Kovová rozhledna s dřevěným zábradlím o výšce 26 m byla u skiareálu na Feistově kopci zpřístupněna v červenci 2020. Je bezplatně přístupná po 140 schodech v období duben-říjen, v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Feistův kopec
© J. Šlapák 06/2020
Obec Olešnice v Orlických horách leží při polské hranici. Je doložena od r. 1369 a nyní má asi 400 obyvatel. Setkávají se tu dvě silnice II. třídy. Silnice II/285 přichází od Jaroměře a Nového Města nad Metují, zatímco silnice II/310 od Letohradu a Žamberka a dále k přechodu do Polska. Najdeme zde také turisticky značené trasy. Prochází tudy dálková červená, zvaná Jiráskova cesta nebo Hřebenovka, modrá přichází z Polska a pokračuje na Šerlišský Mlýn, zatímco žlutá vede na Číhalku na polské hranici. Asi kilometr severovýchodně od obce po zelené značce se nachází Feistův kopec (711 m n. m.), na jehož západních svazích leží skiareál Hartman. Na vrcholu kopce, který leží jen asi 300 m od polské hranice, se nyní nachází rozhledna z let 2019-2020. Jejím návštěvníkům k přístupu z Olešnice slouží zmíněná zelená značka. Motoristé mohou využít parkoviště na náměstí nebo u hřbitova, případně placené parkoviště u hotelu Hartman při skiareálu.
22.8. 2021
popis

Rozhledna na Feistově kopci je tvořena sedmipatrovou kovovou konstrukcí o celkové výšce 26 metrů. Pouze zábradlí jednotlivých pater a vyhlídkové plošiny je dřevěné. Na vrchol rozhledny vede 140 schodů. Turniket u vstupu slouží pouze ke sčítání návštěvníků, vstup je bezplatný, ale omezen návštěvními hodinami. V zimním období (listopad-březen) je rozhledna z bezpečnostních důvodů uzavřena. Z vyhlídkové plošiny je krásný rozhled na Orlické hory, Bystřické hory v Polsku, Vrchmezí a okolí vodní nádrže Rozkoš. U rozhledny se nachází dřevěná socha Krále Permoníků, který je patronem obce Olešnice v Orlických horách.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 23.8. 2021

historie

Kovová sedmipatrová rozhledna s dřevěným zábradlím na Feistově kopci u Olešnice v Orlických horách byla vystavěna v rámci projektu euroregionu Glacensis. Rozhledna na Feistově kopci, jejíž výstavbu původně inicioval již od roku 2011 provozovatel zdejšího skiareálu pan Ing. Radko Hartman, měla být vystavěna do roku 2017. Po opakovaném zamítnutí žádosti o evropskou dotaci byl rozsáhlý projekt zredukován a nově zahrnul vybudování čtyř rozhleden, výstavbu infocenter, parkovišť a obnovení hraničního mostu v obci Neratov. Požadovaná dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj byla přiznána v roce 2018. Rozhledna na Feistově kopci byla postavena podle projektu Ing. Antonína Olšiny z Vysokého Mýta sokolovskou firmou Lemonta s.r.o. za částku cca 5,4 mil. Kč. Veřejnosti je rozhledna přístupná od 20. července 2020. Plánované slavnostní otevření bylo z důvodu dopadů pandemie přesunuto na 19. září 2020.

Jiří Špaček (s využitím informací různých webových stránek), 23.8. 2021

Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Olešnice v Orlických horách

Místa v okolí

 Homole
 Šibeník
 Bukačka
 Frymburk
 kostel sv. Mikuláše
 Šerlišský mlýn
 Dobřany
 Na Vartě
 Dobrošov
 Hluky
 Sendraž
 Dobrošov
 Bartoňova útulna
 Fort Karola
 Trčkov
 Na Velké Deštné
 Leśna Skała
 Dinopark Karlów
 Bludné skály
 Velká Hejšovina
 podkova
 mariánský sloup
 nová radnice
 kašna
 pranýř
 stará radnice
 děkanství
 kostel sv. Vavřince
 městské opevnění
 Náchod
 Výrov
 kostel sv. Antonína
 městské opevnění
 vojenský hřbitov
 Hlodný
 Homolka
 Na Větrné horce
 pomník jízdy
 kostel sv. Ducha
 Nový hrad
 kostel sv. Václava
 Raubeschloss
 Na Signálu
 židovský hřbitov
 Machovský kříž
 Villa Nova Uhřínov
 kostel sv. Vavřince
 pivovar
 kostel sv. Václava
 synagoga
 Vlastivědné muzeum
 Chábory
 mariánský sloup
 radnice
 Jiráskovo divadlo
 Skalka
 mariánské sousoší
 Hronov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Prokopa
 Homole
 haltýře
 Ratno Dolne
 dům č. p. 134
 mariánský sloup
 kostel Panny Marie
 dům č. p. 141
 Opočno – MPZ
 měšťanská škola
 palmový skleník
 sousoší sv. Floriana
 pivovar
 úřední dům
 letohrádek
 Opočno
Základní informace místa
ID místa: 15724
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 23.8.2021
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama