Tento empírový zámek si nechal vystavět hrabě Josef Kinský v letech 1829–1835. Jednopatrová budova s předsunutým sloupovým portikem. Okolo rozsáhlý anglický park.
Hlavní obrázek místa
© Taribo, 09/2012
Jedna z mála slohově čistě empírových staveb s nádherným rozlehlým zámeckým parkem se vzácnými kultivary dřevin. Za komunistů znárodněn, stal se sídlem Výzkumného ústavu pro chov prasat. Nyní v majetku rodiny Kinských, probíhá rekonstrukce. Park je přístupný celoročně a rozhodně stojí za návštěvu. Od zámku je krásný rozhled po kraji, za jasného počasí je vidět hrad Potštejn.
Anna Hladíková, 31.5. 2005
turistické

Expozice na zámku:

Život v biedermeieru - Zámecká expozice byla otevřena pro veřejnost r. 2012. Poprvé ve své historii zámek představuje původní obytné prostory s restaurovaným biedermeierovým nábytkem, obrazy a dalšími doplňky života v daném období. Expozice je umístěná v reprezentačních místnostech prvního patra zámku. Součástí prohlídkové trasy je Zrcadlový sál, který je díky své skvělé akustice využíván při konání koncertů a také je místem svatebních obřadů.
V přízemí zámku je možné shlédnout stálou muzejní expozici města Kostelec nad Ohří. Vystavené exponáty jsou zapůjčeny z Muzea a galerie Orlických hor a z Muzea Východních Čech. Ve třech místnostech je model středověkého osídlení města – hrazeného kostela, faksimile kosteleckého kancionálu, písemné doklady cechů, živností, spolků. Vystaveny jsou drobné archeologické exponáty, informační panely s fotografiemi nalezišť a mapami, doprovodnými texty, schématy a kresbami…  číst dále

E.H. podle http://www.zamekkostelecno.cz, 19.8. 2013

popis

Zámek byl postaven v empírovém stylu v letech 1829-1833 podle plánů vídeňského architekta Jindřicha Kocha pro hraběte Josefa Kinského a patřil rodině Kinských až do roku 1948. V roce 1992 byl zámek v restituci vrácen zpět a od té doby prošel jeho exteriér i interiér velmi náročnou rekonstrukcí. Dochovaný mobiliář v empírovém stylu spolu s dalšími předměty z původního majetku rodiny byl postupně restaurován a nyní je součástí zámecké expozice s názvem Život v biedermeieru, umístěné v reprezentačních místnostech zvýšeného přízemí zámku. V tomto patře se také nachází Zrcadlový sál, který slouží díky své výborné akustice koncertům různých hudebních žánrů a jako místo pro svatební obřady. Pro návštěvníky je také otevřena Galerie Kinský v 1. poschodí zámku, kde probíhají po celou sezonu výstavy v rámci akce Zámecké kulturní léto. V přízemí je otevřena ucelená muzejní expozice dokládající dávnou…  číst dále

Ivona Jasníková , 27.2. 2013

historie

R. 1812 se kostelecké panství spolu se sousedním borovnickým statkem stalo majetkem vedlejší větve Kinských. První držitel, syn knížete Ferdinanda, hrabě Josef Kinský, si dal postavit v r. 1829 – 1833 podle plánů vídeňského architekta Jindřicha Kocha na západním okraji města po levé straně silnice k Častolovicím nové sídlo – empírový zámek, který na rozlišení od staršího barokního zámku nese označení nový zámek. Stojí na rovině, která se povlovně svažuje západním směrem a na jihu prudce spadá do údolí Divoké Orlice. Tento zámek byl skutečným rodinným reprezentačním sídlem. Po architektonické stránce bývá srovnán s poněkud prostším pražským letohrádkem Kinských (v dnešních Petřínských sadech), který krátce předtím postavil rovněž J. Koch. Nový zámek je jednopatrová stavba obdélníkového půdorysu se suterénem a zvýšeným přízemím. V podélných průčelích je vždy po jedenácti okenních osách, v bočních po pěti. Oboustranný středový rizalit má…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 1.6. 2005

Komentáře

2.1.2009 11:36 Kimelová
Dobrý den! Ptám se: \\\"Jak to, že zámek už není Kinských, Vždyť ho dostali zpátky? A starali se o rekonstrukci?\\\"
Přečetla jsem si pod více...o zámku, že patří Pardubickému památk. úřadu. Co to znamená?
Děkuji za zprávu. ikimelov@rozhlas.cz
7.1.2009 21:56 Iva Spurná, korektor
Dobrý den, text o historii zámku je převzat z publikace, která vyšla v roce 1989 - a v té době byl zámek opravdu ve správě krajského památkového úřadu.
12.5.2006 00:00
Zámek už bude snad příští sezonu přístupný veřejnosti!!!!!!!
Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Kostelec nad Orlicí

Místa v okolí

 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 Častolovice
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Víta
 Hříště
 Vrbice
 socha sv. Prokopa
 Doudleby nad Orlicí
 Hoděčín
 kamenný most
 Vamberk
 Přestavlky
 kostel sv. Prokopa
 Lično
 židovský hřbitov
 Těšnov
 Muzeum krajky
 židovský hřbitov
 kostel sv. Havla
 kašna
 radnice
 synagoga
 Černíkovice
 Černíkovice
 Rychnov nad Kněžnou
 socha sv. Marka
 pivovar
 Borohrádek
 Uhřínovice
 Peklo
 Velešov
 Dřel
 Potštejn
 Obchodní mlýn
 kostel sv. Vavřince
 vodárenská věž
 Solnice
 Potštejn
 kostel sv. Mikuláše
 Kvasiny
 Koldín
 Chlumek
 Litice nad Orlicí
 fara
 Horní Jelení
 zvonička
 socha sv. Anny
 Litice nad Orlicí
 Hájek
 Veliny
 Hlavačov
 kostel sv. Mikuláše
 Osičina
 kostel sv. Jiří
 Bolehošťská Lhota
 Sudličkova Lhota
 Rychmberk
 Skuhrov nad Bělou
 Skuhrov
 Zítkov
 Hradce
 Choceň
 Mostek
 kostel Všech svatých
 Dobříkov
 Hradníky
 Přepychy
 sokolovna
 kaple sv. Anny
 hřbitov
 Brandýs nad Orlicí
 Brandýs nad Orlicí
 Pěčín
 Zámrsk
 kaple Panny Marie
 Orlík
 kostel sv. Martina
 pomník Rampepurdy
 Očelice
 České Libchavy
 kaple na rozcestí
 Nový hrad
 Radhošť
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vavřince
 Villa Nova Uhřínov
 sousoší Piety
 kostel sv. Kateřiny
 Neulust
 kostel sv. Jakuba
 Vranov
 Horní Libchavy
 Libníkovice
 Dolní Libchavy
Kontaktní informace
Zámek Kostelec nad Orlicí - správa zámku
Komenského 266
517 41 Kostelec nad Orlicí
Tel: 494 323 271 (správa zámku), 734 709 023 (pokladna)
http://www.zamekkostelecno.cz/
info@zamekkostelecno.cz
Základní informace místa
ID místa: 1643
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 1.6.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama