Renesanční zámek z l.1562-1574. Barokně přestavěn v 18.st. R.1829 vyhořel. Po r.1850 opraven a přistaveno východní křídlo s kaplí a pseudogotická kaple. Zámek je čtyřkřídlý obdélníkový. Na východní straně je přistavěna kaple s polygonálním závěrem.
Hlavní obrázek místa
Zámek přes řeku
© Martin Kabeláč, 12/2006
Město Choceň leží na obou březích Tiché Orlice. První zmínka o městu pochází z roku 1227. V roce 1292 vlastnil tehdejší trhové městečko král Václav II. Zámek se nachází v centru města na levém břehu Tiché Orlice. V současné době je zámek po rekonstrukci a sídlí v něm Základní umělecká škola a muzejní expozice Podorlicka se stálými expozicemi archeologie, paleontologie, geologie a etnografie - historie. Zámek je obklopen rozsáhlým anglickým parkem.
Pavel Vítek, 9.12. 2006
historie

V letech 1562 - 1574 Zikmund ze Šelmberka vybudoval renesanční zámek jako své nové sídlo. Roku 1646 byl vydrancován Švédy, několikrát vyhořel a byl upravován. Do barokní podoby nechali zámek v 18. století přestavět tehdejší majitelé, rod Kinských. Tato podoba zámku se však nedochovala, protože zámek v roce 1829 opět vyhořel. V r. 1850 byl Kinskými opraven a bylo přistaveno východní křídlo s pseudogotickou kaplí. Zámek je čtyřkřídlý obdélníkový. Na východní straně je přistavěna kaple s polygonálním závěrem. V patře zámku najdeme sdružená okna, v nádvoří na dvou stranách přízemní se nachází trojosá arkáda. Přízemí zaklenuto, nad dveřmi do chodby se nachází pamětní nápis z roku 1562.

Pavel Vítek, 9.12. 2006

Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), Choceň

Místa v okolí

 Hradníky
 Zítkov
 Sudličkova Lhota
 Hlavačov
 Mostek
 sokolovna
 kostel sv. Jiří
 Koldín
 Brandýs nad Orlicí
 Orlík
 Brandýs nad Orlicí
 Chlumek
 Zaháj
 Vračovice
 Dřel
 Dobříkov
 městské opevnění
 hřbitov
 Husův sbor
 Choceňská brána
 Zámrsk
 Pražská brána
 Stará radnice
 kostel sv. Martina
 Šemberovo divadlo
 Litomyšlská brána
 kostel sv. Vavřince
 Těšnov
 Přestavlky
 České Heřmanice
 České Heřmanice
 Hájek
 smírčí kříž
 Hrádek
 Velešov
 Vraclav
 Vrbice
 hasičská zbrojnice
 Potštejn
 Radhošť
 Potštejn
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 fara
 Horní Jelení
 České Libchavy
 Andrlův chlum
 Horní Libchavy
 Dolní Libchavy
 Domoradice
 Doudleby nad Orlicí
 socha sv. Prokopa
 Popovec
 kaple Panny Marie
 Hernychova vila
 socha sv. Anny
 zvonička
 Litice nad Orlicí
 Litice nad Orlicí
 Hříště
 kostel sv. Jiří
 Kostelec nad Orlicí
 kamenný most
 kostel sv. Anny
 Vamberk
 Kostelec nad Orlicí
 Sedlíšťka
 kostel sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 Muzeum krajky
 Štěnec
 židovský hřbitov
 Ostrov
 Růžový palouček
 pivovar
 Neulust
 Borohrádek
 Veliny
 Pěšice
 Častolovice
 katovna
 kostel sv. Víta
 zámecký zvěřinec
 kostel sv. Mikuláše
 Smetanův dům
 Peklo
 Litomyšl
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Červená věž
 Žampach
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Žampach
 Lidový dům
 Dlouhá Třebová
 Hradce
 kaple sv. Václava
 Bílý Kůň
 kostel sv. Jiří
 evangelický kostel
 Helvíkovice
 kaple Panny Marie
 pivovar
 Košumberk
 Zdislav
 Kozlovský kopec
Kontaktní informace
Orlické muzeum v Chocni - zámek
Pardubická 1
Choceň 56501
Tel: 465 471 624
http://www.kultura-chocen.cz/kultura-mesta-chocen/orlicke-muzeum.htm
muzeum.chocen@centrum.cz
Základní informace místa
ID místa: 2046
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 3.2.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama