Částečně dochované vodní tvrziště v zahradě domů č. p. 39, 40 a 41. R. 1226 se uvádí Svatoslav z Heřmanic, stížný list českého panstva do Kostnice podepisuje i Vilém z Heřmanic. Od r. 1460 je majitelem Bohuněk z Adršpachu, poté r. 1506 Jan Kostka z Postupic, r. 1513 se uvádí pouze tvrziště.
Hlavní obrázek místa
© Petr Nožička 03/2015
První zmínka o vsi Heřmanice je z roku 1226, kdy ji vlastní Svatoslav z Heřmanic. V roce 1263 je doložen Oldřich z Heřmanic, pravděpodobně potomek Svatoslava. Kolem roku 1300 ji získává Vítek ze Švábenic, který používá i přídomku z Heřmanic. Po jeho smrti v roce 1311 nejsou žádné zmínky o panství až do roku 1415, kdy ke stížném listu do Kostnice připojuje svůj podpis Vilém z Heřmanic. V roce 1451 České Heřmanice vlastní Mikuláš z Libáně. Od roku 1460 Bohuněk z Ardšpachu, který je postupuje v roce 1506 majiteli Litomyšle Janu Kostkovi z Postupic. Ten tvrz nechává chátrat. V roce 1513, kdy Kostka z Postupic postupuje určité majetky svému písaři Urbanovi, se při výčtu majetku už uvádí pouze tvrziště, což je jediný písemný důkaz o existenci tvrze. Rozsáhlé vodní tvrziště, zvláště jeho příkopy a valy, vzaly za své ve 20. století v souvislosti s výstavbou okolních domů a úpravou zahrad.
Petr Nožička, čerpáno z F. Musil: Hrady, tvrze, zámky okresu Ústí nad Orlicí Grantis, Ústí nad Orlicí, 1995, Kol.aut. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku VI., Východní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1989, 28.4. 2015
Pardubický kraj,  Ústí nad Orlicí  (UO), České Heřmanice

Místa v okolí

 České Heřmanice
 Vračovice
 Zaháj
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 kaple Panny Marie
 Sedlíšťka
 židovský hřbitov
 Hrádek
 Choceňská brána
 Litomyšlská brána
 Stará radnice
 městské opevnění
 Pražská brána
 kostel sv. Vavřince
 katovna
 Husův sbor
 Šemberovo divadlo
 Hradníky
 Smetanův dům
 Růžový palouček
 Litomyšl
 Choceň
 Orlík
 Regionální muzeum
 Zámecký pivovar
 Červená věž
 stará radnice
 dům U Rytířů
 Brandýs nad Orlicí
 Lidový dům
 Brandýs nad Orlicí
 sokolovna
 Mostek
 Zítkov
 smírčí kříž
 kamenný most
 kostel sv. Víta
 Sudličkova Lhota
 Andrlův chlum
 kaplička
 Hlavačov
 hradiště Hrutov
 kostel sv. Prokopa
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Zámrsk
 kaple Panny Marie
 hřbitov
 Nový hrad
 Chlumek
 kostel Všech svatých
 barokní špýchar
 Nové Hrady
 Dobříkov
 Hernychova vila
 Koldín
 kostel sv. Anny
 křížová cesta
 kostel sv. Martina
 Domoradice
 Dolní Libchavy
 Vraclav
 hasičská zbrojnice
 Popovec
 Dlouhá Třebová
 Horní Libchavy
 Betlém
 Kapalice
 Pěšice
 Dřel
 Hájek
 Jarošov
 Kozlovský kopec
 Radhošť
 Štěnec
 Toulovcova rozhledna
 Bílý Kůň
 České Libchavy
 Pivnická rokle
 Toulovcovy maštale
 kostel Boží lásky
 skalní útvary
 Těšnov
 Mendryka
 Hrádek u Lanšperka
 zvonice s márnicí
 silniční most
 Lanšperk
 Borůvka
 kaple sv. Václava
 kostel sv. Mikuláše
 Žampach
 Žampach
 Horní Jelení
 fara
 Rychmburk
 kostel sv. Jiří
Základní informace místa
ID místa: 12077
Typ místa: tvrz
Stav místa: terénní náznaky
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 20.9.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama