Kovová rozhledna s dřevěným zábradlím o výšce 26 m byla u skiareálu na Feistově kopci zpřístupněna v červenci 2020. Je bezplatně přístupná po 140 schodech v období duben-říjen, v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Feistův kopec
© J. Šlapák 06/2020
Obec Olešnice v Orlických horách leží při polské hranici. Je doložena od r. 1369 a nyní má asi 400 obyvatel. Setkávají se tu dvě silnice II. třídy. Silnice II/285 přichází od Jaroměře a Nového Města nad Metují, zatímco silnice II/310 od Letohradu a Žamberka a dále k přechodu do Polska. Najdeme zde také turisticky značené trasy. Prochází tudy dálková červená, zvaná Jiráskova cesta nebo Hřebenovka, modrá přichází z Polska a pokračuje na Šerlišský Mlýn, zatímco žlutá vede na Číhalku na polské hranici. Asi kilometr severovýchodně od obce po zelené značce se nachází Feistův kopec (711 m n. m.), na jehož západních svazích leží skiareál Hartman. Na vrcholu kopce, který leží jen asi 300 m od polské hranice, se nyní nachází rozhledna z let 2019-2020. Jejím návštěvníkům k přístupu z Olešnice slouží zmíněná zelená značka. Motoristé mohou využít parkoviště na náměstí nebo u hřbitova, případně placené parkoviště u hotelu Hartman při skiareálu.
22.8. 2021
popis

Rozhledna na Feistově kopci je tvořena sedmipatrovou kovovou konstrukcí o celkové výšce 26 metrů. Pouze zábradlí jednotlivých pater a vyhlídkové plošiny je dřevěné. Na vrchol rozhledny vede 140 schodů. Turniket u vstupu slouží pouze ke sčítání návštěvníků, vstup je bezplatný, ale omezen návštěvními hodinami. V zimním období (listopad-březen) je rozhledna z bezpečnostních důvodů uzavřena. Z vyhlídkové plošiny je krásný rozhled na Orlické hory, Bystřické hory v Polsku, Vrchmezí a okolí vodní nádrže Rozkoš. U rozhledny se nachází dřevěná socha Krále Permoníků, který je patronem obce Olešnice v Orlických horách.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 23.8. 2021

historie

Kovová sedmipatrová rozhledna s dřevěným zábradlím na Feistově kopci u Olešnice v Orlických horách byla vystavěna v rámci projektu euroregionu Glacensis. Rozhledna na Feistově kopci, jejíž výstavbu původně inicioval již od roku 2011 provozovatel zdejšího skiareálu pan Ing. Radko Hartman, měla být vystavěna do roku 2017. Po opakovaném zamítnutí žádosti o evropskou dotaci byl rozsáhlý projekt zredukován a nově zahrnul vybudování čtyř rozhleden, výstavbu infocenter, parkovišť a obnovení hraničního mostu v obci Neratov. Požadovaná dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj byla přiznána v roce 2018. Rozhledna na Feistově kopci byla postavena podle projektu Ing. Antonína Olšiny z Vysokého Mýta sokolovskou firmou Lemonta s.r.o. za částku cca 5,4 mil. Kč. Veřejnosti je rozhledna přístupná od 20. července 2020. Plánované slavnostní otevření bylo z důvodu dopadů pandemie přesunuto na 19. září 2020.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 23.8. 2021

Komentáře

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Olešnice v Orlických horách

Místa v okolí

 Homole
 Šibeník
 Bukačka
 Frymburk
 kostel sv. Mikuláše
 Šerlišský mlýn
 Dobřany
 Na Vartě
 Dobrošov
 Hluky
 Sendraž
 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 Fort Karola
 Trčkov
 Na Velké Deštné
 Leśna Skała
 Dinopark Karlów
 Bludné skály
 Velká Hejšovina
 podkova
 mariánský sloup
 nová radnice
 kašna
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Náchod
 Výrov
 kostel sv. Antonína
 městské opevnění
 vojenský hřbitov
 Hlodný
 Homolka
 Na Větrné horce
 pomník jízdy
 kostel sv. Ducha
 Nový hrad
 kostel sv. Václava
 Raubeschloss
 Na Signálu
 židovský hřbitov
 Machovský kříž
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Vlastivědné muzeum
 Chábory
 mariánský sloup
 radnice
 Jiráskovo divadlo
 Skalka
 mariánské sousoší
 Hronov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Prokopa
 Homole
 haltýře
 Ratno Dolne
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 dům č. p. 141
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 palmový skleník
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno
Základní informace místa
ID místa: 15724
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama