Částečně dochované vodní tvrziště v zahradě domů č. p. 39, 40 a 41. R. 1226 se uvádí Svatoslav z Heřmanic, stížný list českého panstva do Kostnice podepisuje i Vilém z Heřmanic. Od r. 1460 je majitelem Bohuněk z Adršpachu, poté r. 1506 Jan Kostka z Postupic, r. 1513 se uvádí pouze tvrziště.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 03/2015
První zmínka o vsi Heřmanice je z roku 1226, kdy ji vlastní Svatoslav z Heřmanic. V roce 1263 je doložen Oldřich z Heřmanic, pravděpodobně potomek Svatoslava. Kolem roku 1300 ji získává Vítek ze Švábenic, který používá i přídomku z Heřmanic. Po jeho smrti v roce 1311 nejsou žádné zmínky o panství až do roku 1415, kdy ke stížném listu do Kostnice připojuje svůj podpis Vilém z Heřmanic. V roce 1451 České Heřmanice vlastní Mikuláš z Libáně. Od roku 1460 Bohuněk z Ardšpachu, který je postupuje v roce 1506 majiteli Litomyšle Janu Kostkovi z Postupic. Ten tvrz nechává chátrat. V roce 1513, kdy Kostka z Postupic postupuje určité majetky svému písaři Urbanovi, se při výčtu majetku už uvádí pouze tvrziště, což je jediný písemný důkaz o existenci tvrze. Rozsáhlé vodní tvrziště, zvláště jeho příkopy a valy, vzaly za své ve 20. století v souvislosti s výstavbou okolních domů a úpravou zahrad.
Petr Nožička, čerpáno z F. Musil: Hrady, tvrze, zámky okresu Ústí nad Orlicí Grantis, Ústí nad Orlicí, 1995, Kol.aut. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 28.4. 2015
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), České Heřmanice

Místa v okolí

 České Heřmanice
 Vračovice
 Zaháj
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Choceňská brána
 Stará radnice
 Litomyšlská brána
 městské opevnění
 katovna
 kostel sv. Vavřince
 Pražská brána
 Šemberovo divadlo
 Husův sbor
 Hradníky
 Růžový palouček
 Smetanův dům
 Zámecký pivovar
 Regionální muzeum
 Orlík
 Choceň
 Litomyšl
 stará radnice
 Červená věž
 dům U Rytířů
 Brandýs nad Orlicí
 Lidový dům
 sokolovna
 Brandýs nad Orlicí
 Mostek
 Zítkov
 smírčí kříž
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Sudličkova Lhota
 Andrlův chlum
 kaplička
 hradiště Hrutov
 Hlavačov
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 kaple Panny Marie
 hřbitov
 barokní špýchar
 kostel Všech svatých
 Chlumek
 Nový hrad
 Hernychova vila
 Dobříkov
 Nové Hrady
 kostel sv. Martina
 křížová cesta
 kostel sv. Anny
 Koldín
 Domoradice
 Dolní Libchavy
 hasičská zbrojnice
 Vraclav
 Popovec
 Dlouhá Třebová
 Horní Libchavy
 Kapalice
 Betlém
 Pěšice
 Hájek
 Dřel
 Jarošov
 Kozlovský kopec
 Štěnec
 Radhošť
 Bílý Kůň
 Toulovcova rozhledna
 České Libchavy
 Pivnická rokle
 Toulovcovy maštale
 skalní útvary
 kostel Boží lásky
 Těšnov
 Hrádek u Lanšperka
 Mendryka
 silniční most
 zvonice s márnicí
 Lanšperk
 kaple sv. Václava
 Borůvka
 kostel sv. Mikuláše
 Žampach
 Žampach
 Rychmburk
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 12077
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama