Soukromá rozhledna Šťastná věž vznikla v letech 2018-2019 přestavbou původního sila na piliny v areálu bývalé nábytkářské firmy. Projekt byl financován výhradně ze soukromých zdrojů a většina prací provedena svépomocí. Na rozhlednu vysokou 23 m vede 106 schodů. Vstup zpoplatněn.
Hlavní obrázek místa
Šťastná věž-rozhledna
© J. Šlapák 6/2019
Ves Poříčí je prvně doložena r. 1239, po několikerém vypálení za třicetileté války změnila název na Spálené Poříčí. V r. 1996 byla povýšena na město, které má asi 2900 obyvatel. Ve městě se křižují silnice I/19 v úseku Nezvěstice-Rožmitál pod Třemšínem a II/117 z Blovic do Hořovic a Žebráku. Rozhledna Šťastná věž se nachází na severovýchodním okraji města v Zámecké ulici, která přechází do vedlejší silnice do Těnovic. Vede k ní trasa naučné stezky Perličky víly Terezky. Areál Šťastná věž je přístupný denně ve stanovených hodinách, vstup na rozhlednu nebo lezeckou stěnu je zpoplatněn. Motoristé mohou parkovat přímo u areálu.
29.11. 2021
popis

Celková výška rozhledny je 23 m. Na vyhlídkovou plošinu ve výši 21 m vede celkem 106 schodů. Rozhledna poskytuje výhled na město Spálené Poříčí a okolní vyšší kopce, masív brdského Kokšína, ves Těnovice s buddhistickou stúpou, hrad Radyni, údolí Bradavy a Nepomucko.

29.11. 2021

historie

Rozhledna Šťastná věž ve Spáleném Poříčí vznikla v letech 2018 a 2019 přestavbou původní budovy – sila na piliny - v areálu bývalé nábytkářské firmy Jitona. Za vznikem vyhlídkové věže stála rodinná iniciativa. Projekt přestavby, který připravila Ing. Hana Kudová, byl financován výhradně ze soukromých zdrojů a většina prací byla provedena svépomocí. Projekt zahrnoval vybudování nového schodiště, osazení oken a dveří a vztyčení dřevěné nástavby s ocelovým točitým schodištěm. Součástí objektu je rovněž občerstvení, toalety, dětský koutek a místo pro parkování kol. Posezení se nachází na vyvýšené terase cca 4 metry nad zemí. Na jaře r. 2020 byla navíc na zděné části jižní stěny rozhledny vybudována a zprovozněna lezecká stěna. Po předchozí dohodě je možné na rozhledně při západu slunce také povečeřet.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 29.11. 2021

Komentáře

Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Spálené Poříčí

Místa v okolí

 pivovar
 Zábrodský mlýn
 Spálené Poříčí
 děkanství
 kostel sv. Mikuláše
 židovský hřbitov
 Těnovice
 Pouskův mlýn
 Mítov
 Mítovský mlýn
 Kokšín
 Javor
 Homberk
 židovský hřbitov
 Mydlná
 Žákava
 kostel sv. Vavřince
 mlýn Lopata
 synagoga
 Lopata
 Pokonice
 Hradiště
 Nezvěstice
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Václava
 Neslívy
 Na Skále
 Strašná skála
 kostel sv. Josefa
 Kozel
 Mirošov
 Vlčtejn
 Veselá
 Drštka
 Dvorec
 kostel sv. Václava
 Chejlava
 Šťáhlavy
 Chocenice
 Kotel
 Chocenice
 kostel sv. Vojtěcha
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Vojtěcha
 Švédský most
 Džbánek
 Dožice
 Hluboká
 kostel sv. Vavřince
 Hengst
 vodní hamr
 Radyně
 kaple sv. Markéty
 Třemšín
 Třemšín
 Kožich
 Nebílovy
 Prádlo
 Netunice
 Zelená Hora
 Fitzova vila
 kaple
 radnice
 mariánský sloup
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Petra
 Stará Plzeň
 kašna
 masné krámy
 děkanství
 Poustevna
 boží muka
 sousoší Piety
 Rokycany
 Labšovský mlýn
 kašna
 městské opevnění
 pamětní kámen
 Muchkovský mlýn
 Černá mohyla
 Starý Smolivec
 kaple sv. Vojtěcha
 křížová cesta
 Zelenohorská pošta
 kostel sv. Prokopa
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 Vimberk
 dům U České lípy
 Lázně Letiny
 Řenče
 Klabava
 Tři Trubky
 židovský hřbitov
 Chlukov
 Potenštejn
 Hvožďany
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 Strašice
Základní informace místa
ID místa: 16084
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.11.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama