém půdorysu se dvěma schodišťovými ochozy vně pláště rozhledny, které umožňují výhled do krajiny již při samotném výstupu na rozhlednu. V přízemí pak prodejnu suvenýrů, úschovnu kol a WC. Rozhlednu realizovala na základě výběrového řízení spol. ESTA spol. s.r.o. z Kladna. Stavební práce začaly v roce 2008 a ukončeny byly v září následujícího roku. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 28. září 2009.
Jan Ptáček , 27.2. 2011
Středočeský kraj,  Rakovník  (RA), Velká Buková

Místa v okolí

 Křivoklát
 Propadený zámek
 kostel sv. Petra
 Leontýn
 Masarykův most
 kostel sv. Martina
 Hamousův statek
 Všetaty
 Týřov
 kostel sv. Kateřiny
 Jivno
 Hřebečníky
 kostel sv. Mikuláše
 Slabce
 rozhledna Máminka
 židovský hřbitov
 Dřevíč
 sokolovna
 Jenčov
 dům cisterciáků
 socha T. G. Masaryka
 Pražská brána
 mariánský sloup
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Barbory
 radnice
 Samsonův dům
 Vysoká brána
 synagoga
 Skryjská jezírka
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 kaple sv. Rocha
 židovský hřbitov
 skanzen Cyrus
 Nižbor
 kostel sv. Tomáše
 kostel sv. Jiljí
 Hlavačov
 Zhoř
 Stradonice
 Sobín
 bojiště u Rakovníka
 palmový skleník
 kostel Všech svatých
 Lány
 Železniční muzeum
 Husův sbor
 kaple sv. Isidora
 synagoga
 Zvíkovec
 stará radnice
 Podmokly
 Mackova hora
 Krakovec
 Ostrovecký mlýn
 kostel sv. Martina
 Olešná
 Senomaty
 Louštín
 kostel sv. Štěpána
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Chříč
 kostel sv. Václava
 dub svatého Václava
 Děd
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Gotharda
 muzeum Výtopna Zdice
 Zkamenělec
 mariánský sloup
 Králův Dvůr
 Popovice
 Turyňský rybník
 socha sv. Blažeje
 Prašný Újezd
 kaple sv. Blažeje
 kostel sv. Jakuba
 sladovna
 Tmaň
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiří
Kontaktní informace
Velká Buková
Tel: 313 558 137
http://www.velkabukova.cz/rozhledna/
obec@velkabukova.cz
Základní informace místa
ID místa: 8583
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 2.12.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama