Tvrz se prvně vzpomíná v roce 1646. Po roce 1684 byla přestavěna na barokní zámek, který byl od konce 18. století využíván pro správní účely. Ve 20. letech 19. století byl zámek upraven na chlévy a sýpku. Dnes je areál v soukromém vlastnictví a slouží pro potřeby zemědělské farmy.
Hlavní obrázek místa
bývalý zámek
© Luděk Vláčil 09/2017
Obec Vejvanovice se nachází v okrese Chrudim v Pardubickém kraji. Nejvýznamnější památkou obce je původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z 14. stol. se samostatně stojící polodřevěnou zvonicí. Nedaleko stojí novodobá kaplička z roku 2003. V jihozápadní části Vejvanovic v bezprostřední blízkosti zmíněných sakrálních staveb se rozkládá statek (č. p. 1), jehož součástí bývala tvrz později přestavěná na zámek. Pozůstatky tohoto objektu dnes tvoří severní stranu veřejnosti nepřístupného areálu zemědělské farmy.
Luděk Vláčil, 20.10. 2017
historie

První známá písemná zmínka o vsi Vejvanovice (původně Ivanovice, Ejvanovice) pochází z roku 1167, kdy zde měl majetek litomyšlský klášter. V roce 1244 se na listině uvádí jako svědek Jiří Nosek z Vejvanovic. Od 14. století byla ves rozdělena na několik dílů. Jeden náležel k rychmburskému panství a od roku 1586 přešel pod Úhřetice. Ostatní části vlastnily zemanské rodiny. Ke spojení částí vsi došlo až počátkem 17. století, kdy je získali Zárubové z Hustířan. Zřejmě oni zde postavili i tvrz, která se poprvé vzpomíná v roce 1646, kdy ji Jindřich Václav Záruba odkázal spolu s dvorem a částí vsi své manželce Dorotě Salomeně. Na tvrzi se později vystřídalo ještě několik majitelů. Za Maxmiliána Ferdinanda Talacka z Ještětic tvrz v roce 1682 postihl požár. V roce 1684 koupil Vejvanovice František Adam Vratislav z Bubna a Litic. Jeho manželka Anna Marie dala vyhořelou tvrz přestavět na malý barokní zámek, spojený…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy VI., Svoboda 1989, https://www.vejvanovice.cz., 19.10. 2017

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Vejvanovice

Místa v okolí

 Úhřetice
 Hrochův Týnec
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Martina
 Nabočany
 Hrochův Týnec
 Topol
 Bořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Přestavlky
 městské opevnění
 Slepotice
 Chrudim
 Mydlářovský dům
 Březovice
 Dašice
 kostel sv. Václava
 vila Josefa Vosáhla
 kostel sv. Martina
 Slatiňany
 Rosice
 Rosice
 Nemošice
 Medlešice
 kostel sv. Martina
 Chroustovice
 zvonice
 Kočičí hrádek
 restaurace Monaco
 kostel sv. Jiljí
 Chrast
 Malý akvadukt
 židovský hřbitov
 kostel sv. Marka
 krematorium
 Bára
 Kozojedy
 Lukavice
 požární hláska
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Markéty
 Kočičí hrádek
 Velký akvadukt
 akvadukt na Židově
 městské opevnění
 automatické mlýny
 Zelená brána
 boží muka
 Stolany
 Pardubice
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 Ostrov
 Neulust
 Rabštejnek
 Strádov
 Jahůdka
 Ráby
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Ráby
 Kunětická Hora
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Václava
 Holice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Jezbořice
 Štěnec
 Klešice
 Zdislav
 Staré Čívice
 Veselá
 Radhošť
 Košumberk
 pivovar
 Staré Čívice
 Nasavrky
 Pěšice
 Mrdice
 Popovec
 židovský hřbitov
 Boiika
 Blatník
 Ležáky
 Krchleby
 Hradce
 Rozpakov
 Bílý Kůň
 Veliny
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Víta
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Borůvka
Základní informace místa
ID místa: 13664
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama