Dřevěná zvonice v jihozápadním koutě kostelního areálu ve vyvýšené poloze nad centrem obce. Postavena pravděpodobně v 18. století, zřejmě na místě starší předchůdkyně. Historické zvony zničeny v obou světových válkách.
Hlavní obrázek místa
Zvonice od východu
© Ivan Grisa, 06/2008
Horní Ředice leží poblíž silnice I/36 Pardubice – Holice. Samotný kostelní areál stojí u křižovatky této silnice s místní komunikací do obce. Nejbližší železniční stanice je v Holicích, přes obec nevede žádná značená turistická cesta. Okolní terén je vhodný pro cykloturistiku.
Ivan Grisa, 9.6. 2008
popis

Dřevěná zvonice s osmibokým půdorysem spodní části, zakončená štenýřovým hranolem a jehlancovou střechou. V půdorysu mírně protáhlá. Toto protažení umožnilo modifikaci běžné štenýřové konstrukce vložením střední křížové vazby, čímž se přiblížila pokročilejší vzpěradlové konstrukci. Od poslední opravy v roce 1962 kryjí celou zvonici dřevěné šindele, opatřené protipožární penetrací (předtím krytina břidlicová).

Ivan Grisa, dle informační tabule na zvonici, 6.6. 2008

historie

Zvonice u kostela sv. Václava v Horních Ředicích

Areál opevněného kostela na vyvýšenině nad kolonisační vsí zahrnuje i současnou zvonici, postavenou pravděpodobně v první polovině 18. století. Ta zřejmě nahradila starší obdobnou stavbu. Do roku 1917 zde visely tři zvony. Nejstarší z roku 1487 s nápisem "Léta božího MCCCCLXXXVII tento zvon ulit jest ke cti a chvále matky boží a všech svatých amen". Druhý, pořízený v rámci snahy o rekatolisaci kraje, nesl pozoruhodný nápis "Volej, nepřestávej, jako trouba povyšuj hlasu a zvěstuj lidu mému mrzkost jejich. Já volám hlasem svého Pánu Bohu ke cti chvále jeho 1616. Šebestián Rejžvický z Freyfeldu, JMC hejtman na Pardubicích". Třetí zvon, zřejmě nejmladší, byl bez nápisu. Roku 1917 byly zrekvírovány dva zvony, roku 1942 třetí. Jediný dnešní zvon pochází z roku 1952.

Ivan Grisa, dle informační tabule na zvonici, 6.6. 2008

Pardubický kraj,  Pardubice  (PA), Horní Ředice

Místa v okolí

 kostel sv. Václava
 Holice
 kostel sv. Martina
 Chvojenec
 vila Josefa Vosáhla
 Dašice
 Velký akvadukt
 kostel sv. Jiří
 Malý akvadukt
 Hradce
 kostel sv. Mikuláše
 Veliny
 Slepotice
 Kunětická Hora
 Ráby
 Ráby
 Neulust
 Horní Jelení
 fara
 Bořice
 akvadukt na Židově
 Borohrádek
 pivovar
 Zámeček
 Úhřetice
 kostel sv. Mikuláše
 Týniště nad Orlicí
 automatické mlýny
 kostel sv. Jiljí
 Vejvanovice
 Nemošice
 městské opevnění
 Pardubice
 Zelená brána
 kostel sv. Martina
 hrobka Lilienwaldů
 vodárenská věž
 kaple sv. Anny
 Podorlický skanzen
 Ostrov
 Březovice
 Hrochův Týnec
 Obchodní mlýn
 židovský hřbitov
 Hrochův Týnec
 Týniště nad Orlicí
 kostel sv. Vavřince
 krematorium
 Radhošť
 Chroustovice
 zvonice
 Topol
 kostel Božího Těla
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Přestavlky
 Nabočany
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 zvonice
 kaplička Panny Marie
 Dobříkov
 Libišany
 kostel Všech svatých
 hřbitov
 Moravský jez
 Medlešice
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 kostel sv. Mikuláše
 jez Hučák
 kaple sv. Klimenta
 Bílá věž
 kostel sv. Ducha
 Hradec Králové
 sbor kněze Ambrože
 muzeum
 Chrudim
 městské opevnění
 Mydlářovský dům
 Bolehošťská Lhota
 Popovec
 kostel sv. Marka
 smírčí kříž
 Kozojedy
Základní informace místa
ID místa: 6311
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: zvonice
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 9.6.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama