Tvrz se prvně vzpomíná v roce 1646. Po roce 1684 byla přestavěna na barokní zámek, který byl od konce 18. století využíván pro správní účely. Ve 20. letech 19. století byl zámek upraven na chlévy a sýpku. Dnes je areál v soukromém vlastnictví a slouží pro potřeby zemědělské farmy.
Hlavní obrázek místa
bývalý zámek
© Luděk Vláčil 09/2017
Obec Vejvanovice se nachází v okrese Chrudim v Pardubickém kraji. Nejvýznamnější památkou obce je původně gotický kostel Nanebevzetí Panny Marie z 14. stol. se samostatně stojící polodřevěnou zvonicí. Nedaleko stojí novodobá kaplička z roku 2003. V jihozápadní části Vejvanovic v bezprostřední blízkosti zmíněných sakrálních staveb se rozkládá statek (č. p. 1), jehož součástí bývala tvrz později přestavěná na zámek. Pozůstatky tohoto objektu dnes tvoří severní stranu veřejnosti nepřístupného areálu zemědělské farmy.
Luděk Vláčil, 20.10. 2017
historie

První známá písemná zmínka o vsi Vejvanovice (původně Ivanovice, Ejvanovice) pochází z roku 1167, kdy zde měl majetek litomyšlský klášter. V roce 1244 se na listině uvádí jako svědek Jiří Nosek z Vejvanovic. Od 14. století byla ves rozdělena na několik dílů. Jeden náležel k rychmburskému panství a od roku 1586 přešel pod Úhřetice. Ostatní části vlastnily zemanské rodiny. Ke spojení částí vsi došlo až počátkem 17. století, kdy je získali Zárubové z Hustířan. Zřejmě oni zde postavili i tvrz, která se poprvé vzpomíná v roce 1646, kdy ji Jindřich Václav Záruba odkázal spolu s dvorem a částí vsi své manželce Dorotě Salomeně. Na tvrzi se později vystřídalo ještě několik majitelů. Za Maxmiliána Ferdinanda Talacka z Ještětic tvrz v roce 1682 postihl požár. V roce 1684 koupil Vejvanovice František Adam Vratislav z Bubna a Litic. Jeho manželka Anna Marie dala vyhořelou tvrz přestavět na malý barokní zámek, spojený…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy VI., Svoboda 1989, https://www.vejvanovice.cz., 19.10. 2017

Pardubický kraj,  Chrudim  (CR), Vejvanovice

Místa v okolí

 Úhřetice
 Hrochův Týnec
 hrobka Lilienwaldů
 kostel sv. Martina
 Nabočany
 Hrochův Týnec
 Topol
 Bořice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 Přestavlky
 městské opevnění
 Slepotice
 Chrudim
 Mydlářovský dům
 Březovice
 Dašice
 kostel sv. Václava
 vila Josefa Vosáhla
 Slatiňany
 kostel sv. Martina
 Rosice
 Rosice
 Nemošice
 Medlešice
 Zámeček
 Chroustovice
 zvonice
 Kočičí hrádek
 kostel sv. Martina
 Chrast
 restaurace Monaco
 kostel sv. Jiljí
 Malý akvadukt
 židovský hřbitov
 Bára
 kostel sv. Marka
 krematorium
 Kozojedy
 Lukavice
 požární hláska
 kostel sv. Markéty
 kaple sv. Anny
 Kočičí hrádek
 Velký akvadukt
 akvadukt na Židově
 městské opevnění
 Zelená brána
 automatické mlýny
 kříž
 Pardubice
 Stolany
 kostel Všech svatých
 Žumberk
 Ostrov
 kostel sv. Anny
 Neulust
 Rabštejnek
 Strádov
 evangelický kostel
 Jahůdka
 Ráby
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Víta
 Kunětická Hora
 Ráby
 Hrádek u Nasavrk
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Havla opata
 kostel sv. Václava
 Holice
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Jezbořice
 Štěnec
 Klešice
 Zdislav
 evangelický sbor
 Staré Čívice
 Veselá
 Košumberk
 Radhošť
 Nasavrky
 pivovar
 Staré Čívice
 Mrdice
 Pěšice
 židovský hřbitov
 Popovec
 Ležáky
 Boiika
 Blatník
 Hradce
 Krchleby
 Rozpakov
 Bílý Kůň
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Václava
 radnice
 kostel sv. Víta
 Rychmburk
 městské opevnění
 Panský dvůr
 Borůvka
 Bohdanečský rybník
 vodní nádrž Seč II
Základní informace místa
ID místa: 13664
Typ místa: zámek
Podkategorie: původní tvrz
Stav místa: přestavěno
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 21.10.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama