Dřevěná zvonice v jihozápadním koutě kostelního areálu ve vyvýšené poloze nad centrem obce. Postavena pravděpodobně v 18. století, zřejmě na místě starší předchůdkyně. Historické zvony zničeny v obou světových válkách.
Hlavní obrázek místa
Zvonice od východu
© Ivan Grisa, 06/2008
Horní Ředice leží poblíž silnice I/36 Pardubice – Holice. Samotný kostelní areál stojí u křižovatky této silnice s místní komunikací do obce. Nejbližší železniční stanice je v Holicích, přes obec nevede žádná značená turistická cesta. Okolní terén je vhodný pro cykloturistiku.
Ivan Grisa, 9.6. 2008
popis

Dřevěná zvonice s osmibokým půdorysem spodní části, zakončená štenýřovým hranolem a jehlancovou střechou. V půdorysu mírně protáhlá. Toto protažení umožnilo modifikaci běžné štenýřové konstrukce vložením střední křížové vazby, čímž se přiblížila pokročilejší vzpěradlové konstrukci. Od poslední opravy v roce 1962 kryjí celou zvonici dřevěné šindele, opatřené protipožární penetrací (předtím krytina břidlicová).

Ivan Grisa, dle informační tabule na zvonici, 6.6. 2008

historie

Zvonice u kostela sv. Václava v Horních Ředicích

Areál opevněného kostela na vyvýšenině nad kolonisační vsí zahrnuje i současnou zvonici, postavenou pravděpodobně v první polovině 18. století. Ta zřejmě nahradila starší obdobnou stavbu. Do roku 1917 zde visely tři zvony. Nejstarší z roku 1487 s nápisem "Léta božího MCCCCLXXXVII tento zvon ulit jest ke cti a chvále matky boží a všech svatých amen". Druhý, pořízený v rámci snahy o rekatolisaci kraje, nesl pozoruhodný nápis "Volej, nepřestávej, jako trouba povyšuj hlasu a zvěstuj lidu mému mrzkost jejich. Já volám hlasem svého Pánu Bohu ke cti chvále jeho 1616. Šebestián Rejžvický z Freyfeldu, JMC hejtman na Pardubicích". Třetí zvon, zřejmě nejmladší, byl bez nápisu. Roku 1917 byly zrekvírovány dva zvony, roku 1942 třetí. Jediný dnešní zvon pochází z roku 1952.

Ivan Grisa, dle informační tabule na zvonici, 6.6. 2008

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Horní Ředice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Holice
 Chvojenec
 vila Josefa Vosáhla
 Dašice
 Velký akvadukt
 Hradce
 Malý akvadukt
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
 Slepotice
 Kunětická Hora
 Ráby
 Neulust
 Ráby
 Bořice
 akvadukt na Židově
 Borohrádek
 pivovar
 Úhřetice
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 automatické mlýny
 kostel sv. Jiljí
 Vejvanovice
 Nemošice
 městské opevnění
 Pardubice
 Zelená brána
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 vodárenská věž
 kaple sv. Anny
 Podorlický skanzen
 Ostrov
 Březovice
 Hrochův Týnec
 židovský hřbitov
 Obchodní mlýn
 Týniště nad Orlicí
 Hrochův Týnec
 kostel sv. Vavřince
 krematorium
 Radhošť
 Chroustovice
 zvonice
 Topol
 kostel Božího Těla
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Přestavlky
 Nabočany
 Vraclav
 zvonice
 hasičská zbrojnice
 Dobříkov
 kostel Všech svatých
 Libišany
 hřbitov
 Moravský jez
 Medlešice
 Zámrsk
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Mikuláše
 jez Hučák
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 sbor kněze Ambrože
 muzeum
 Chrudim
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Bolehošťská Lhota
 Popovec
 kostel sv. Marka
 smírčí kříž
 Kozojedy
Základní informace místa
ID místa: 6311
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama